Hacker-konkurrence afslører hul i Firefox

Browserne falder på stribe i årets Pwn2Own hacker-konkurrence.

Artikel top billede

Både Google Chrome, Internet Explorer og Mozilla Firefox er blevet knækket under den årlige hacker-konkurrence Pwn2Own, der afholdes i forbindelse med CanSecWest sikkerheds-konferencen i Vancouver.

Her kan deltagerne vinde store beløb ved at hacke de populære browsere. Google har udlovet en førstepræmie på helt op til 344.000 kr., og Chrome var da også den første browser, der blev hacket i år.

Sidste år var Chrome den eneste browser, der ikke blev knækket, men i år kunne deltagerne vise, at denne browser heller ikke er skudsikker.

Både Internet Explorer og Mozilla Firefox er også blevet hacket i de seneste dage. Vincenzo Iozzo og Willem Pinckaers fandt et hidtil ukendt sikkerhedshul - et zero-day-exploit - i Firefox og vandt dermed konkurrencens andenpræmie på 170.000 kroner.

I et interview med ZDNet fortæller de, at det kun tog en enkelt dag at udvikle den nødvendige kode til at udnytte sikkerhedshullet.

Pwn2Own løb over tre dage og man kan læse mere om konkurrencen på den officielle hjemmeside.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S