Ny nettjeneste gør det pærelet at holde video-møder

Meetings.io er en ny internettjeneste, hvor du lynhurtigt kan oprette et virtuelt møderum.

Artikel top billede

Der findes masser af løsninger, hvis du vil holde videokonferencer med kunder, samarbejdspartnere eller måske endda jobansøgere.

Skype, Apples Facetime og Hangout-funktionen på Googles sociale netværk Google+ løser opgaven perfekt.

Men der er desværre én ulempe ved dem alle sammen. Fælles for dem er nemlig, at du enten skal downloade et stykke software eller registrere dig som bruger for at komme i gang. Det kan være en barriere, når du skal holde et hurtigt møde med en person, du ikke kender i forvejen.

Og med Skype løber du endda risikoen for, at personen, du skal tale med, tilføjer dig som kontakt, hvilket ikke altid er belejligt, hvis det er en person, som du blot har flygtig kontakt med.

Registrering er ikke påkrævet

En løsning på problemet kan være at bruge det helt nye og gratis internettjeneste Meetings.io. Her er det hverken nødvendigt at downloade et stykke software eller registrere dig som bruger.

Du går blot ind på hjemmesiden og klikker på "get a meeting room," hvorefter du får et link, som du kan sende til de andre mødedeltagere.

Du kan invitere op til fem personer til videokonferencer, og det er desuden muligt at lave skærmdeling, hvis du eksempelvis vil vise de andre mødedeltagerne noget på din skærm.

Meetings.io giver også mulighed for, at I kan gruppe-chatte undervejs, ligesom du også kan tage dine egne private notater - som de andre ikke kan se - under mødet. Selv om du kan bruge Meetings.io uden at registrere dig som bruger, kan du med fordel oprette din egen profil, der giver dig adgang til en fast Meetings-adresse. Det kunne eksempelvis være meetings.io/mitmoederum.

Det eneste krav for at bruge Meetings.io er, at du har installeret Flash på din computer, hvilket desværre udelukker, at du kan bruge tjenesten på iPad eller iPhone.

Foretrækker du Skypes brugerflade, som er velkendt for de fleste, kan du læse PC World Business Centers guide til, hvordan du opretter en videokonference med Skype.

Læs også:
 

Oh no - hackerne kigger med på dit webcam   

5 gode råd: Bliv skarp til Skype i arbejdstiden

SOS International

Fagligt ambitiøs Scrum Master

Midtjylland

SOS International

Azure System Specialist – Team Lead

Københavnsområdet

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS