Dell køber firewall-firma for milliarder af kroner

Kæmpestore firewalls skal bundles med Dells servere.

Artikel top billede

Dell har indledt opkøbet af sikkerhedsfirmaet SonicWall.

<span>Parterne har ikke oplyst prisen, men analytikere mener, at Dell lægger mellem seks og ni milliarder kroner.</span>

Når handlen som forventet er gennemført til sommer, vil Dell kunne bundle sine servere med en omfattende portefølje af tunge sikkerhedsprodukter.

Det gælder ikke mindst SonicWalls meget store firewall-appliances, SuperMassive, som er beregnet til beskyttelse af de største datacentre.

SonicWall har solgt sine sikkerhedsprodukter gennem 15.000 partnere og forhandlere, hvor Dell traditionelt har været kendt for sin direkte-strategi. Det nye ejerskab betyder dog ikke, at sikkerhedsfirmaets salgskanal bliver tørlagt, forsikrer Dell.

"Vi har stadig en del due dilligence-arbejde at gøre, før det hele kan afklares, men vi har været meget engagerede i at finde ud af, hvordan deres kanal og deres teknologi virker. Vi regner med at lære en masse om om deres partnere," siger Dells øverste kanalchef, Greg Davis, til det amerikanske CRN.

SonicWall har 300.000 kunder i 50 lande. Selskabet beskæftiger 950 ansatte i Californien.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS