Piraterne vil danne Europaparti

De europæiske piratpartier mødtes i weekenden i Prag. Nu skal der dannes et fælleseuropæisk piratparti.

Artikel top billede

I weekenden blev den tjekkiske hovedstad Prag indtaget af piraterne. Her mødtes 200 delegerede fra piratpartier i 25 lande for at diskutere hvordan man kan samarbejde internationalt. Blandt talerne på Pirate Parties International var stifteren af piratbevægelsen, svenske Rick Falkvinge, og den kendte canadiske journalist og forfatter Cory Doctorow.

Et af målene med konferencen var dannelsen af et europæisk piratparti, som skal stille op til Europaparlaments-valget i 2014. Men det er ikke alle de nationale piratpartier, der er tilhængere af denne ide. Nogle foretrækker en mere løs sammenslutning.

Piratbevægelsen er generelt i vækst og der er blandt andet opstået nye partier i Kroatien, Grækenland og Tunesien.

Men den største succes har piraterne stadig i Tyskland, hvor partiet i de seneste meningsmålinger ligger til 13 pct. af stemmerne på landsplan. Dermed har partiet overhalet de Grønne og ligger nu som det tredjestørste parti i Tyskland - kun overgået af SPD og CSU/CDU.

Piratpartiet kæmper for transparens i det politiske system og mod enhver form for censur på nettet. Det har vakt genklang hos tyskerne. En stor del af stemmerne kommer fra folk, der ikke normalt stemmer.

Hvert medlem af piratpartiernes verdensforbund havde mulighed for at sende seks delegerede til weekendens kongres i Prag, men hvert land havde kun én stemme. På Twitter kunne kongressen følges under @ppinternational.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Banedanmark

Cyber Risk Analyst

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect