Så meget fylder robotterne: Kun halvdelen af al nettrafik kommer fra mennesker

Den anden halvdel kommer fra maskiner som snuser rundt på dine servere.

Artikel top billede

Ifølge en ny rapport fra sikkerheds-leverandøren Incapsula udgøres 51 procent af web-trafikken af automatiserede software-programmer, og størsteparten af denne trafik er potentielt skadelig. Det er programmer, som samler informationer, søger efter sikkerhedshuller og forsøger at sprede spam.

Typisk er det kun 49 procent af de besøgende på et websted, som er "rigtige" mennesker. Resten er maskingenereret trafik - men denne trafik er typisk ikke synlig i de normale analyse-programmer.

Det betyder også, at en stor del af båndbredden til websteder faktisk bliver slugt af denne "usynlige" trafik.

"Kun få er klar over, hvor stor en del af deres trafik der ikke kommer fra mennesker, og at meget af det er potentielt skadelig," siger Marc Gaffan, der er medstifter af Incapsula, til ZDNet.

Rapporten fortæller at 5 pct. af trafikken skyldes forskellige hacker-værktøjer som leder efter sårbarheder, 5 pct. er de såkaldte scrapere, 2 pct. er automatiserede indholds-spammere, 19 pct. er "spioner" der indsamler forskellige slags informationer og 20 pct. kommer fra søgemaskiner.

Kun de sidste 49 pct. skyldes altså, at der faktisk sidder et menneske på den anden side af skærmen.

Incapsula bygger sine tal på data fra 1.000 websteder, der bruger firmaets egen scannings-tjeneste.

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job