Mange nye ultrabooks på vej

Intel forventer at prisen for ultrabooks vil falde i løbet af de kommende måneder.

Artikel top billede

Intel fortalte onsdag at der er mindst 75 nye supertynde ultrabook-modeller på vej og der kommer en række helt nye designs, herunder hybrider som kan forvandles fra laptops til tavlecomputere. Samtidig fortæller Intel at de første modeller med en startpris på 700 dollar eller mindre end 4.000 kr. kommer i de kommende måneder.

En ny stor kampagne for ultrabooks er netop startet, og det er Intels største siden 2003. Den omfatter blandt andet tv-reklamer og trykte annoncer. Kampagnen skal markedsføre det, som Intel kalder "The New Era of Computing". Intel fortæller at man bruger et trecifret millionbeløb i dollar på kampagnen.

Intel har fået den britiske instruktør Daniel Kleinman til at producere en række tv-spots, der blandt andet foregår i det vilde vesten, det gamle Kina og middelalderen.

Den første tv-reklame, "Desperado", er en fortolkning af den klassiske spagettiwestern og finder sted i en saloon, hvor revolvermænd fra slutningen af det 19. århundrede - frustrerede over deres klodsede notebooks - føler sig truede af den ultrabook-bærende, nye mand i byen.

Ultrabook-konceptet blev præsenteret i maj sidste år og det minder meget om MacBook Air. De nye computere er meget tynde og lette, de har lang batteri-levetid og starter med det samme.

Intel har allerede investeret 300 millioner dollar i virksomheder som udvikler nye teknologier til ultrabooks.

Indtil videre er der kun 21 ultrabooks på markedet, men mange flere er altså på vej. Der kommer også touchscreen-modeller med Windows 8 senere i år, når Microsofts nye operativsystem kommer på markedet.

Som en del af sin kampagne vil Intel også oprette såkaldte "ultrabook experience zones" i butikker, hvor man vil fremhæve de computere som opfylder Intels krav.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S