Facebook har næsten 50 millioner falske brugere

Mellem fem og seks procent af brugerne på det sociale netværk eksisterer ikke.

Artikel top billede

Facebook har udsendt en ny meddelelse i forbindelse med sin kommende børsnotering og her fremgår det at mellem fem og seks procent af de 845 millioner brugerkonti hos det sociale netværk ikke tilhører virkelige personer. Der er altså næsten 50 millioner falske profiler på Facebook.

Det kan også være personer, som har mere end en profil på Facebook. Et af de klassiske problemer med det sociale netværk er netop, at det kan være svært at adskille sine private og arbejdsrelaterede kontakter. Derfor vælger mange at oprette flere profiler.

Dermed bliver det også sværere at beregne det faktiske antal af brugere. Facebook oplyser dog, at man har 432 millioner aktive brugere om måneden.

De amerikanske børsregler kræver at Facebook skal oplyse om mulige risici til Securities and Exchange Commission (SEC). De fiktive profiler er en af de risikofaktorer, der bliver anført i dokumentet.

En anden risiko er det aktuelle patentopgør med Yahoo, hvor Facebook anklages for at krænke 13 patenter.

Den nøjagtige dato for børsnoteringen er stadig en hemmelighed, men det ventes at ske mellem april og juni. Det bliver den største børsnotering for et internet-firma nogensinde i USA.

Facebook forventer at hente 10 mia. dollar på børsen og firmaets samlede værdi bliver dermed på mellem 75 og 100 mia. dollar. Google havde en værdi på 23 mia. dollar under børsnoteringen i 2004.

Foruden firmaets stiftere og de nuværende og tidligere medarbejdere med aktieoptioner er der mange andre, der kommer til at tjene stort på børsnoteringen.

Elevation Partners, et investeringsfirma der har U2-sangeren Bono som partner, købte en bunke Facebook-aktier i 2010 for lidt over 700 millioner kroner.
 
Microsoft har også investeret 1,5 mia. kr. i Facebook og dén investering kan allerede nu være mangedoblet i værdi.
 
Den russiske forretningsmand Yuri Milner har købt Facebook-aktier sammen lidt af gangen - ofte fra Facebook-ansatte - og han ejer nu 7-10 pct. af firmaet.

Selv den kunster der malede selskabets hovedkvarter i 2005 kan se frem til at blive milliardær. Han var klog nok til at tage sin betaling i aktier.

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

BEC Financial Technologies

Business analyst (Senior)- Scoutz

Københavnsområdet

It-vest

Sekretariatschef

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura