Facebook har næsten 50 millioner falske brugere

Mellem fem og seks procent af brugerne på det sociale netværk eksisterer ikke.

Artikel top billede

Facebook har udsendt en ny meddelelse i forbindelse med sin kommende børsnotering og her fremgår det at mellem fem og seks procent af de 845 millioner brugerkonti hos det sociale netværk ikke tilhører virkelige personer. Der er altså næsten 50 millioner falske profiler på Facebook.

Det kan også være personer, som har mere end en profil på Facebook. Et af de klassiske problemer med det sociale netværk er netop, at det kan være svært at adskille sine private og arbejdsrelaterede kontakter. Derfor vælger mange at oprette flere profiler.

Dermed bliver det også sværere at beregne det faktiske antal af brugere. Facebook oplyser dog, at man har 432 millioner aktive brugere om måneden.

De amerikanske børsregler kræver at Facebook skal oplyse om mulige risici til Securities and Exchange Commission (SEC). De fiktive profiler er en af de risikofaktorer, der bliver anført i dokumentet.

En anden risiko er det aktuelle patentopgør med Yahoo, hvor Facebook anklages for at krænke 13 patenter.

Den nøjagtige dato for børsnoteringen er stadig en hemmelighed, men det ventes at ske mellem april og juni. Det bliver den største børsnotering for et internet-firma nogensinde i USA.

Facebook forventer at hente 10 mia. dollar på børsen og firmaets samlede værdi bliver dermed på mellem 75 og 100 mia. dollar. Google havde en værdi på 23 mia. dollar under børsnoteringen i 2004.

Foruden firmaets stiftere og de nuværende og tidligere medarbejdere med aktieoptioner er der mange andre, der kommer til at tjene stort på børsnoteringen.

Elevation Partners, et investeringsfirma der har U2-sangeren Bono som partner, købte en bunke Facebook-aktier i 2010 for lidt over 700 millioner kroner.
 
Microsoft har også investeret 1,5 mia. kr. i Facebook og dén investering kan allerede nu være mangedoblet i værdi.
 
Den russiske forretningsmand Yuri Milner har købt Facebook-aktier sammen lidt af gangen - ofte fra Facebook-ansatte - og han ejer nu 7-10 pct. af firmaet.

Selv den kunster der malede selskabets hovedkvarter i 2005 kan se frem til at blive milliardær. Han var klog nok til at tage sin betaling i aktier.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse