Lotus Notes-opfinder vil revolutionere mobil kommunikation

Ray Ozzie, der efterfulgte Bill Gates hos Microsoft, har afsløret lidt mere om sit nye hemmelighedsfulde firma.

Artikel top billede

Der er stor spænding omkring det nye firma Cocomo, der er stiftet af Ray Ozzie. Han er ikke helt ukendt i it-branchen. Lotus Notes-opfinderen forlod Microsoft i oktober 2010, hvor han trådte tilbage fra sin stilling som Chief Software Architect. Denne stilling blev oprindelig oprettet til firmaets stifter Bill Gates, men den blev overtaget af Ozzie i 2006.

I januar kom det frem, at Ozzie har startet Cocomo sammen med to andre tidligere Microsoft-medarbejdere, men der er stor mystik omkring firmaet.

Den eneste information kommer fra en jobannonce, som fortæller at Cocomo arbejder på et nyt kommunikationsprodukt til mobile og sociale platforme.

Nu har Ozzie afsløret lidt mere om sit nye eventyr på en konference i Seattle.

"Min kærlighed, som det meste af min karriere har handlet om, er kommunikation. Det, som man i dag vil kalde for social produktivitet," sagde han på GeekWire-konferencen.

Det ser ud til at det kommende produkt skal leve i skyen - men det er ikke sikkert, at det bliver Microsofts sky Azure. Ray Ozzie fortæller at han også bruger Amazon Web Services og "leger med" skyer baseret på OpenStack software.

"Jeg elsker at opfinde værktøjer til nye miljøer hvor brugerne kan tingene på en måde som er mere sjov, mere produktiv. Lige nu koncentrerer jeg mig om mobilområdet, fordi dette marked udvikler sig meget eksplosivt," sagde Ozzie.

Han vil fortsat ikke fortælle detaljer om firmaet, som får kontor i Seattle og Boston. Men det ser ud til at produktet skal køre på flere platforme. Ozzie har selv brugt en iPhone som sin primære telefon i det sidste år, men han bruger også en Samsung Galaxy Note og hos Microsoft brugte han Windows Phones.

Ray Ozzie har haft meget stor indflydelse hos Microsoft og han får blandt andet æren for at have sat firmaets kurs inden for cloud computing. Han kom til Microsoft gennem opkøbet af hans firma Groove Networks.

Ozzie har også været involveret i udviklingen af det gamle Lotus Symphony (som ikke er det samme som det nuværende Lotus Symphony, der er IBMs implementation af OpenOffice) og Visicalc.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,