Hold på hat og briller: Folk snager i din tabte telefon

Der er god grund til at passwordbeskytte din telefon. Et eksperiment afslører, at næsten alle tabte telefoner bliver gennemsnust, når de bliver fundet.

Artikel top billede

Hvad sker der, når folk finder en mobiltelefon på gaden?

Det har software-sikkerhedsfirmaet Symantec undersøgt.

I et usædvanligt godt udtænkt pr-fremstød har firmaet med vilje tabt 50 mobiltelefoner i en række udvalgte amerikanske storbyer.

Telefonerne var proppet med en masse fiktive personlige oplysninger om telefonens ejermand. Men derudover var telefonerne også udstyret med sporingsdata, der afslører, hvad der sker med telefonen, når den blev fundet.

Fyldt med snushaner

96 procent af de personer, der fandt telefonerne, snagede i personlige oplysninger - ud over hvad der var nødvendigt for at finde frem til telefonens ejermand.

Herudover kiggede 72 procent i telefonens fotoalbum, 60 procent kiggede i e-mails og sociale netværk, mens 43 procent gik så langt som til at forsøge at åbne app'en til ejermandens netbank.

Ud af alle de oplysninger, der blev snaget i, var 50 procent af dem forretningsfølsomme.

Eksperimentet afslørede desuden, at blot 50 procent af dem, der fandt telefonerne, havde til hensigt at levere den tilbage til ejermanden.

Sådan beskytter du din telefon

Man skal naturligvis tage det med et gran salt, når et sikkerhedsfirma laver denne type undersøgelser.

Men alligevel bør undersøgelsen give grund til eftertanke, hvis du ikke allerede har password-beskyttet billeder og andre følsomme data på din mobiltelefon.

Er du i tvivl om, hvordan du gør?

Så bør du læse følgende guide, som vi har skrevet på PC World Business Center: 

Sådan password-beskytter du dine smartphone-billeder

Læs her, hvordan du finder din mistede gadgets igen: 

Sådan finder du din forsvundne Android-telefon
 
Sådan finder du din stjålne computer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos