Ny ARM-processor til supertynde bærbare

Qualcomm er snart klar med en fire-kerne-version af sin Snapdragon S4-processor til tynde og lette bærbare med Windows 8.

Artikel top billede

Senere i år kommer Qualcomm med en ny ARM-baseret quad-core-processor, Snapdragon S4, som skal bruges til en ny generation af tynde og lette computere med Windows 8. Det skriver PC World. De nye S4 processorer skal anvendes i bærbare som er tyndere og lettere end Apple's MacBook Air eller de nuværende ultrabooks, ifølge Qualcomm.

Intel har forsøgt at etablere ultrabooks som et nyt pc-segment, og man satser stort på de tynde computere. Det kommende Windows 8 skal for alvor hjælpe ultrabooks med at slå igennem på markedet.

Men Windows 8 kommer både til x86 og til ARM, og det betyder altså, at Intel ikke kun skal kæmpe mod ultratynde computere med x86 AMD-processor - som bruger betegnelsen ultrathin - men også mod tynde computere med energibesparende ARM-teknologi som Snapdragon S4.

Qualcomm fremstiller traditionelt ARM-processorer til smartphones, men selskabet forsøger nu at komme ind på pc-markedet. Snapdragon S4 har et integreret 4G-modem og en grafikchip med 3D-understøttelse.

"Vi tænker meget tyndere end det, som Intel kalder en ultrabook," siger Qualcomms Rob Chandhok.

Producenten har allerede sendt de første computere med Snapdragon S4-processor til udviklere. Den nye S4-processor bruger 28-nanometer teknologi og skulle være betydelig hurtigere end forgængeren, men ARM-chips er typisk langsommere end Intel-processorer.

De indbyggede multimedie-funktioner og 4G-understøttelsen skal differentiere Snapdragon S4 fra konkurrenterne. Det er dog ikke sikkert, om 4G-funktionen også virker i Europa.

Texas Instruments og Nvidia sælger også ARM-baserede chips til mobile computere. Men de satser fortrinsvis på smartphones og tablets. Nu vil Qualcomm vise, at ARM også kan vinde fodfæste i "rigtige" Windows-computere.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse