Hullet IBM-chip kan overføre en terabit i sekundet

Den nye prototype-chip fra IBM kan overføre en terabit i sekundet.

Artikel top billede

IBM melder om et nyt chip-gennembrud. Den såkaldte "Holey Optochip" kan overføre en terabit i sekundet - eller det, der svarer til 500 film i HD-opløsning. Men det mest interessante er nok det trick, som IBM-forskerne har anvendt til at opnå denne hastigheds-rekord. De har boret 48 små huller i den lille CMOS-chip.

De små huller bruges til at føre optiske forbindelser ind i chippens bagside, hvor der er henholdsvis 24 modtager- og afsender-kanaler.

Prototypen kan håndtere båndbredden for 100.000 brugere med hver 10 Mbps på samme tid. IBM fortæller samtidig, at man har anvendt komponenter som er kommercielt tilgængelige i dag, og det skulle betyde at den optiske chip faktisk kan sættes i produktion inden for nogle år.

"Holey Optochip" skulle være i stand til at håndtere otte gange flere data end de chips, der er tilgængelige på markedet i dag. Dataoverførslen sker over lysledere.

Det lille optiske modul måler 5,2 x 5,8 mm og bruger kun 5 watt. Den samme energi, som bruges til en 100 watts pære, kan altså holde 20 af disse chips kørende.

Det nye forsknings-gennembrud skal vises frem på Optical Fiber Communication Conference i Los Angeles i denne uge.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT