Asus skal producere Nexus-tablet

Det ser ud til at Asus skal producere den kommende Google-tavlecomputer, der skulle være klar til maj.

Artikel top billede

Google-chef Eric Schmidt fortalte inden jul at selskabet kommer med sin egen tavlecomputer inden for de næste seks måneder. Schmidt ville ikke afsløre de tekniske detaljer, men lovede dog at computeren bliver af "høj kvalitet".

Tidligere i denne måned blev det afsløret at Google har valgt Asus til at producere den kommende Nexus tablet. Den skulle være klar til salg i maj.

Nu skriver Android and Me, at tavlecomputeren skal sælges for blot 149 dollar. Dermed bliver den en direkte konkurrent til Kindle Fire.

Amazon taber penge på hver solgt tavlecomputer og Google vil altså sandsynligvis gøre det samme, hvis man skal sælge sin tablet til en meget lav pris. Pengene skal så hentes på salg af indhold til enhederne - musik, film, e-bøger og applikationer.

Google bruger den samme partnermodel som kendes fra Nexus-telefonerne, der fremstilles sammen med forskellige hardware-partnere som HTC og Samsung.

Denne gang er det altså Asus, der skal fremstille produktet. Det var ventet at den ville være udstyret med en quad-core Tegra 3 processor, men Google har angiveligt valgt en billigere processor for at spare. Det kunne være en Snapdragon processor fra Qualcomm.

Det endelige navn for computeren kendes ikke, men der gættes på Nexus Play - med henivisning til Google Play, som er det nye navn for selskabets onlinebutik.

Det ventes at tavlecomputeren kører med Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), men det er også muligt at den bliver udstyret med den næste version af Android, med kodenavnet Jelly Bean.

Annonce

Annonceindlæg fra Jysk IT

Sikkerhed skal være en del af driften

Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S