Lotus Notes-opfinder vil revolutionere mobil kommunikation

Ray Ozzie, der efterfulgte Bill Gates hos Microsoft, har afsløret lidt mere om sit nye hemmelighedsfulde firma.

Artikel top billede

Der er stor spænding omkring det nye firma Cocomo, der er stiftet af Ray Ozzie. Han er ikke helt ukendt i it-branchen. Lotus Notes-opfinderen forlod Microsoft i oktober 2010, hvor han trådte tilbage fra sin stilling som Chief Software Architect. Denne stilling blev oprindelig oprettet til firmaets stifter Bill Gates, men den blev overtaget af Ozzie i 2006.

I januar kom det frem, at Ozzie har startet Cocomo sammen med to andre tidligere Microsoft-medarbejdere, men der er stor mystik omkring firmaet.

Den eneste information kommer fra en jobannonce, som fortæller at Cocomo arbejder på et nyt kommunikationsprodukt til mobile og sociale platforme.

Nu har Ozzie afsløret lidt mere om sit nye eventyr på en konference i Seattle.

"Min kærlighed, som det meste af min karriere har handlet om, er kommunikation. Det, som man i dag vil kalde for social produktivitet," sagde han på GeekWire-konferencen.

Det ser ud til at det kommende produkt skal leve i skyen - men det er ikke sikkert, at det bliver Microsofts sky Azure. Ray Ozzie fortæller at han også bruger Amazon Web Services og "leger med" skyer baseret på OpenStack software.

"Jeg elsker at opfinde værktøjer til nye miljøer hvor brugerne kan tingene på en måde som er mere sjov, mere produktiv. Lige nu koncentrerer jeg mig om mobilområdet, fordi dette marked udvikler sig meget eksplosivt," sagde Ozzie.

Han vil fortsat ikke fortælle detaljer om firmaet, som får kontor i Seattle og Boston. Men det ser ud til at produktet skal køre på flere platforme. Ozzie har selv brugt en iPhone som sin primære telefon i det sidste år, men han bruger også en Samsung Galaxy Note og hos Microsoft brugte han Windows Phones.

Ray Ozzie har haft meget stor indflydelse hos Microsoft og han får blandt andet æren for at have sat firmaets kurs inden for cloud computing. Han kom til Microsoft gennem opkøbet af hans firma Groove Networks.

Ozzie har også været involveret i udviklingen af det gamle Lotus Symphony (som ikke er det samme som det nuværende Lotus Symphony, der er IBMs implementation af OpenOffice) og Visicalc.

Statens IT

ISO Informationssikkerhedskonsulenter

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Anklagemyndigheden

IT-projektleder hos Rigsadvokaten

Københavnsområdet

Statens IT

Teamkoordinator til databaseteam

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Digital transformation | København

AI i det offentlige - København

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job