Kinesere vil sætte sig på verdens tele-trafik: "Vi spionerer ikke"

Kinesiske Huawei afviser alle anklager om, at man spionerer for landets militær.

Artikel top billede

I denne uge kunne ComON fortælle at den kinesiske telekommunikations-udbyder Huawei er blevet udelukket fra et offentligt udbud om et nationalt bredbånds-netværk i Australien. Begrundelsen er de mange cyberangreb fra Kina. Huawei mistænkes for at være i ledtog med det kinesiske militær eller andre statsorganer.

Men Huawei afviser selv alle anklagerne. Kineserne henviser til, at man allerede har leveret nationale bredbånds-netværk i Storbritannien, Singapore, Malaysia og andre lande.

"Selvom vi selvfølgelig er skuffet over denne beslutning, vil vi fortsætte med at være åbne og transparente og arbejde på at finde veje til at garantere sikkerheden i vores teknologi", skriver koncernen i en meddelelse.

I øjeblikket er Huawei den andenstørste leverandør af teleudstyr i verden - kun Ericsson er større - og i løbet af året ventes Huawei at indtage førstepladsen. Selskabet henviser til, at man har partnerskaber med 45 af de 50 største teleselskaber i verden.

"Du kan ikke opnå succes på dette niveau medmindre du har kunder der stoler på dit firma, dine medarbejdere og din teknologi," hedder det.

Huawei har også en forklaring på, hvorfor selskabet bliver anklaget for spionage.

"Individer og regeringer verden over er stadig ved at vænne sig til tanken om et nyt Kina som er en leder inden for innovation. Huawei er en spydspids som det største privatejede selskab i Kina - og var nr. 1 i verden når det gælder nye patentansøgninger i 2008. Netværkssikkerhed er et problem for alle leverandører, men den virkelige risiko er at ignorere den innovation, som Kina kan tilbyde," slutter Huawei.

Som ComON kunne fortælle sidste år, blev Huawei forhindret i at byde på leverancen af et nyt netværk til det amerikanske beredskab, National Emergency Communications Network. Firmaet måtte heller ikke overtage det konkursramte selskab 3Leaf Systems. I 2008 forsøgte Huawei forgæves at overtage 3Com.

Et udvalg i Repræsentanternes Hus har betegnet de kinesiske telekoncerners ekspansion i USA som en trussel mod den nationale sikkerhed. Huaweis stifter og chef har en fortid i den kinesiske hær og der er angiveligt økonomiske forbindelser med det kinesiske svar på KGB.

Senest har Symantec opløst sin alliance med Huawei om udviklingen af sikkerhedsprodukter. Her frygter man angiveligt, at det tætte samarbejde med Huawei kan gøre det umuligt for Symantec at få adgang til følsomme informationer om cybertrusler fra den amerikanske regering. Det er trusler, som ofte kommer fra Kina.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S