Windows 8 er klar til HD-tablets

Apple stjæler rampelyset med HD-displayet i den nye iPad, men Microsoft minder om, at Windows 8 kan klare tablets med endnu højere opløsning.

Artikel top billede

Windows 8 er klar til en ny generation af tablet-skærme med en høj opløsning som ligger på niveau eller er bedre end den nye iPad. Det fremgår af det seneste indlæg i Microsofts Building Windows 8-blog. Det er nok ikke helt tilfældigt, at Microsoft vælger at skrive om displays og skærmopløsning blot en uge efter at Apple sendte sin nye iPad på markedet. Den har som bekendt et Retina-lignende display med en opløsning på 2.046 x 1.536 billedpunkter.

Derfor vil Microsoft gerne minde verden om, at man faktisk understøtter displays med høj opløsning. Bloggen beskæftiger sig også med den nye iPad, hvor Apple har valgt en skaleringsfaktor på 200 pct.

Der er tre millioner pixels på iPad'en og det svarer til en pixel-tæthed på 264 punkter per tomme (ppi). Til sammenligning har den gamle iPad en opløsning på 1.024 x 768 pixel og en ppi-værdi på 132. Så ppi'en er altså fordoblet.

Retina-kvalitet starter normalt først ved 300 ppi. Apple kalder dog alligevel det nye display for et Retina-panel og begrunder det med, at tavlecomputeren typisk holdes lidt længere væk end en telefon. Derfor lægger man altså ikke mærke til, at de enkelte pixels er lidt større.

Microsoft bruger ikke betegnelsen Retina, men lover at det kommende Windows 8 understøtter skærme med ubegrænset høj opløsning. Den minimale opløsning ligger på 1.024 x 768 for Metro-applikationer.

Det seneste blogindlæg beskæftiger sig også med, hvordan udviklere kan bygge applikationer som skalerer optimalt til højere opløsninger. Det er også nødvendigt, for Metro-applikationer i Windows 8 kan både køre på tavlecomputere og desktop-pc'er, hvor skærmen er noget større (selvom opløsningen ikke nødvendigvis er højere).

Der er indbygget tre skaleringsniveauer i Windows 8: 100 pct. (ingen skalering), 140 pct. til HD tablets med 1.920 x 1.080 og 180 pct. til Quad-XGA tablets med 2.560 x 1.440 punkter.

Den sidstnævnte opløsning svarer til 3,6 mio. pixels og det er altså endnu flere billedpunkter end i den nye iPad.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S