Windows 8 bliver flottere med to skærme

En af de visuelle nyheder i Windows 8 er panorama-baggrunde, der strækker sig over to skærme.

Artikel top billede

I sidste uge kom den første Consumer Preview af Microsofts næste operativsystem Windows 8. Det indeholder både små og store ændringer i forhold til forgængeren. En af de visuelle ændringer er, at Windows 8 nu understøtter de såkaldte panorama-temaer. Det er baggrunde, som strækker sig over flere skærme.

Et enkelt panorama-billede kan altså strækkes, så halvdelen bliver vist på den venstre skærme og halvdelen på den højre skærme. I sin Windows Experience Blog fortæller Microsoft om denne nye funktion, som kræver at begge skærme har samme størrelse og kører med samme opløsning.

I bloggen finder man også en række eksempler på færdige baggrunde, der kan bruges under Windows 8 hvis man har en dual-monitor-opsætning. De kan også bruges hvis man kun har én enkelt skærm - men så kan man selvfølgelig kun se en del af billedet.

Det er ikke helt tilfældigt at Microsoft har implementeret den nye funktion. Stadig flere brugere arbejder med to eller flere skærme.

Der er også en anden ny funktion, som viser forskellige baggrundsbilleder på de to skærme. I Windows 7 er det blot det samme billede, der bliver vist på begge skærme.

Desuden har Windows 8 fået en funktion kaldet auto-color, som automatisk tilpasser farven i vindueskanterne og opgavebjælken til den valgte baggrund. Så man behøver ikke længere selv ændre farven manuelt.

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse