Windows 8 er klar til HD-tablets

Apple stjæler rampelyset med HD-displayet i den nye iPad, men Microsoft minder om, at Windows 8 kan klare tablets med endnu højere opløsning.

Artikel top billede

Windows 8 er klar til en ny generation af tablet-skærme med en høj opløsning som ligger på niveau eller er bedre end den nye iPad. Det fremgår af det seneste indlæg i Microsofts Building Windows 8-blog. Det er nok ikke helt tilfældigt, at Microsoft vælger at skrive om displays og skærmopløsning blot en uge efter at Apple sendte sin nye iPad på markedet. Den har som bekendt et Retina-lignende display med en opløsning på 2.046 x 1.536 billedpunkter.

Derfor vil Microsoft gerne minde verden om, at man faktisk understøtter displays med høj opløsning. Bloggen beskæftiger sig også med den nye iPad, hvor Apple har valgt en skaleringsfaktor på 200 pct.

Der er tre millioner pixels på iPad'en og det svarer til en pixel-tæthed på 264 punkter per tomme (ppi). Til sammenligning har den gamle iPad en opløsning på 1.024 x 768 pixel og en ppi-værdi på 132. Så ppi'en er altså fordoblet.

Retina-kvalitet starter normalt først ved 300 ppi. Apple kalder dog alligevel det nye display for et Retina-panel og begrunder det med, at tavlecomputeren typisk holdes lidt længere væk end en telefon. Derfor lægger man altså ikke mærke til, at de enkelte pixels er lidt større.

Microsoft bruger ikke betegnelsen Retina, men lover at det kommende Windows 8 understøtter skærme med ubegrænset høj opløsning. Den minimale opløsning ligger på 1.024 x 768 for Metro-applikationer.

Det seneste blogindlæg beskæftiger sig også med, hvordan udviklere kan bygge applikationer som skalerer optimalt til højere opløsninger. Det er også nødvendigt, for Metro-applikationer i Windows 8 kan både køre på tavlecomputere og desktop-pc'er, hvor skærmen er noget større (selvom opløsningen ikke nødvendigvis er højere).

Der er indbygget tre skaleringsniveauer i Windows 8: 100 pct. (ingen skalering), 140 pct. til HD tablets med 1.920 x 1.080 og 180 pct. til Quad-XGA tablets med 2.560 x 1.440 punkter.

Den sidstnævnte opløsning svarer til 3,6 mio. pixels og det er altså endnu flere billedpunkter end i den nye iPad.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S