Asetek viser superkølet bærbar computer

Danske Asetek har demonstreret en prototype på en vandkølet bærbar computer.

Artikel top billede

Det danske hardwarefirma Asutek er kendt for sine kølesystemer til stationære computere. Nu har firmaet også udviklet et vandbaseret kølesystem til kompakte bærbare og all-in-one pc'er. Her er der ikke meget plads i kabinettet, men alligevel er det lykkes at anbringe en komplet køleløsning.

"Nu kan vi forbedre den akustiske og termiske ydelse i en notebook uden at gøre den større. Vores teknologi giver bedre udnyttelse af de termiske moduler som bruges til at køle cpu og gpu. Sammen med vores koldplade-teknologi betyder det, at man kan bruge meget kraftigere hardware end luftkøling nogensinde vil tillade," siger udviklingschef Ole Madsen.

Asetek har demonstreret sin nye teknologi med en Alienware M18x notebook, hvor cpu'en er overtaktet fra 3,5 til 4,4 Ghz og CPU'en er skruet op fra 680 til 800 MHz. Det betyder at komponenterne bliver meget varme og derfor kræver ekstra køling.

Derfor er overclocking heller ikke et fænomen, som man normalt forbinder med bærbare computere.

Ifølge Aseteks egne målinger er ydelsen i den superkølede M18x forbedret med 23 pct. og samtidig er støjniveauet reduceret i forhold til en model med luftkøling.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job