Få vibrerende gps-navigation direkte i rattet på din bil

Det er ren Gran Turismo. Et vibrerende rat fortæller dig, hvilken vej du skal dreje.

Artikel top billede

Garvede Playstation-spillere kender sikkert følelsen af at sidde foran skærmen med et rat, der vibrerer i takt med motoren på en Gran Turismo-racer, der drøner ned af Nordschleifen på Nürburgring.

Men nu skal rattet i din bil også have indbygget en vibrator.

Ikke for at få din bil til at virke ekstra potent, når du sidder bag rattet. Men for at gøre din gps-navigation mere sikker og effektiv.

Teleselskab vil øge trafiksikkerheden

I øjeblikket arbejder forskere fra det amerikanske teleselskab AT&T's forskningsdivision, AT&T Labs, på at øge trafiksikkerheden ved at udvikle bilrat med vibrationer.

Rattets vibrationer skal fungere som en retningsviser, så du slipper for at skulle flytte øjnene til gps-enhedens skærm. 

Ifølge forskningsmagasinet Technology Review, der udgives af det verdensberømte amerikanske universitet Massachusetts Institute of Technology (MIT), håber forskerne på, at rattet kan reducere antallet af trafikdrab, som forårsages af bilister, der lader sig distrahere af gps-enheder og mobiltelefoner.

I USA er det mere end 3.000 bilister om året, der mister livet på den bekostning. Og sidste år viste en dansk undersøgelse foretaget af forsikringsselskabet Codan, at fire ud af 10 danskere indrømmer, at de skriver sms-beskeder under kørslen.

Det sker på trods af, at det 20-dobler risikoen for at blive impliceret i en trafikulykke.

Forsøg med prototype

Der er allerede blevet udviklet en prototype af det vibrerende rat, der blandt andet er blevet brugt i simulator-forsøg.

Forsøgene viser, at det vibrerende rat får forsøgspersonernes øjne til at blive længere tid på vejen, end hvis de kun bruger almindelig gps-navigation.

Prototypen er udstyret med i alt 20 forskellige vibrerende punkter, der er placeret hele vejen rundt på rattet. Og skal du eksempelvis dreje til højre, vil du mærke et mønster af vibrationer, der bevæger sig fra venstre mod højre på rattet.

Der arbejdes også med andre anvendelsesmuligheder for det vibrerende rat.

Ifølge Technology Review vil det også være muligt at bruge rattet til at oplyse føreren om biler eller cyklister, der gemmer sig i bilens blinde vinkler.

Fjern distraktioner med apps

Vi må dog sandsynligvis vente nogle år endnu, før vi møder denne type rat i vores biler. Men allerede i dag findes der flere forskellige og mere lavpraktiske løsninger, der kan fjerne distraktioner under kørslen.

Her i spalterne har vi blandt andet omtalt Android-app'en Auto-sms, der automatisk kan svare på sms-beskeder, når du sidder i bilen eller er optaget af andre gøremål

Eksempelvis kan du med Auto-sms lave et automatisk svar, hvor du oplyser, at du i øjeblikket sidder bag rattet, men vil svare på beskeden senere.

Og har du den nye iPhone 4S, kan du bruge Apples stemmestyringsfunktionen Siri til at diktere sms-beskeder og mails. Desværre virker Siri endnu ikke på dansk.

Til gengæld har alle iPhones en mere simpel og effektiv stemmestyringsfunktion, der også virker på dansk. Funktionen gør det muligt at lave opkald ved blot at sige kommandoen "ring op" efterfulgt af navnen på den person, du vil ringe til.

Læs også:

Mercedes er klar med top-latterlig Facebook-integration

Her er en gratis gps-app til din smartphone

Du kan undgå at holde for rødt lys med denne app

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura