Spionagefrygt sender kinesisk netværks-gigant ud i kulden

Er den kinesiske netværksgigant Huawei involveret i statsspionage?

Artikel top billede

Den australske regering har udelukket den kinesiske telekommunikations-leverandør Huawei fra et offentligt udbud om et nationalt bredbånds-netværk. Beslutningen blev truffet allerede sidste år, men er først nu kommet frem. Begrundelsen skulle være de mange cyberangreb fra Kina. Den australske regering mener at Huawei kan være i ledtog med det kinesiske militær eller andre statsorganer.

Huawei skulle levere udstyr til et såkaldte "gigabit passive optical network", men det blev blokeret efter råd fra Australiens egen efterretnings-tjeneste ASIO, skriver avisen Financial Review. Det nationale bredbånds-netværk skal forsyne 93 procent af de australske husstande med hurtig internet.

Kineserne har dog stadig en kontrakt om at udbygge Vodafones mobilnet i Australien til en værdi af næsten fire milliarder kroner. Den tidligere australske udenrigsminister Downer sidder i Huaweis australske bestyrelse.

Huawei er verdens andenstørste leverandør af teleudstyr - kun Ericsson er større - men selskabet er flere gange løbet ind i problemer i USA.

Som ComON kunne fortælle sidste år, blev Huawei forhindret i at byde på leverancen af et nyt netværk til det amerikanske beredskab, National Emergency Communications Network. Firmaet måtte heller ikke overtage det konkursramte selskab 3Leaf Systems. I 2008 forsøgte Huawei forgæves at overtage 3Com.

Et udvalg i Repræsentanternes Hus har betegnet de kinesiske telekoncerners ekspansion i USA som en trussel mod den nationale sikkerhed. Huaweis stifter og chef har en fortid i den kinesiske hær og der er angiveligt økonomiske forbindelser med det kinesiske svar på KGB.

Senest har Symantec opløst sin alliance med Huawei om udviklingen af sikkerhedsprodukter. Her frygter man angiveligt, at det tætte samarbejde med Huawei kan gøre det umuligt for Symantec at få adgang til følsomme informationer om cybertrusler fra den amerikanske regering. Det er trusler, som ofte kommer fra Kina.

Ifølge New York Times vil Symantec i løbet af de næste to uger sælge alle sine andele i joint-venture selskabet Huawei Symantec til kineserne og det ventes at de vil flytte kontoret helt ud af USA.

Symantec forsøger netop nu at komme med i et pilotprogram, hvor regeringen deler følsomme efterretninger med den private sektor, og her passer det ikke ind i billedet, at informationerne kan lande i Kina.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S