Asetek viser superkølet bærbar computer

Danske Asetek har demonstreret en prototype på en vandkølet bærbar computer.

Artikel top billede

Det danske hardwarefirma Asutek er kendt for sine kølesystemer til stationære computere. Nu har firmaet også udviklet et vandbaseret kølesystem til kompakte bærbare og all-in-one pc'er. Her er der ikke meget plads i kabinettet, men alligevel er det lykkes at anbringe en komplet køleløsning.

"Nu kan vi forbedre den akustiske og termiske ydelse i en notebook uden at gøre den større. Vores teknologi giver bedre udnyttelse af de termiske moduler som bruges til at køle cpu og gpu. Sammen med vores koldplade-teknologi betyder det, at man kan bruge meget kraftigere hardware end luftkøling nogensinde vil tillade," siger udviklingschef Ole Madsen.

Asetek har demonstreret sin nye teknologi med en Alienware M18x notebook, hvor cpu'en er overtaktet fra 3,5 til 4,4 Ghz og CPU'en er skruet op fra 680 til 800 MHz. Det betyder at komponenterne bliver meget varme og derfor kræver ekstra køling.

Derfor er overclocking heller ikke et fænomen, som man normalt forbinder med bærbare computere.

Ifølge Aseteks egne målinger er ydelsen i den superkølede M18x forbedret med 23 pct. og samtidig er støjniveauet reduceret i forhold til en model med luftkøling.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos