Windows 8 bliver flottere med to skærme

En af de visuelle nyheder i Windows 8 er panorama-baggrunde, der strækker sig over to skærme.

Artikel top billede

I sidste uge kom den første Consumer Preview af Microsofts næste operativsystem Windows 8. Det indeholder både små og store ændringer i forhold til forgængeren. En af de visuelle ændringer er, at Windows 8 nu understøtter de såkaldte panorama-temaer. Det er baggrunde, som strækker sig over flere skærme.

Et enkelt panorama-billede kan altså strækkes, så halvdelen bliver vist på den venstre skærme og halvdelen på den højre skærme. I sin Windows Experience Blog fortæller Microsoft om denne nye funktion, som kræver at begge skærme har samme størrelse og kører med samme opløsning.

I bloggen finder man også en række eksempler på færdige baggrunde, der kan bruges under Windows 8 hvis man har en dual-monitor-opsætning. De kan også bruges hvis man kun har én enkelt skærm - men så kan man selvfølgelig kun se en del af billedet.

Det er ikke helt tilfældigt at Microsoft har implementeret den nye funktion. Stadig flere brugere arbejder med to eller flere skærme.

Der er også en anden ny funktion, som viser forskellige baggrundsbilleder på de to skærme. I Windows 7 er det blot det samme billede, der bliver vist på begge skærme.

Desuden har Windows 8 fået en funktion kaldet auto-color, som automatisk tilpasser farven i vindueskanterne og opgavebjælken til den valgte baggrund. Så man behøver ikke længere selv ændre farven manuelt.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger medarbejder til drift, vedligehold og opgradering af SAP

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

MOLIO Erhvervsdrivende Fond

IT-projektleder

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job