Mange nye ultrabooks på vej

Intel forventer at prisen for ultrabooks vil falde i løbet af de kommende måneder.

Artikel top billede

Intel fortalte onsdag at der er mindst 75 nye supertynde ultrabook-modeller på vej og der kommer en række helt nye designs, herunder hybrider som kan forvandles fra laptops til tavlecomputere. Samtidig fortæller Intel at de første modeller med en startpris på 700 dollar eller mindre end 4.000 kr. kommer i de kommende måneder.

En ny stor kampagne for ultrabooks er netop startet, og det er Intels største siden 2003. Den omfatter blandt andet tv-reklamer og trykte annoncer. Kampagnen skal markedsføre det, som Intel kalder "The New Era of Computing". Intel fortæller at man bruger et trecifret millionbeløb i dollar på kampagnen.

Intel har fået den britiske instruktør Daniel Kleinman til at producere en række tv-spots, der blandt andet foregår i det vilde vesten, det gamle Kina og middelalderen.

Den første tv-reklame, "Desperado", er en fortolkning af den klassiske spagettiwestern og finder sted i en saloon, hvor revolvermænd fra slutningen af det 19. århundrede - frustrerede over deres klodsede notebooks - føler sig truede af den ultrabook-bærende, nye mand i byen.

Ultrabook-konceptet blev præsenteret i maj sidste år og det minder meget om MacBook Air. De nye computere er meget tynde og lette, de har lang batteri-levetid og starter med det samme.

Intel har allerede investeret 300 millioner dollar i virksomheder som udvikler nye teknologier til ultrabooks.

Indtil videre er der kun 21 ultrabooks på markedet, men mange flere er altså på vej. Der kommer også touchscreen-modeller med Windows 8 senere i år, når Microsofts nye operativsystem kommer på markedet.

Som en del af sin kampagne vil Intel også oprette såkaldte "ultrabook experience zones" i butikker, hvor man vil fremhæve de computere som opfylder Intels krav.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS