Hullet IBM-chip kan overføre en terabit i sekundet

Den nye prototype-chip fra IBM kan overføre en terabit i sekundet.

Artikel top billede

IBM melder om et nyt chip-gennembrud. Den såkaldte "Holey Optochip" kan overføre en terabit i sekundet - eller det, der svarer til 500 film i HD-opløsning. Men det mest interessante er nok det trick, som IBM-forskerne har anvendt til at opnå denne hastigheds-rekord. De har boret 48 små huller i den lille CMOS-chip.

De små huller bruges til at føre optiske forbindelser ind i chippens bagside, hvor der er henholdsvis 24 modtager- og afsender-kanaler.

Prototypen kan håndtere båndbredden for 100.000 brugere med hver 10 Mbps på samme tid. IBM fortæller samtidig, at man har anvendt komponenter som er kommercielt tilgængelige i dag, og det skulle betyde at den optiske chip faktisk kan sættes i produktion inden for nogle år.

"Holey Optochip" skulle være i stand til at håndtere otte gange flere data end de chips, der er tilgængelige på markedet i dag. Dataoverførslen sker over lysledere.

Det lille optiske modul måler 5,2 x 5,8 mm og bruger kun 5 watt. Den samme energi, som bruges til en 100 watts pære, kan altså holde 20 af disse chips kørende.

Det nye forsknings-gennembrud skal vises frem på Optical Fiber Communication Conference i Los Angeles i denne uge.

Læses lige nu

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Allerød Kommune

    Digitaliseringschef

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo