Windows 8 bliver flottere med to skærme

En af de visuelle nyheder i Windows 8 er panorama-baggrunde, der strækker sig over to skærme.

Artikel top billede

I sidste uge kom den første Consumer Preview af Microsofts næste operativsystem Windows 8. Det indeholder både små og store ændringer i forhold til forgængeren. En af de visuelle ændringer er, at Windows 8 nu understøtter de såkaldte panorama-temaer. Det er baggrunde, som strækker sig over flere skærme.

Et enkelt panorama-billede kan altså strækkes, så halvdelen bliver vist på den venstre skærme og halvdelen på den højre skærme. I sin Windows Experience Blog fortæller Microsoft om denne nye funktion, som kræver at begge skærme har samme størrelse og kører med samme opløsning.

I bloggen finder man også en række eksempler på færdige baggrunde, der kan bruges under Windows 8 hvis man har en dual-monitor-opsætning. De kan også bruges hvis man kun har én enkelt skærm - men så kan man selvfølgelig kun se en del af billedet.

Det er ikke helt tilfældigt at Microsoft har implementeret den nye funktion. Stadig flere brugere arbejder med to eller flere skærme.

Der er også en anden ny funktion, som viser forskellige baggrundsbilleder på de to skærme. I Windows 7 er det blot det samme billede, der bliver vist på begge skærme.

Desuden har Windows 8 fået en funktion kaldet auto-color, som automatisk tilpasser farven i vindueskanterne og opgavebjælken til den valgte baggrund. Så man behøver ikke længere selv ændre farven manuelt.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect