ARM vil beskytte Android mod malware

Nu skal sikkerhed indbygges i mobile enheder med ARM-processor på hardware-niveau.

Artikel top billede

Det britiske chipfirma ARM og de to sikkerhedsselskaber Giesecke & Devrient (G&D) og Gemalto har stiftet et joint-venture som skal udvikle nye sikkerhedsløsninger til alle slags enheder med ARM-processor. Det gælder både smartphones, tavlecomputere, konsoler og intelligente fjernsyn.

ARM ejer 40 pct. af det nye selskab, mens de to andre partnere får henholdsvis 30 procent.

I første omgang er målet at beskytte Android-applikationer på smartphones. Her har der allerede været store problemer med malware.

Der skal udvikles et såkaldt Trusted Execution Environment (TEE), som kombinerer sikkerhed på hardware-niveau med de softwareløsninger, som G&D og Gemalto har udviklet.

ARM fortæller at man vil arbejde hen imod en fælles sikkerheds-standard for mobile enheder, som betyder at brugerne altid kan stole på den kode, der installeres og køres på enheden. 

Det skal også skabe større sikkerhed for mobil banking, e-handel og firma-applikationer med følsomme data.

Den såkaldte TrustZone-teknologi fra ARM er indbygget i den nye Cortex A-processor. De første færdige chipsæt fra Qualcomm og Samsung skulle være klar hen mod slutningen af året.

Der skal også udvikles løsninger til andre platforme end Android, men det er usikkert om der kan etableres et samarbejde med Apple, som også bruger ARM-teknologien i sine produkter.

ARM fremstiller ikke selv chips, men sælger sin teknologi i licens til andre producenter.

Læses lige nu

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Lyngsøe Rainwear ApS

    ERP & E-commerce Systemansvarlig

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision