Her er iPad-fabrikken i Kina

En amerikansk journalist har helt usædvanligt fået lov til at besøge af en Foxconns iPad-fabrikker. Se videooptagelserne her.

Artikel top billede

Som den anden vestlige journalist nogensinde fik amerikanske Rob Schmitz fra Marketplace lov til at besøge Longhua-fabrikken i Shenzhen i Kina. Her fremstiller Foxconn blandt andet iPad for Apple og andre produkter. Der har været stor kritik af arbejdsforholdene på fabrikkerne og de mange ulykker, hvor arbejdere er omkommet.

Det har fået Apple og Foxconn til at indlede en charmeoffensiv - og journalistens tilladelse til at besøge fabrikken kan være et led i dette. Han har dokumenteret sit besøg med en video og en længere artikel, og det tegner generelt et noget mere positivt billede af Foxconn end det, som man ellers hører.

På Longhua-fabrikken arbejder mere end 240.000 mennesker og den minder mere om en by end et fabriksanlæg. Der er forretninger, biblioteker, internet-cafeer og et fodbold-stadion. De ansatte, som Schmitz har talt med, er generelt tilfredse med at arbejde hos Foxconn.

På optagelserne kan man se, hvordan hundredvis af mennesker står i kø for at søge om et job på fabrikken. Mange af dem kommer fra fattige landområder i Kina.

Det positive billede står i skærende kontrast til de mange historier om umenneskelige arbejdsforhold, selvmord blandt de ansatte og ubetalt overarbejde. New York Times satte fokus på problemerne i en stor artikel i januar.

En af de mest ihærdige Apple-kritikere, Mike Daisey, er dog blevet afsløret i at snyde med sine fakta. I det sidste års tid er Daisey rejst rundt i USA med sin monolog "The Agony and Ecstasy of Steve Jobs", som er en blanding af et en-mands-teaterstykke og en brandtale mod arbejdsforholdene på de kinesiske fabrikker, hvor Apple fremstiller sine produkter.

Daisey rejste selv til Kina i 2010, hvor han besøgte de udskældte Foxconn-fabrikker og snakkede med ansatte om deres vilkår. Men det viste sig senere, at en del af hans fortælling er fri fantasi.

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

Københavnsområdet

KMD A/S

Udvikler

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job