Lotus Notes-opfinder vil revolutionere mobil kommunikation

Ray Ozzie, der efterfulgte Bill Gates hos Microsoft, har afsløret lidt mere om sit nye hemmelighedsfulde firma.

Artikel top billede

Der er stor spænding omkring det nye firma Cocomo, der er stiftet af Ray Ozzie. Han er ikke helt ukendt i it-branchen. Lotus Notes-opfinderen forlod Microsoft i oktober 2010, hvor han trådte tilbage fra sin stilling som Chief Software Architect. Denne stilling blev oprindelig oprettet til firmaets stifter Bill Gates, men den blev overtaget af Ozzie i 2006.

I januar kom det frem, at Ozzie har startet Cocomo sammen med to andre tidligere Microsoft-medarbejdere, men der er stor mystik omkring firmaet.

Den eneste information kommer fra en jobannonce, som fortæller at Cocomo arbejder på et nyt kommunikationsprodukt til mobile og sociale platforme.

Nu har Ozzie afsløret lidt mere om sit nye eventyr på en konference i Seattle.

"Min kærlighed, som det meste af min karriere har handlet om, er kommunikation. Det, som man i dag vil kalde for social produktivitet," sagde han på GeekWire-konferencen.

Det ser ud til at det kommende produkt skal leve i skyen - men det er ikke sikkert, at det bliver Microsofts sky Azure. Ray Ozzie fortæller at han også bruger Amazon Web Services og "leger med" skyer baseret på OpenStack software.

"Jeg elsker at opfinde værktøjer til nye miljøer hvor brugerne kan tingene på en måde som er mere sjov, mere produktiv. Lige nu koncentrerer jeg mig om mobilområdet, fordi dette marked udvikler sig meget eksplosivt," sagde Ozzie.

Han vil fortsat ikke fortælle detaljer om firmaet, som får kontor i Seattle og Boston. Men det ser ud til at produktet skal køre på flere platforme. Ozzie har selv brugt en iPhone som sin primære telefon i det sidste år, men han bruger også en Samsung Galaxy Note og hos Microsoft brugte han Windows Phones.

Ray Ozzie har haft meget stor indflydelse hos Microsoft og han får blandt andet æren for at have sat firmaets kurs inden for cloud computing. Han kom til Microsoft gennem opkøbet af hans firma Groove Networks.

Ozzie har også været involveret i udviklingen af det gamle Lotus Symphony (som ikke er det samme som det nuværende Lotus Symphony, der er IBMs implementation af OpenOffice) og Visicalc.

Læses lige nu

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    Procesmanager til Digitalisering og It

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Open Source AI er på vej ind i kommunerne

    Med OS2ai forsøger Aarhus Kommune og OS2-fællesskabet at give offentlige medarbejdere adgang til generativ AI uden at gøre kommunerne mere afhængige af amerikanske techgiganter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura