Ny ARM-processor til supertynde bærbare

Qualcomm er snart klar med en fire-kerne-version af sin Snapdragon S4-processor til tynde og lette bærbare med Windows 8.

Artikel top billede

Senere i år kommer Qualcomm med en ny ARM-baseret quad-core-processor, Snapdragon S4, som skal bruges til en ny generation af tynde og lette computere med Windows 8. Det skriver PC World. De nye S4 processorer skal anvendes i bærbare som er tyndere og lettere end Apple's MacBook Air eller de nuværende ultrabooks, ifølge Qualcomm.

Intel har forsøgt at etablere ultrabooks som et nyt pc-segment, og man satser stort på de tynde computere. Det kommende Windows 8 skal for alvor hjælpe ultrabooks med at slå igennem på markedet.

Men Windows 8 kommer både til x86 og til ARM, og det betyder altså, at Intel ikke kun skal kæmpe mod ultratynde computere med x86 AMD-processor - som bruger betegnelsen ultrathin - men også mod tynde computere med energibesparende ARM-teknologi som Snapdragon S4.

Qualcomm fremstiller traditionelt ARM-processorer til smartphones, men selskabet forsøger nu at komme ind på pc-markedet. Snapdragon S4 har et integreret 4G-modem og en grafikchip med 3D-understøttelse.

"Vi tænker meget tyndere end det, som Intel kalder en ultrabook," siger Qualcomms Rob Chandhok.

Producenten har allerede sendt de første computere med Snapdragon S4-processor til udviklere. Den nye S4-processor bruger 28-nanometer teknologi og skulle være betydelig hurtigere end forgængeren, men ARM-chips er typisk langsommere end Intel-processorer.

De indbyggede multimedie-funktioner og 4G-understøttelsen skal differentiere Snapdragon S4 fra konkurrenterne. Det er dog ikke sikkert, om 4G-funktionen også virker i Europa.

Texas Instruments og Nvidia sælger også ARM-baserede chips til mobile computere. Men de satser fortrinsvis på smartphones og tablets. Nu vil Qualcomm vise, at ARM også kan vinde fodfæste i "rigtige" Windows-computere.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S