Asetek viser superkølet bærbar computer

Danske Asetek har demonstreret en prototype på en vandkølet bærbar computer.

Artikel top billede

Det danske hardwarefirma Asutek er kendt for sine kølesystemer til stationære computere. Nu har firmaet også udviklet et vandbaseret kølesystem til kompakte bærbare og all-in-one pc'er. Her er der ikke meget plads i kabinettet, men alligevel er det lykkes at anbringe en komplet køleløsning.

"Nu kan vi forbedre den akustiske og termiske ydelse i en notebook uden at gøre den større. Vores teknologi giver bedre udnyttelse af de termiske moduler som bruges til at køle cpu og gpu. Sammen med vores koldplade-teknologi betyder det, at man kan bruge meget kraftigere hardware end luftkøling nogensinde vil tillade," siger udviklingschef Ole Madsen.

Asetek har demonstreret sin nye teknologi med en Alienware M18x notebook, hvor cpu'en er overtaktet fra 3,5 til 4,4 Ghz og CPU'en er skruet op fra 680 til 800 MHz. Det betyder at komponenterne bliver meget varme og derfor kræver ekstra køling.

Derfor er overclocking heller ikke et fænomen, som man normalt forbinder med bærbare computere.

Ifølge Aseteks egne målinger er ydelsen i den superkølede M18x forbedret med 23 pct. og samtidig er støjniveauet reduceret i forhold til en model med luftkøling.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    D&A Management Consultant

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S