Ny nettjeneste gør det pærelet at holde video-møder

Meetings.io er en ny internettjeneste, hvor du lynhurtigt kan oprette et virtuelt møderum.

Artikel top billede

Der findes masser af løsninger, hvis du vil holde videokonferencer med kunder, samarbejdspartnere eller måske endda jobansøgere.

Skype, Apples Facetime og Hangout-funktionen på Googles sociale netværk Google+ løser opgaven perfekt.

Men der er desværre én ulempe ved dem alle sammen. Fælles for dem er nemlig, at du enten skal downloade et stykke software eller registrere dig som bruger for at komme i gang. Det kan være en barriere, når du skal holde et hurtigt møde med en person, du ikke kender i forvejen.

Og med Skype løber du endda risikoen for, at personen, du skal tale med, tilføjer dig som kontakt, hvilket ikke altid er belejligt, hvis det er en person, som du blot har flygtig kontakt med.

Registrering er ikke påkrævet

En løsning på problemet kan være at bruge det helt nye og gratis internettjeneste Meetings.io. Her er det hverken nødvendigt at downloade et stykke software eller registrere dig som bruger.

Du går blot ind på hjemmesiden og klikker på "get a meeting room," hvorefter du får et link, som du kan sende til de andre mødedeltagere.

Du kan invitere op til fem personer til videokonferencer, og det er desuden muligt at lave skærmdeling, hvis du eksempelvis vil vise de andre mødedeltagerne noget på din skærm.

Meetings.io giver også mulighed for, at I kan gruppe-chatte undervejs, ligesom du også kan tage dine egne private notater - som de andre ikke kan se - under mødet. Selv om du kan bruge Meetings.io uden at registrere dig som bruger, kan du med fordel oprette din egen profil, der giver dig adgang til en fast Meetings-adresse. Det kunne eksempelvis være meetings.io/mitmoederum.

Det eneste krav for at bruge Meetings.io er, at du har installeret Flash på din computer, hvilket desværre udelukker, at du kan bruge tjenesten på iPad eller iPhone.

Foretrækker du Skypes brugerflade, som er velkendt for de fleste, kan du læse PC World Business Centers guide til, hvordan du opretter en videokonference med Skype.

Læs også:
 

Oh no - hackerne kigger med på dit webcam   

5 gode råd: Bliv skarp til Skype i arbejdstiden

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura