Solstormen blev en fuser

Jorden blev ramt af en kraftig solstorm i denne uge, men der er ingen meldinger om problemer med den globale kommunikation.

Artikel top billede

Tidligere i denne uge blev der advaret mod en af de kraftigste solstorme i de sidste fem år - en såkaldt G3 på skalaen fra 1-5 hos den amerikanske National Oceanographic and Atmospheric Administration (NOAA). Heftige udbrud på Solen som dette kan forstyrre den globale elektroniske kommunikation, riste satellitter og afbryde strømforsyningen i store områder.

Men det skete ikke. Faktisk er der stort set ingen meldinger om forstyrrelser og NOAA har nu nedgraderet stormen til G1. Der kan stadig komme problemer i løbet af fredag, men det ser ud til at det værste er overstået.

Det skriver The Register, som også har en (lettere indviklet) forklaring på, hvorfor stormen trak over uden at efterlade større skader. Det ser nemlig ud til, at det magnetiske felt i partikelskyen fra Solen var orienteret på en sådan måde, at det mere eller mindre prellede af på Jorden.

Det kan sammenlignes med en bold, hvor det er nemt at se, hvilken retning den flyver i - men svært at forudsige boldens spin.

Det bekræftes også hos DMI, der har fulgt det massive soludbrud.

"Magnetfeltet i CME'en vender nemlig umiddelbart på en sådan måde, at det forhindrer de energirige partikler i at løbe direkte ned i Jordens magnetfelt. Det lægger formentlig en dæmper på nordlysaktiviteten," skriver DMI på sin hjemmeside.

CME er en forkortelse for Coronal Mass Ejection. Hos SpaceWeather.com man kan selv følge med i solstormen. Her er der også billeder af nordlys over Island fra sidste nat, som er en af de mest synlige konsekvenser af solstormen.

Solens aktivitet svinger op og ned med en gennemsnitlig periode på ca. 11 år. Den nuværende cyklus forventes at toppe i 2013.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

LB Forsikring

Digital Performance & CRO Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Køge Kommune

Specialist i Informationssikkerhed

Region Sjælland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job