Asus skal producere Nexus-tablet

Det ser ud til at Asus skal producere den kommende Google-tavlecomputer, der skulle være klar til maj.

Artikel top billede

Google-chef Eric Schmidt fortalte inden jul at selskabet kommer med sin egen tavlecomputer inden for de næste seks måneder. Schmidt ville ikke afsløre de tekniske detaljer, men lovede dog at computeren bliver af "høj kvalitet".

Tidligere i denne måned blev det afsløret at Google har valgt Asus til at producere den kommende Nexus tablet. Den skulle være klar til salg i maj.

Nu skriver Android and Me, at tavlecomputeren skal sælges for blot 149 dollar. Dermed bliver den en direkte konkurrent til Kindle Fire.

Amazon taber penge på hver solgt tavlecomputer og Google vil altså sandsynligvis gøre det samme, hvis man skal sælge sin tablet til en meget lav pris. Pengene skal så hentes på salg af indhold til enhederne - musik, film, e-bøger og applikationer.

Google bruger den samme partnermodel som kendes fra Nexus-telefonerne, der fremstilles sammen med forskellige hardware-partnere som HTC og Samsung.

Denne gang er det altså Asus, der skal fremstille produktet. Det var ventet at den ville være udstyret med en quad-core Tegra 3 processor, men Google har angiveligt valgt en billigere processor for at spare. Det kunne være en Snapdragon processor fra Qualcomm.

Det endelige navn for computeren kendes ikke, men der gættes på Nexus Play - med henivisning til Google Play, som er det nye navn for selskabets onlinebutik.

Det ventes at tavlecomputeren kører med Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), men det er også muligt at den bliver udstyret med den næste version af Android, med kodenavnet Jelly Bean.

KMD A/S

.NET-udvikler

Nordjylland

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

IT-Forsyningen I/S

It-arkitekt

Københavnsområdet

KMD A/S

Customer Support Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse