Så meget fylder robotterne: Kun halvdelen af al nettrafik kommer fra mennesker

Den anden halvdel kommer fra maskiner som snuser rundt på dine servere.

Artikel top billede

Ifølge en ny rapport fra sikkerheds-leverandøren Incapsula udgøres 51 procent af web-trafikken af automatiserede software-programmer, og størsteparten af denne trafik er potentielt skadelig. Det er programmer, som samler informationer, søger efter sikkerhedshuller og forsøger at sprede spam.

Typisk er det kun 49 procent af de besøgende på et websted, som er "rigtige" mennesker. Resten er maskingenereret trafik - men denne trafik er typisk ikke synlig i de normale analyse-programmer.

Det betyder også, at en stor del af båndbredden til websteder faktisk bliver slugt af denne "usynlige" trafik.

"Kun få er klar over, hvor stor en del af deres trafik der ikke kommer fra mennesker, og at meget af det er potentielt skadelig," siger Marc Gaffan, der er medstifter af Incapsula, til ZDNet.

Rapporten fortæller at 5 pct. af trafikken skyldes forskellige hacker-værktøjer som leder efter sårbarheder, 5 pct. er de såkaldte scrapere, 2 pct. er automatiserede indholds-spammere, 19 pct. er "spioner" der indsamler forskellige slags informationer og 20 pct. kommer fra søgemaskiner.

Kun de sidste 49 pct. skyldes altså, at der faktisk sidder et menneske på den anden side af skærmen.

Incapsula bygger sine tal på data fra 1.000 websteder, der bruger firmaets egen scannings-tjeneste.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos