Ny ARM-processor til supertynde bærbare

Qualcomm er snart klar med en fire-kerne-version af sin Snapdragon S4-processor til tynde og lette bærbare med Windows 8.

Artikel top billede

Senere i år kommer Qualcomm med en ny ARM-baseret quad-core-processor, Snapdragon S4, som skal bruges til en ny generation af tynde og lette computere med Windows 8. Det skriver PC World. De nye S4 processorer skal anvendes i bærbare som er tyndere og lettere end Apple's MacBook Air eller de nuværende ultrabooks, ifølge Qualcomm.

Intel har forsøgt at etablere ultrabooks som et nyt pc-segment, og man satser stort på de tynde computere. Det kommende Windows 8 skal for alvor hjælpe ultrabooks med at slå igennem på markedet.

Men Windows 8 kommer både til x86 og til ARM, og det betyder altså, at Intel ikke kun skal kæmpe mod ultratynde computere med x86 AMD-processor - som bruger betegnelsen ultrathin - men også mod tynde computere med energibesparende ARM-teknologi som Snapdragon S4.

Qualcomm fremstiller traditionelt ARM-processorer til smartphones, men selskabet forsøger nu at komme ind på pc-markedet. Snapdragon S4 har et integreret 4G-modem og en grafikchip med 3D-understøttelse.

"Vi tænker meget tyndere end det, som Intel kalder en ultrabook," siger Qualcomms Rob Chandhok.

Producenten har allerede sendt de første computere med Snapdragon S4-processor til udviklere. Den nye S4-processor bruger 28-nanometer teknologi og skulle være betydelig hurtigere end forgængeren, men ARM-chips er typisk langsommere end Intel-processorer.

De indbyggede multimedie-funktioner og 4G-understøttelsen skal differentiere Snapdragon S4 fra konkurrenterne. Det er dog ikke sikkert, om 4G-funktionen også virker i Europa.

Texas Instruments og Nvidia sælger også ARM-baserede chips til mobile computere. Men de satser fortrinsvis på smartphones og tablets. Nu vil Qualcomm vise, at ARM også kan vinde fodfæste i "rigtige" Windows-computere.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S