Hold på hat og briller: Folk snager i din tabte telefon

Der er god grund til at passwordbeskytte din telefon. Et eksperiment afslører, at næsten alle tabte telefoner bliver gennemsnust, når de bliver fundet.

Artikel top billede

Hvad sker der, når folk finder en mobiltelefon på gaden?

Det har software-sikkerhedsfirmaet Symantec undersøgt.

I et usædvanligt godt udtænkt pr-fremstød har firmaet med vilje tabt 50 mobiltelefoner i en række udvalgte amerikanske storbyer.

Telefonerne var proppet med en masse fiktive personlige oplysninger om telefonens ejermand. Men derudover var telefonerne også udstyret med sporingsdata, der afslører, hvad der sker med telefonen, når den blev fundet.

Fyldt med snushaner

96 procent af de personer, der fandt telefonerne, snagede i personlige oplysninger - ud over hvad der var nødvendigt for at finde frem til telefonens ejermand.

Herudover kiggede 72 procent i telefonens fotoalbum, 60 procent kiggede i e-mails og sociale netværk, mens 43 procent gik så langt som til at forsøge at åbne app'en til ejermandens netbank.

Ud af alle de oplysninger, der blev snaget i, var 50 procent af dem forretningsfølsomme.

Eksperimentet afslørede desuden, at blot 50 procent af dem, der fandt telefonerne, havde til hensigt at levere den tilbage til ejermanden.

Sådan beskytter du din telefon

Man skal naturligvis tage det med et gran salt, når et sikkerhedsfirma laver denne type undersøgelser.

Men alligevel bør undersøgelsen give grund til eftertanke, hvis du ikke allerede har password-beskyttet billeder og andre følsomme data på din mobiltelefon.

Er du i tvivl om, hvordan du gør?

Så bør du læse følgende guide, som vi har skrevet på PC World Business Center: 

Sådan password-beskytter du dine smartphone-billeder

Læs her, hvordan du finder din mistede gadgets igen: 

Sådan finder du din forsvundne Android-telefon
 
Sådan finder du din stjålne computer

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Erhvervsakademi Aarhus

    Underviser/konsulent indenfor AI

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S