Dell køber firewall-firma for milliarder af kroner

Kæmpestore firewalls skal bundles med Dells servere.

Artikel top billede

Dell har indledt opkøbet af sikkerhedsfirmaet SonicWall.

<span>Parterne har ikke oplyst prisen, men analytikere mener, at Dell lægger mellem seks og ni milliarder kroner.</span>

Når handlen som forventet er gennemført til sommer, vil Dell kunne bundle sine servere med en omfattende portefølje af tunge sikkerhedsprodukter.

Det gælder ikke mindst SonicWalls meget store firewall-appliances, SuperMassive, som er beregnet til beskyttelse af de største datacentre.

SonicWall har solgt sine sikkerhedsprodukter gennem 15.000 partnere og forhandlere, hvor Dell traditionelt har været kendt for sin direkte-strategi. Det nye ejerskab betyder dog ikke, at sikkerhedsfirmaets salgskanal bliver tørlagt, forsikrer Dell.

"Vi har stadig en del due dilligence-arbejde at gøre, før det hele kan afklares, men vi har været meget engagerede i at finde ud af, hvordan deres kanal og deres teknologi virker. Vi regner med at lære en masse om om deres partnere," siger Dells øverste kanalchef, Greg Davis, til det amerikanske CRN.

SonicWall har 300.000 kunder i 50 lande. Selskabet beskæftiger 950 ansatte i Californien.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S