Hacker-konkurrence afslører hul i Firefox

Browserne falder på stribe i årets Pwn2Own hacker-konkurrence.

Artikel top billede

Både Google Chrome, Internet Explorer og Mozilla Firefox er blevet knækket under den årlige hacker-konkurrence Pwn2Own, der afholdes i forbindelse med CanSecWest sikkerheds-konferencen i Vancouver.

Her kan deltagerne vinde store beløb ved at hacke de populære browsere. Google har udlovet en førstepræmie på helt op til 344.000 kr., og Chrome var da også den første browser, der blev hacket i år.

Sidste år var Chrome den eneste browser, der ikke blev knækket, men i år kunne deltagerne vise, at denne browser heller ikke er skudsikker.

Både Internet Explorer og Mozilla Firefox er også blevet hacket i de seneste dage. Vincenzo Iozzo og Willem Pinckaers fandt et hidtil ukendt sikkerhedshul - et zero-day-exploit - i Firefox og vandt dermed konkurrencens andenpræmie på 170.000 kroner.

I et interview med ZDNet fortæller de, at det kun tog en enkelt dag at udvikle den nødvendige kode til at udnytte sikkerhedshullet.

Pwn2Own løb over tre dage og man kan læse mere om konkurrencen på den officielle hjemmeside.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S