Den næste Playstation skal hedde Orbis

Efterfølgeren til Playstation 3 kommer i 2013, og den skal hedde Orbis, ifølge de seneste rygter.

Artikel top billede

Så er der nyt om den næste Playstation-generation fra Sony. Ifølge det amerikanske magasin Kotaku.com kommer efterfølgeren til PlayStation 3 i slutningen af 2013 i USA. Den foreløbige arbejdstitel for konsollen er Orbis. Det fortæller en unavngiven kilde, der betegnes som troværdig.

Navnet Orbis er ikke helt tilfældigt. Det leder tanken hen på det latinske "Orbis Vita", som betyder "livets cirkel". PS Vita er navnet på Sonys håndholdte spilkonsol. Kotaku mener, at den mobile enhed bliver knyttet tæt sammen med PS3-efterfølgeren.

Man kunne eksempelvis forestille sig, at Vita kan bruges som en form for controller til konsollen.

Flere spilfirmaer har allerede modtaget de nødvendige udviklingsværktøjer for at skabe spil til Orbis. Den nye konsol er angiveligt ikke bagudkompatibel med PS3.

Der er også nye informationer om den tekniske indmad i konsollen. Den bruger en AMD x64-CPU og en Southern Islands GPU.

Den skulle være i stand til at vise spil med en meget høj opløsning på 4.096 x 2.160 billedpunkter. Det er langt mere, end de fleste HD-fjernsyn kan vise i dag.

En anden interessant nyhed er, at alle spil bliver knyttet til én bestemt PSN-konto. Det betyder muligvis at man skal være online for at starte spillet. Dermed bliver det også meget sværere at sælge sine brugte spil.

Men til gengæld kan alle nye spil købes direkte online gennem Playstation Network (PSN).

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job