Den næste Playstation skal hedde Orbis

Efterfølgeren til Playstation 3 kommer i 2013, og den skal hedde Orbis, ifølge de seneste rygter.

Artikel top billede

Så er der nyt om den næste Playstation-generation fra Sony. Ifølge det amerikanske magasin Kotaku.com kommer efterfølgeren til PlayStation 3 i slutningen af 2013 i USA. Den foreløbige arbejdstitel for konsollen er Orbis. Det fortæller en unavngiven kilde, der betegnes som troværdig.

Navnet Orbis er ikke helt tilfældigt. Det leder tanken hen på det latinske "Orbis Vita", som betyder "livets cirkel". PS Vita er navnet på Sonys håndholdte spilkonsol. Kotaku mener, at den mobile enhed bliver knyttet tæt sammen med PS3-efterfølgeren.

Man kunne eksempelvis forestille sig, at Vita kan bruges som en form for controller til konsollen.

Flere spilfirmaer har allerede modtaget de nødvendige udviklingsværktøjer for at skabe spil til Orbis. Den nye konsol er angiveligt ikke bagudkompatibel med PS3.

Der er også nye informationer om den tekniske indmad i konsollen. Den bruger en AMD x64-CPU og en Southern Islands GPU.

Den skulle være i stand til at vise spil med en meget høj opløsning på 4.096 x 2.160 billedpunkter. Det er langt mere, end de fleste HD-fjernsyn kan vise i dag.

En anden interessant nyhed er, at alle spil bliver knyttet til én bestemt PSN-konto. Det betyder muligvis at man skal være online for at starte spillet. Dermed bliver det også meget sværere at sælge sine brugte spil.

Men til gengæld kan alle nye spil købes direkte online gennem Playstation Network (PSN).

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job