DR går open source - skrotter Microsoft CMS

Drupal skal være statsradiofoniens nye CMS.

Artikel top billede

DR følger nu i fodsporene på flere andre store mediehuse, som har valg det open source baserede Content Management System Drupal. 

Drupal skal erstatte det gamle Microsoft CMS, som DR siden sidste år har ledt efter en afløser til.

Det er en af de større sites herhjemme, der nu flytter over på Drupal.

DR kalder selv sin hjemmeside for "Danmarks måske mest komplekse og omfattende website med flere hundrede tusinde sider."

DR har anvendt Microsofts CMS gennem ti år, men det er ifølge Version 2 blevet for ufleksibelt og trægt for de hastigt voksende web-aktiviteter.

"Samtidig er det en del af vores public service-kontrakt, at vi i videst muligt omfang skal benytte åbne standarder, og med det nye system tager vi et kæmpestort skridt i den retning", siger Michael Arreboe, der er kanalchef for dr.dk.

Drupal anvendes i dag af medievirksomheder som TV 2, Berlingske Media, Washington Post og The Economist.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job