Piraterne vil danne Europaparti

De europæiske piratpartier mødtes i weekenden i Prag. Nu skal der dannes et fælleseuropæisk piratparti.

Artikel top billede

I weekenden blev den tjekkiske hovedstad Prag indtaget af piraterne. Her mødtes 200 delegerede fra piratpartier i 25 lande for at diskutere hvordan man kan samarbejde internationalt. Blandt talerne på Pirate Parties International var stifteren af piratbevægelsen, svenske Rick Falkvinge, og den kendte canadiske journalist og forfatter Cory Doctorow.

Et af målene med konferencen var dannelsen af et europæisk piratparti, som skal stille op til Europaparlaments-valget i 2014. Men det er ikke alle de nationale piratpartier, der er tilhængere af denne ide. Nogle foretrækker en mere løs sammenslutning.

Piratbevægelsen er generelt i vækst og der er blandt andet opstået nye partier i Kroatien, Grækenland og Tunesien.

Men den største succes har piraterne stadig i Tyskland, hvor partiet i de seneste meningsmålinger ligger til 13 pct. af stemmerne på landsplan. Dermed har partiet overhalet de Grønne og ligger nu som det tredjestørste parti i Tyskland - kun overgået af SPD og CSU/CDU.

Piratpartiet kæmper for transparens i det politiske system og mod enhver form for censur på nettet. Det har vakt genklang hos tyskerne. En stor del af stemmerne kommer fra folk, der ikke normalt stemmer.

Hvert medlem af piratpartiernes verdensforbund havde mulighed for at sende seks delegerede til weekendens kongres i Prag, men hvert land havde kun én stemme. På Twitter kunne kongressen følges under @ppinternational.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Product Owner

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Lindhardt og Ringhof Forlag

    Data Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S