ARM vil beskytte Android mod malware

Nu skal sikkerhed indbygges i mobile enheder med ARM-processor på hardware-niveau.

Artikel top billede

Det britiske chipfirma ARM og de to sikkerhedsselskaber Giesecke & Devrient (G&D) og Gemalto har stiftet et joint-venture som skal udvikle nye sikkerhedsløsninger til alle slags enheder med ARM-processor. Det gælder både smartphones, tavlecomputere, konsoler og intelligente fjernsyn.

ARM ejer 40 pct. af det nye selskab, mens de to andre partnere får henholdsvis 30 procent.

I første omgang er målet at beskytte Android-applikationer på smartphones. Her har der allerede været store problemer med malware.

Der skal udvikles et såkaldt Trusted Execution Environment (TEE), som kombinerer sikkerhed på hardware-niveau med de softwareløsninger, som G&D og Gemalto har udviklet.

ARM fortæller at man vil arbejde hen imod en fælles sikkerheds-standard for mobile enheder, som betyder at brugerne altid kan stole på den kode, der installeres og køres på enheden. 

Det skal også skabe større sikkerhed for mobil banking, e-handel og firma-applikationer med følsomme data.

Den såkaldte TrustZone-teknologi fra ARM er indbygget i den nye Cortex A-processor. De første færdige chipsæt fra Qualcomm og Samsung skulle være klar hen mod slutningen af året.

Der skal også udvikles løsninger til andre platforme end Android, men det er usikkert om der kan etableres et samarbejde med Apple, som også bruger ARM-teknologien i sine produkter.

ARM fremstiller ikke selv chips, men sælger sin teknologi i licens til andre producenter.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job