Skolebørn skal spores med RFID-chips

En brasiliansk by har udstyret 20.000 skoleuniformer med RFID-chips for at afsløre elever, der pjækker fra skolen.

Artikel top billede

I den brasilianske by Vitoria de Conquista vil man nu bruge RFID-teknologien for at komme skolepjæk til livs. I 20.000 skoleuniformer er der anbragt radiochips, som sørger for at der bliver sendt en sms-besked til forældrene, når eleven er ankommet til skolen. De får også en besked, hvis eleven stadig ikke er ankommet 20 minutter efter undervisningen er startet.

Fra næste år skal alle byens 43.000 skoleelever i alderen mellem 4 og 14 år overvåges med RFID-chips.

Den uddannelses-ansvarlige i byen siger til Associated Press at man har brugt omkring tre millioner kroner på at udvikle og teste de nye t-shirts med RFID-chips.

De kan vaskes og stryges uden at chippen tager skade, og det skulle være umuligt at snyde systemet.

"Vi har opdaget at mange forældre bringer deres børn til skole men de har så travlt med at komme afsted på arbejde at de ikke ser, om børnene faktisk går ind i bygningen. De bliver altid overrasket når de hører, hvor mange gange deres barn har pjækket," siger Coriolano Moraes til AP.

Han mener at byen er den første i Brasilien og måske i hele verden, som bruger dette system.

"Jeg mener at vi muligvis har startet en trend, for mange har henvendt sig fra hele landet for at høre, hvordan systemet fungerer," siger Moraes.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland