Piraterne vil danne Europaparti

De europæiske piratpartier mødtes i weekenden i Prag. Nu skal der dannes et fælleseuropæisk piratparti.

Artikel top billede

I weekenden blev den tjekkiske hovedstad Prag indtaget af piraterne. Her mødtes 200 delegerede fra piratpartier i 25 lande for at diskutere hvordan man kan samarbejde internationalt. Blandt talerne på Pirate Parties International var stifteren af piratbevægelsen, svenske Rick Falkvinge, og den kendte canadiske journalist og forfatter Cory Doctorow.

Et af målene med konferencen var dannelsen af et europæisk piratparti, som skal stille op til Europaparlaments-valget i 2014. Men det er ikke alle de nationale piratpartier, der er tilhængere af denne ide. Nogle foretrækker en mere løs sammenslutning.

Piratbevægelsen er generelt i vækst og der er blandt andet opstået nye partier i Kroatien, Grækenland og Tunesien.

Men den største succes har piraterne stadig i Tyskland, hvor partiet i de seneste meningsmålinger ligger til 13 pct. af stemmerne på landsplan. Dermed har partiet overhalet de Grønne og ligger nu som det tredjestørste parti i Tyskland - kun overgået af SPD og CSU/CDU.

Piratpartiet kæmper for transparens i det politiske system og mod enhver form for censur på nettet. Det har vakt genklang hos tyskerne. En stor del af stemmerne kommer fra folk, der ikke normalt stemmer.

Hvert medlem af piratpartiernes verdensforbund havde mulighed for at sende seks delegerede til weekendens kongres i Prag, men hvert land havde kun én stemme. På Twitter kunne kongressen følges under @ppinternational.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S