Hedt opgør om fremtidens sim-kort

Nu forsøger Apple igen at gennemtrumfe sin teknologi som fremtidens standard for sim-kort.

Artikel top billede

Apple tilbyder nu at andre mobiltelefon-producenter kan få gratis adgang til alle patenter som ligger til grund for den såkaldte "nano-sim" teknologi. Dermed forsøger Apple at vinde støtte til sit forslag for fremtidens sim-kort, der skal diskuteres senere i denne uge på et møde hos European Telecommunications Standards Institute (ETSI).

Det er bloggen Foss Patents, der kan fortælle om Apples tilbud. Bloggeren Florian Müller har fat i et brev fra Apple til ETSI, hvor man lover at der bliver licensfri adgang til teknologien - under den betingelse, at den bliver godkendt som standard.

Apple er ellers kendt for at beskytte sin intellektuelle ejendom, men denne gang forsøger man altså at signalere, at man er klar til at dele sin teknologi med resten af branchen.

Men Nokia, RIM og det Google-ejede Motorola har deres egne forslag til fremtidens sim-kort. Det klassiske sim-kort har eksisteret i 20 år. Nano-sim er omkring 30 procent mindre end Micro-sim-formatet, som allerede er mindre end det normale sim-kort. Med en adapter kan det også bruges i ældre telefoner.

Det ser ud til at Apple's version vil kræve en skuffe til kortet - ligesom det allerede kendes på iPhone og iPad - mens Nokias løsning klarer sig uden skuffe og skulle byde på "betydelige tekniske fordele".

Apple har støtte fra mange af europæiske teleselskaber til sin standard. Samtidig har Apple forsøgt at få flere stemmer hos ETSI ved at registrere seks forskellige europæiske datterselskaber som selvstændige medlemmer hos organisationen.

Det vil betyde at hvert selskab får op til 45 stemmer, og dermed kan Apple få flere stemmer end Nokia, der kontrollerer 92 stemmer hos ETSI.

Senere i denne uge skal der stemmes om, hvilken teknologi der skal bruges til nano-sim.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S