Skolebørn skal spores med RFID-chips

En brasiliansk by har udstyret 20.000 skoleuniformer med RFID-chips for at afsløre elever, der pjækker fra skolen.

Artikel top billede

I den brasilianske by Vitoria de Conquista vil man nu bruge RFID-teknologien for at komme skolepjæk til livs. I 20.000 skoleuniformer er der anbragt radiochips, som sørger for at der bliver sendt en sms-besked til forældrene, når eleven er ankommet til skolen. De får også en besked, hvis eleven stadig ikke er ankommet 20 minutter efter undervisningen er startet.

Fra næste år skal alle byens 43.000 skoleelever i alderen mellem 4 og 14 år overvåges med RFID-chips.

Den uddannelses-ansvarlige i byen siger til Associated Press at man har brugt omkring tre millioner kroner på at udvikle og teste de nye t-shirts med RFID-chips.

De kan vaskes og stryges uden at chippen tager skade, og det skulle være umuligt at snyde systemet.

"Vi har opdaget at mange forældre bringer deres børn til skole men de har så travlt med at komme afsted på arbejde at de ikke ser, om børnene faktisk går ind i bygningen. De bliver altid overrasket når de hører, hvor mange gange deres barn har pjækket," siger Coriolano Moraes til AP.

Han mener at byen er den første i Brasilien og måske i hele verden, som bruger dette system.

"Jeg mener at vi muligvis har startet en trend, for mange har henvendt sig fra hele landet for at høre, hvordan systemet fungerer," siger Moraes.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S