Den næste Playstation skal hedde Orbis

Efterfølgeren til Playstation 3 kommer i 2013, og den skal hedde Orbis, ifølge de seneste rygter.

Artikel top billede

Så er der nyt om den næste Playstation-generation fra Sony. Ifølge det amerikanske magasin Kotaku.com kommer efterfølgeren til PlayStation 3 i slutningen af 2013 i USA. Den foreløbige arbejdstitel for konsollen er Orbis. Det fortæller en unavngiven kilde, der betegnes som troværdig.

Navnet Orbis er ikke helt tilfældigt. Det leder tanken hen på det latinske "Orbis Vita", som betyder "livets cirkel". PS Vita er navnet på Sonys håndholdte spilkonsol. Kotaku mener, at den mobile enhed bliver knyttet tæt sammen med PS3-efterfølgeren.

Man kunne eksempelvis forestille sig, at Vita kan bruges som en form for controller til konsollen.

Flere spilfirmaer har allerede modtaget de nødvendige udviklingsværktøjer for at skabe spil til Orbis. Den nye konsol er angiveligt ikke bagudkompatibel med PS3.

Der er også nye informationer om den tekniske indmad i konsollen. Den bruger en AMD x64-CPU og en Southern Islands GPU.

Den skulle være i stand til at vise spil med en meget høj opløsning på 4.096 x 2.160 billedpunkter. Det er langt mere, end de fleste HD-fjernsyn kan vise i dag.

En anden interessant nyhed er, at alle spil bliver knyttet til én bestemt PSN-konto. Det betyder muligvis at man skal være online for at starte spillet. Dermed bliver det også meget sværere at sælge sine brugte spil.

Men til gengæld kan alle nye spil købes direkte online gennem Playstation Network (PSN).

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job