Trojaner hærger Mac-computere

Mere end en halv million Mac-computere er allerede inficeret med Flashback-trojaneren.

Artikel top billede

I oktober sidste år blev Mac-trojaneren Flashback registreret første gang, og i den første tid gik det langsomt med udbredelsen. Men i de seneste uger er det gået rigtig stærkt og trojaneren er nu oppe på 670.000 inficeringer. Halvdelen af de ramte computere står i USA og mange af dem er placeret hos virksomheder. Kaspersky Lab fortæller at kun en tredjedel af de inficerede computere meldte sig lørdag og søndag, og det tyder på at mange står på kontorer, der er lukket i weekenden.

"Det er det største angreb mod Mac OS X til dato. Og meget mere sofistikeret," siger senioranalytiker Roel Schouwenberg hos Kaspersky Lab til New York Times.

Flashback spreder sig på to måder. I nogle tilfælde bliver brugeren opfordret til at installere en opdatering til Adobe Flash, som så overfører trojaneren til computeren. Men i de fleste tilfælde sker inficeringen helt automatisk gennem et Java-sikkerhedshul.

Apple har udsendt flere sikkerhedsopdateringer og både F-Secure og Doctor Web er klar med en vejledning til, hvordan man kan finde og fjerne trojaneren på sin Mac.

Oracle lukkede Java-sikkerhedshullet allerede i februar, men Apple var først klar med en rettelse en måned senere.

Det store spørgsmål er, hvad Flashback-udviklerne vil bruge deres gigantiske botnet med 670.000 Mac-computere til. De første meldinger tyder på, at der er tale om klassisk click-fraud - man forsøger altså at omdirigere klik på web-annoncer til fremmede sider.

Men der er også meldinger om, at trojaneren forsøger at samle login-data til netbanker.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS