Sådan forbedrer Google sin søgealgoritme

En ny video fra Google viser, hvordan firmaets udviklere diskuterer ændringer i søgealgoritmen.

Artikel top billede

Tilbage i august sidste år kom Google med en kort video, som på knap fire minutter fortæller hvordan firmaet laver ændringer i sin søgealgoritmen. Nu har Google offentliggjort en længere video på otte minutter fra et af de ugentlige møder om søgekvalitet, hvor man diskuterer nye funktioner til søgemaskinen.

I dette tilfælde handler det om ændringer i stavekontrollen og sproget er rimelig teknisk, men der er tilføjet bemærkninger som forklarer indholdet i diskussionen.

Google holder hver torsdag et såkaldt "Quality Launch Review" møde hvor man drøfter mulige ændringer i algoritmen og beslutter, hvad der skal lanceres. Foruden de lokale deltagere i Mountain View er der også videoforbindelse til Google-udviklere i Moskva, New York, Zürich, Seoul, Haifa og Tokyo.

Søgemaskinen er ellers en slags black box - ingen kan præcis sige, hvordan den fungerer. Den nøjagtige søgealgoritme er stadig hemmelig og det er også nødvendigt for at undgå, at nogen forsøger at snyde systemet for at få placeret deres websteder højere i søgeresultaterne.

Men Google forsøger samtidig at signalere transparens. Det kan være en reaktion på Microsofts seneste fremstød, hvor man hævder at Bing efterhånden har samme søgekvalitet som Google.

Den seneste video fra Google skal vise, at selv de mindste ændringer bliver debateret grundigt inden de bliver vedtaget. Den ændring, der nævnes i videoen, berører kun 0,1 pct. af alle søgeforespørgsler. Google gennemfører omkring 500 ændringer i sin søgealgoritme hvert år.

I den seneste tid har Google udsendt en månedlig liste med de vigtigste ændringer.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    BEC Financial Technologies

    Development Manager for Document Lifecycle

    Region Sjælland

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S