Ny ARM-processor til supertynde bærbare

Qualcomm er snart klar med en fire-kerne-version af sin Snapdragon S4-processor til tynde og lette bærbare med Windows 8.

Artikel top billede

Senere i år kommer Qualcomm med en ny ARM-baseret quad-core-processor, Snapdragon S4, som skal bruges til en ny generation af tynde og lette computere med Windows 8. Det skriver PC World. De nye S4 processorer skal anvendes i bærbare som er tyndere og lettere end Apple's MacBook Air eller de nuværende ultrabooks, ifølge Qualcomm.

Intel har forsøgt at etablere ultrabooks som et nyt pc-segment, og man satser stort på de tynde computere. Det kommende Windows 8 skal for alvor hjælpe ultrabooks med at slå igennem på markedet.

Men Windows 8 kommer både til x86 og til ARM, og det betyder altså, at Intel ikke kun skal kæmpe mod ultratynde computere med x86 AMD-processor - som bruger betegnelsen ultrathin - men også mod tynde computere med energibesparende ARM-teknologi som Snapdragon S4.

Qualcomm fremstiller traditionelt ARM-processorer til smartphones, men selskabet forsøger nu at komme ind på pc-markedet. Snapdragon S4 har et integreret 4G-modem og en grafikchip med 3D-understøttelse.

"Vi tænker meget tyndere end det, som Intel kalder en ultrabook," siger Qualcomms Rob Chandhok.

Producenten har allerede sendt de første computere med Snapdragon S4-processor til udviklere. Den nye S4-processor bruger 28-nanometer teknologi og skulle være betydelig hurtigere end forgængeren, men ARM-chips er typisk langsommere end Intel-processorer.

De indbyggede multimedie-funktioner og 4G-understøttelsen skal differentiere Snapdragon S4 fra konkurrenterne. Det er dog ikke sikkert, om 4G-funktionen også virker i Europa.

Texas Instruments og Nvidia sælger også ARM-baserede chips til mobile computere. Men de satser fortrinsvis på smartphones og tablets. Nu vil Qualcomm vise, at ARM også kan vinde fodfæste i "rigtige" Windows-computere.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S