Ny nettjeneste gør det pærelet at holde video-møder

Meetings.io er en ny internettjeneste, hvor du lynhurtigt kan oprette et virtuelt møderum.

Artikel top billede

Der findes masser af løsninger, hvis du vil holde videokonferencer med kunder, samarbejdspartnere eller måske endda jobansøgere.

Skype, Apples Facetime og Hangout-funktionen på Googles sociale netværk Google+ løser opgaven perfekt.

Men der er desværre én ulempe ved dem alle sammen. Fælles for dem er nemlig, at du enten skal downloade et stykke software eller registrere dig som bruger for at komme i gang. Det kan være en barriere, når du skal holde et hurtigt møde med en person, du ikke kender i forvejen.

Og med Skype løber du endda risikoen for, at personen, du skal tale med, tilføjer dig som kontakt, hvilket ikke altid er belejligt, hvis det er en person, som du blot har flygtig kontakt med.

Registrering er ikke påkrævet

En løsning på problemet kan være at bruge det helt nye og gratis internettjeneste Meetings.io. Her er det hverken nødvendigt at downloade et stykke software eller registrere dig som bruger.

Du går blot ind på hjemmesiden og klikker på "get a meeting room," hvorefter du får et link, som du kan sende til de andre mødedeltagere.

Du kan invitere op til fem personer til videokonferencer, og det er desuden muligt at lave skærmdeling, hvis du eksempelvis vil vise de andre mødedeltagerne noget på din skærm.

Meetings.io giver også mulighed for, at I kan gruppe-chatte undervejs, ligesom du også kan tage dine egne private notater - som de andre ikke kan se - under mødet. Selv om du kan bruge Meetings.io uden at registrere dig som bruger, kan du med fordel oprette din egen profil, der giver dig adgang til en fast Meetings-adresse. Det kunne eksempelvis være meetings.io/mitmoederum.

Det eneste krav for at bruge Meetings.io er, at du har installeret Flash på din computer, hvilket desværre udelukker, at du kan bruge tjenesten på iPad eller iPhone.

Foretrækker du Skypes brugerflade, som er velkendt for de fleste, kan du læse PC World Business Centers guide til, hvordan du opretter en videokonference med Skype.

Læs også:
 

Oh no - hackerne kigger med på dit webcam   

5 gode råd: Bliv skarp til Skype i arbejdstiden

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S