Spionagefrygt sender kinesisk netværks-gigant ud i kulden

Er den kinesiske netværksgigant Huawei involveret i statsspionage?

Artikel top billede

Den australske regering har udelukket den kinesiske telekommunikations-leverandør Huawei fra et offentligt udbud om et nationalt bredbånds-netværk. Beslutningen blev truffet allerede sidste år, men er først nu kommet frem. Begrundelsen skulle være de mange cyberangreb fra Kina. Den australske regering mener at Huawei kan være i ledtog med det kinesiske militær eller andre statsorganer.

Huawei skulle levere udstyr til et såkaldte "gigabit passive optical network", men det blev blokeret efter råd fra Australiens egen efterretnings-tjeneste ASIO, skriver avisen Financial Review. Det nationale bredbånds-netværk skal forsyne 93 procent af de australske husstande med hurtig internet.

Kineserne har dog stadig en kontrakt om at udbygge Vodafones mobilnet i Australien til en værdi af næsten fire milliarder kroner. Den tidligere australske udenrigsminister Downer sidder i Huaweis australske bestyrelse.

Huawei er verdens andenstørste leverandør af teleudstyr - kun Ericsson er større - men selskabet er flere gange løbet ind i problemer i USA.

Som ComON kunne fortælle sidste år, blev Huawei forhindret i at byde på leverancen af et nyt netværk til det amerikanske beredskab, National Emergency Communications Network. Firmaet måtte heller ikke overtage det konkursramte selskab 3Leaf Systems. I 2008 forsøgte Huawei forgæves at overtage 3Com.

Et udvalg i Repræsentanternes Hus har betegnet de kinesiske telekoncerners ekspansion i USA som en trussel mod den nationale sikkerhed. Huaweis stifter og chef har en fortid i den kinesiske hær og der er angiveligt økonomiske forbindelser med det kinesiske svar på KGB.

Senest har Symantec opløst sin alliance med Huawei om udviklingen af sikkerhedsprodukter. Her frygter man angiveligt, at det tætte samarbejde med Huawei kan gøre det umuligt for Symantec at få adgang til følsomme informationer om cybertrusler fra den amerikanske regering. Det er trusler, som ofte kommer fra Kina.

Ifølge New York Times vil Symantec i løbet af de næste to uger sælge alle sine andele i joint-venture selskabet Huawei Symantec til kineserne og det ventes at de vil flytte kontoret helt ud af USA.

Symantec forsøger netop nu at komme med i et pilotprogram, hvor regeringen deler følsomme efterretninger med den private sektor, og her passer det ikke ind i billedet, at informationerne kan lande i Kina.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job