Spionagefrygt sender kinesisk netværks-gigant ud i kulden

Er den kinesiske netværksgigant Huawei involveret i statsspionage?

Artikel top billede

Den australske regering har udelukket den kinesiske telekommunikations-leverandør Huawei fra et offentligt udbud om et nationalt bredbånds-netværk. Beslutningen blev truffet allerede sidste år, men er først nu kommet frem. Begrundelsen skulle være de mange cyberangreb fra Kina. Den australske regering mener at Huawei kan være i ledtog med det kinesiske militær eller andre statsorganer.

Huawei skulle levere udstyr til et såkaldte "gigabit passive optical network", men det blev blokeret efter råd fra Australiens egen efterretnings-tjeneste ASIO, skriver avisen Financial Review. Det nationale bredbånds-netværk skal forsyne 93 procent af de australske husstande med hurtig internet.

Kineserne har dog stadig en kontrakt om at udbygge Vodafones mobilnet i Australien til en værdi af næsten fire milliarder kroner. Den tidligere australske udenrigsminister Downer sidder i Huaweis australske bestyrelse.

Huawei er verdens andenstørste leverandør af teleudstyr - kun Ericsson er større - men selskabet er flere gange løbet ind i problemer i USA.

Som ComON kunne fortælle sidste år, blev Huawei forhindret i at byde på leverancen af et nyt netværk til det amerikanske beredskab, National Emergency Communications Network. Firmaet måtte heller ikke overtage det konkursramte selskab 3Leaf Systems. I 2008 forsøgte Huawei forgæves at overtage 3Com.

Et udvalg i Repræsentanternes Hus har betegnet de kinesiske telekoncerners ekspansion i USA som en trussel mod den nationale sikkerhed. Huaweis stifter og chef har en fortid i den kinesiske hær og der er angiveligt økonomiske forbindelser med det kinesiske svar på KGB.

Senest har Symantec opløst sin alliance med Huawei om udviklingen af sikkerhedsprodukter. Her frygter man angiveligt, at det tætte samarbejde med Huawei kan gøre det umuligt for Symantec at få adgang til følsomme informationer om cybertrusler fra den amerikanske regering. Det er trusler, som ofte kommer fra Kina.

Ifølge New York Times vil Symantec i løbet af de næste to uger sælge alle sine andele i joint-venture selskabet Huawei Symantec til kineserne og det ventes at de vil flytte kontoret helt ud af USA.

Symantec forsøger netop nu at komme med i et pilotprogram, hvor regeringen deler følsomme efterretninger med den private sektor, og her passer det ikke ind i billedet, at informationerne kan lande i Kina.

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension