Her er iPad-fabrikken i Kina

En amerikansk journalist har helt usædvanligt fået lov til at besøge af en Foxconns iPad-fabrikker. Se videooptagelserne her.

Artikel top billede

Som den anden vestlige journalist nogensinde fik amerikanske Rob Schmitz fra Marketplace lov til at besøge Longhua-fabrikken i Shenzhen i Kina. Her fremstiller Foxconn blandt andet iPad for Apple og andre produkter. Der har været stor kritik af arbejdsforholdene på fabrikkerne og de mange ulykker, hvor arbejdere er omkommet.

Det har fået Apple og Foxconn til at indlede en charmeoffensiv - og journalistens tilladelse til at besøge fabrikken kan være et led i dette. Han har dokumenteret sit besøg med en video og en længere artikel, og det tegner generelt et noget mere positivt billede af Foxconn end det, som man ellers hører.

På Longhua-fabrikken arbejder mere end 240.000 mennesker og den minder mere om en by end et fabriksanlæg. Der er forretninger, biblioteker, internet-cafeer og et fodbold-stadion. De ansatte, som Schmitz har talt med, er generelt tilfredse med at arbejde hos Foxconn.

På optagelserne kan man se, hvordan hundredvis af mennesker står i kø for at søge om et job på fabrikken. Mange af dem kommer fra fattige landområder i Kina.

Det positive billede står i skærende kontrast til de mange historier om umenneskelige arbejdsforhold, selvmord blandt de ansatte og ubetalt overarbejde. New York Times satte fokus på problemerne i en stor artikel i januar.

En af de mest ihærdige Apple-kritikere, Mike Daisey, er dog blevet afsløret i at snyde med sine fakta. I det sidste års tid er Daisey rejst rundt i USA med sin monolog "The Agony and Ecstasy of Steve Jobs", som er en blanding af et en-mands-teaterstykke og en brandtale mod arbejdsforholdene på de kinesiske fabrikker, hvor Apple fremstiller sine produkter.

Daisey rejste selv til Kina i 2010, hvor han besøgte de udskældte Foxconn-fabrikker og snakkede med ansatte om deres vilkår. Men det viste sig senere, at en del af hans fortælling er fri fantasi.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S