Asus skal producere Nexus-tablet

Det ser ud til at Asus skal producere den kommende Google-tavlecomputer, der skulle være klar til maj.

Artikel top billede

Google-chef Eric Schmidt fortalte inden jul at selskabet kommer med sin egen tavlecomputer inden for de næste seks måneder. Schmidt ville ikke afsløre de tekniske detaljer, men lovede dog at computeren bliver af "høj kvalitet".

Tidligere i denne måned blev det afsløret at Google har valgt Asus til at producere den kommende Nexus tablet. Den skulle være klar til salg i maj.

Nu skriver Android and Me, at tavlecomputeren skal sælges for blot 149 dollar. Dermed bliver den en direkte konkurrent til Kindle Fire.

Amazon taber penge på hver solgt tavlecomputer og Google vil altså sandsynligvis gøre det samme, hvis man skal sælge sin tablet til en meget lav pris. Pengene skal så hentes på salg af indhold til enhederne - musik, film, e-bøger og applikationer.

Google bruger den samme partnermodel som kendes fra Nexus-telefonerne, der fremstilles sammen med forskellige hardware-partnere som HTC og Samsung.

Denne gang er det altså Asus, der skal fremstille produktet. Det var ventet at den ville være udstyret med en quad-core Tegra 3 processor, men Google har angiveligt valgt en billigere processor for at spare. Det kunne være en Snapdragon processor fra Qualcomm.

Det endelige navn for computeren kendes ikke, men der gættes på Nexus Play - med henivisning til Google Play, som er det nye navn for selskabets onlinebutik.

Det ventes at tavlecomputeren kører med Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), men det er også muligt at den bliver udstyret med den næste version af Android, med kodenavnet Jelly Bean.

Annonce

Collectia A/S

Cyber Security Engineer

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

Region Sjælland

Politiets Efterretningstjeneste

Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

Uspecificeret arbejdssted

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job