Den næste Playstation skal hedde Orbis

Efterfølgeren til Playstation 3 kommer i 2013, og den skal hedde Orbis, ifølge de seneste rygter.

Artikel top billede

Så er der nyt om den næste Playstation-generation fra Sony. Ifølge det amerikanske magasin Kotaku.com kommer efterfølgeren til PlayStation 3 i slutningen af 2013 i USA. Den foreløbige arbejdstitel for konsollen er Orbis. Det fortæller en unavngiven kilde, der betegnes som troværdig.

Navnet Orbis er ikke helt tilfældigt. Det leder tanken hen på det latinske "Orbis Vita", som betyder "livets cirkel". PS Vita er navnet på Sonys håndholdte spilkonsol. Kotaku mener, at den mobile enhed bliver knyttet tæt sammen med PS3-efterfølgeren.

Man kunne eksempelvis forestille sig, at Vita kan bruges som en form for controller til konsollen.

Flere spilfirmaer har allerede modtaget de nødvendige udviklingsværktøjer for at skabe spil til Orbis. Den nye konsol er angiveligt ikke bagudkompatibel med PS3.

Der er også nye informationer om den tekniske indmad i konsollen. Den bruger en AMD x64-CPU og en Southern Islands GPU.

Den skulle være i stand til at vise spil med en meget høj opløsning på 4.096 x 2.160 billedpunkter. Det er langt mere, end de fleste HD-fjernsyn kan vise i dag.

En anden interessant nyhed er, at alle spil bliver knyttet til én bestemt PSN-konto. Det betyder muligvis at man skal være online for at starte spillet. Dermed bliver det også meget sværere at sælge sine brugte spil.

Men til gengæld kan alle nye spil købes direkte online gennem Playstation Network (PSN).

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Fælles AI

    AI Lead

    Fyn

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S