Kinesere vil sætte sig på verdens tele-trafik: "Vi spionerer ikke"

Kinesiske Huawei afviser alle anklager om, at man spionerer for landets militær.

Artikel top billede

I denne uge kunne ComON fortælle at den kinesiske telekommunikations-udbyder Huawei er blevet udelukket fra et offentligt udbud om et nationalt bredbånds-netværk i Australien. Begrundelsen er de mange cyberangreb fra Kina. Huawei mistænkes for at være i ledtog med det kinesiske militær eller andre statsorganer.

Men Huawei afviser selv alle anklagerne. Kineserne henviser til, at man allerede har leveret nationale bredbånds-netværk i Storbritannien, Singapore, Malaysia og andre lande.

"Selvom vi selvfølgelig er skuffet over denne beslutning, vil vi fortsætte med at være åbne og transparente og arbejde på at finde veje til at garantere sikkerheden i vores teknologi", skriver koncernen i en meddelelse.

I øjeblikket er Huawei den andenstørste leverandør af teleudstyr i verden - kun Ericsson er større - og i løbet af året ventes Huawei at indtage førstepladsen. Selskabet henviser til, at man har partnerskaber med 45 af de 50 største teleselskaber i verden.

"Du kan ikke opnå succes på dette niveau medmindre du har kunder der stoler på dit firma, dine medarbejdere og din teknologi," hedder det.

Huawei har også en forklaring på, hvorfor selskabet bliver anklaget for spionage.

"Individer og regeringer verden over er stadig ved at vænne sig til tanken om et nyt Kina som er en leder inden for innovation. Huawei er en spydspids som det største privatejede selskab i Kina - og var nr. 1 i verden når det gælder nye patentansøgninger i 2008. Netværkssikkerhed er et problem for alle leverandører, men den virkelige risiko er at ignorere den innovation, som Kina kan tilbyde," slutter Huawei.

Som ComON kunne fortælle sidste år, blev Huawei forhindret i at byde på leverancen af et nyt netværk til det amerikanske beredskab, National Emergency Communications Network. Firmaet måtte heller ikke overtage det konkursramte selskab 3Leaf Systems. I 2008 forsøgte Huawei forgæves at overtage 3Com.

Et udvalg i Repræsentanternes Hus har betegnet de kinesiske telekoncerners ekspansion i USA som en trussel mod den nationale sikkerhed. Huaweis stifter og chef har en fortid i den kinesiske hær og der er angiveligt økonomiske forbindelser med det kinesiske svar på KGB.

Senest har Symantec opløst sin alliance med Huawei om udviklingen af sikkerhedsprodukter. Her frygter man angiveligt, at det tætte samarbejde med Huawei kan gøre det umuligt for Symantec at få adgang til følsomme informationer om cybertrusler fra den amerikanske regering. Det er trusler, som ofte kommer fra Kina.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk projektleder til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Gyldendal A/S

    Erfaren udvikler med AI-fokus

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S