Trojaner hærger Mac-computere

Mere end en halv million Mac-computere er allerede inficeret med Flashback-trojaneren.

Artikel top billede

I oktober sidste år blev Mac-trojaneren Flashback registreret første gang, og i den første tid gik det langsomt med udbredelsen. Men i de seneste uger er det gået rigtig stærkt og trojaneren er nu oppe på 670.000 inficeringer. Halvdelen af de ramte computere står i USA og mange af dem er placeret hos virksomheder. Kaspersky Lab fortæller at kun en tredjedel af de inficerede computere meldte sig lørdag og søndag, og det tyder på at mange står på kontorer, der er lukket i weekenden.

"Det er det største angreb mod Mac OS X til dato. Og meget mere sofistikeret," siger senioranalytiker Roel Schouwenberg hos Kaspersky Lab til New York Times.

Flashback spreder sig på to måder. I nogle tilfælde bliver brugeren opfordret til at installere en opdatering til Adobe Flash, som så overfører trojaneren til computeren. Men i de fleste tilfælde sker inficeringen helt automatisk gennem et Java-sikkerhedshul.

Apple har udsendt flere sikkerhedsopdateringer og både F-Secure og Doctor Web er klar med en vejledning til, hvordan man kan finde og fjerne trojaneren på sin Mac.

Oracle lukkede Java-sikkerhedshullet allerede i februar, men Apple var først klar med en rettelse en måned senere.

Det store spørgsmål er, hvad Flashback-udviklerne vil bruge deres gigantiske botnet med 670.000 Mac-computere til. De første meldinger tyder på, at der er tale om klassisk click-fraud - man forsøger altså at omdirigere klik på web-annoncer til fremmede sider.

Men der er også meldinger om, at trojaneren forsøger at samle login-data til netbanker.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse