Piraterne vil danne Europaparti

De europæiske piratpartier mødtes i weekenden i Prag. Nu skal der dannes et fælleseuropæisk piratparti.

Artikel top billede

I weekenden blev den tjekkiske hovedstad Prag indtaget af piraterne. Her mødtes 200 delegerede fra piratpartier i 25 lande for at diskutere hvordan man kan samarbejde internationalt. Blandt talerne på Pirate Parties International var stifteren af piratbevægelsen, svenske Rick Falkvinge, og den kendte canadiske journalist og forfatter Cory Doctorow.

Et af målene med konferencen var dannelsen af et europæisk piratparti, som skal stille op til Europaparlaments-valget i 2014. Men det er ikke alle de nationale piratpartier, der er tilhængere af denne ide. Nogle foretrækker en mere løs sammenslutning.

Piratbevægelsen er generelt i vækst og der er blandt andet opstået nye partier i Kroatien, Grækenland og Tunesien.

Men den største succes har piraterne stadig i Tyskland, hvor partiet i de seneste meningsmålinger ligger til 13 pct. af stemmerne på landsplan. Dermed har partiet overhalet de Grønne og ligger nu som det tredjestørste parti i Tyskland - kun overgået af SPD og CSU/CDU.

Piratpartiet kæmper for transparens i det politiske system og mod enhver form for censur på nettet. Det har vakt genklang hos tyskerne. En stor del af stemmerne kommer fra folk, der ikke normalt stemmer.

Hvert medlem af piratpartiernes verdensforbund havde mulighed for at sende seks delegerede til weekendens kongres i Prag, men hvert land havde kun én stemme. På Twitter kunne kongressen følges under @ppinternational.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S