Dansk teknologi skal overvåge bygninger

Forskere vil bruge små sensorer til at overvåge bygningers tilstand.

Artikel top billede

Forskere fra Aarhus Universitet har udviklet en ny metode til overvågning af bygværker. De vil bruge små sensorer til at registrere såkaldte mikrovibrationer, der kan forudsige skader og kollaps. Det er første gang, at man har fundet en metode til såkaldt svingningsbaseret monitorering af bygninger.

"Vibrationer eller svingninger i en bygning kan fortælle rigtig meget om konstruktionens egenskaber. Ved at bruge små sensorer til at opsamle information, kan vi afkode, hvordan en bygning har det lang tid før, de synlige symptomer på skader opstår," siger Rune Brincker, der er professor ved Aarhus Universitet.

De små vibrationer kan ikke mærkes, men de forekommer hele tiden. De stammer både fra almindelig seismisk aktivitet i jordoverfladen og fra vind, og de bidrager til et løbende slid på konstruktionen. 

"Vi ved grundlæggende meget lidt om, hvordan bygninger har det, og det er derfor svært at forudsige deres holdbarhed.  Vi gennemfører inspektions- og vedligeholdelsesprogrammer, og vi reparerer selvfølgelig, når vi opdager synlige skader. Men vi har ingen procedurer, der sikrer, at vi finder dem," siger Rune Brincker.

Den største del af verdens bygninger er opført i de sidste 50-100 år, men ingen kan sige hvor længe de kan holde.

"Vores broer, dæmninger og huse er relativt nye. Mange af dem har det stadig godt, men vi ved med sikkerhed, at de ikke står evigt. Spørgsmålet er - hvor længe kan de holde? Det er meget værdifuldt at vide," siger Rune Brincker.

Det danskudviklede system bruger en computer med speciel software, der samler og analyserer data fra sensorerne.

Forskerne mener, at teknologien også vil gøre det muligt at halvere materialeforbruget i bygninger.

"I dag er vi nødt til at overdimensionere vores bygninger for at sikre os imod svigt og udmattelse i konstruktionen. Det er en strategi, vi har brugt i mangel på bedre, og den er enormt fordyrende," siger Rune Brincker.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job