Hullet IBM-chip kan overføre en terabit i sekundet

Den nye prototype-chip fra IBM kan overføre en terabit i sekundet.

Artikel top billede

IBM melder om et nyt chip-gennembrud. Den såkaldte "Holey Optochip" kan overføre en terabit i sekundet - eller det, der svarer til 500 film i HD-opløsning. Men det mest interessante er nok det trick, som IBM-forskerne har anvendt til at opnå denne hastigheds-rekord. De har boret 48 små huller i den lille CMOS-chip.

De små huller bruges til at føre optiske forbindelser ind i chippens bagside, hvor der er henholdsvis 24 modtager- og afsender-kanaler.

Prototypen kan håndtere båndbredden for 100.000 brugere med hver 10 Mbps på samme tid. IBM fortæller samtidig, at man har anvendt komponenter som er kommercielt tilgængelige i dag, og det skulle betyde at den optiske chip faktisk kan sættes i produktion inden for nogle år.

"Holey Optochip" skulle være i stand til at håndtere otte gange flere data end de chips, der er tilgængelige på markedet i dag. Dataoverførslen sker over lysledere.

Det lille optiske modul måler 5,2 x 5,8 mm og bruger kun 5 watt. Den samme energi, som bruges til en 100 watts pære, kan altså holde 20 af disse chips kørende.

Det nye forsknings-gennembrud skal vises frem på Optical Fiber Communication Conference i Los Angeles i denne uge.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S