Hold på hat og briller: Folk snager i din tabte telefon

Der er god grund til at passwordbeskytte din telefon. Et eksperiment afslører, at næsten alle tabte telefoner bliver gennemsnust, når de bliver fundet.

Artikel top billede

Hvad sker der, når folk finder en mobiltelefon på gaden?

Det har software-sikkerhedsfirmaet Symantec undersøgt.

I et usædvanligt godt udtænkt pr-fremstød har firmaet med vilje tabt 50 mobiltelefoner i en række udvalgte amerikanske storbyer.

Telefonerne var proppet med en masse fiktive personlige oplysninger om telefonens ejermand. Men derudover var telefonerne også udstyret med sporingsdata, der afslører, hvad der sker med telefonen, når den blev fundet.

Fyldt med snushaner

96 procent af de personer, der fandt telefonerne, snagede i personlige oplysninger - ud over hvad der var nødvendigt for at finde frem til telefonens ejermand.

Herudover kiggede 72 procent i telefonens fotoalbum, 60 procent kiggede i e-mails og sociale netværk, mens 43 procent gik så langt som til at forsøge at åbne app'en til ejermandens netbank.

Ud af alle de oplysninger, der blev snaget i, var 50 procent af dem forretningsfølsomme.

Eksperimentet afslørede desuden, at blot 50 procent af dem, der fandt telefonerne, havde til hensigt at levere den tilbage til ejermanden.

Sådan beskytter du din telefon

Man skal naturligvis tage det med et gran salt, når et sikkerhedsfirma laver denne type undersøgelser.

Men alligevel bør undersøgelsen give grund til eftertanke, hvis du ikke allerede har password-beskyttet billeder og andre følsomme data på din mobiltelefon.

Er du i tvivl om, hvordan du gør?

Så bør du læse følgende guide, som vi har skrevet på PC World Business Center: 

Sådan password-beskytter du dine smartphone-billeder

Læs her, hvordan du finder din mistede gadgets igen: 

Sådan finder du din forsvundne Android-telefon
 
Sådan finder du din stjålne computer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job