ARM vil beskytte Android mod malware

Nu skal sikkerhed indbygges i mobile enheder med ARM-processor på hardware-niveau.

Artikel top billede

Det britiske chipfirma ARM og de to sikkerhedsselskaber Giesecke & Devrient (G&D) og Gemalto har stiftet et joint-venture som skal udvikle nye sikkerhedsløsninger til alle slags enheder med ARM-processor. Det gælder både smartphones, tavlecomputere, konsoler og intelligente fjernsyn.

ARM ejer 40 pct. af det nye selskab, mens de to andre partnere får henholdsvis 30 procent.

I første omgang er målet at beskytte Android-applikationer på smartphones. Her har der allerede været store problemer med malware.

Der skal udvikles et såkaldt Trusted Execution Environment (TEE), som kombinerer sikkerhed på hardware-niveau med de softwareløsninger, som G&D og Gemalto har udviklet.

ARM fortæller at man vil arbejde hen imod en fælles sikkerheds-standard for mobile enheder, som betyder at brugerne altid kan stole på den kode, der installeres og køres på enheden. 

Det skal også skabe større sikkerhed for mobil banking, e-handel og firma-applikationer med følsomme data.

Den såkaldte TrustZone-teknologi fra ARM er indbygget i den nye Cortex A-processor. De første færdige chipsæt fra Qualcomm og Samsung skulle være klar hen mod slutningen af året.

Der skal også udvikles løsninger til andre platforme end Android, men det er usikkert om der kan etableres et samarbejde med Apple, som også bruger ARM-teknologien i sine produkter.

ARM fremstiller ikke selv chips, men sælger sin teknologi i licens til andre producenter.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS