Piraterne vil danne Europaparti

De europæiske piratpartier mødtes i weekenden i Prag. Nu skal der dannes et fælleseuropæisk piratparti.

Artikel top billede

I weekenden blev den tjekkiske hovedstad Prag indtaget af piraterne. Her mødtes 200 delegerede fra piratpartier i 25 lande for at diskutere hvordan man kan samarbejde internationalt. Blandt talerne på Pirate Parties International var stifteren af piratbevægelsen, svenske Rick Falkvinge, og den kendte canadiske journalist og forfatter Cory Doctorow.

Et af målene med konferencen var dannelsen af et europæisk piratparti, som skal stille op til Europaparlaments-valget i 2014. Men det er ikke alle de nationale piratpartier, der er tilhængere af denne ide. Nogle foretrækker en mere løs sammenslutning.

Piratbevægelsen er generelt i vækst og der er blandt andet opstået nye partier i Kroatien, Grækenland og Tunesien.

Men den største succes har piraterne stadig i Tyskland, hvor partiet i de seneste meningsmålinger ligger til 13 pct. af stemmerne på landsplan. Dermed har partiet overhalet de Grønne og ligger nu som det tredjestørste parti i Tyskland - kun overgået af SPD og CSU/CDU.

Piratpartiet kæmper for transparens i det politiske system og mod enhver form for censur på nettet. Det har vakt genklang hos tyskerne. En stor del af stemmerne kommer fra folk, der ikke normalt stemmer.

Hvert medlem af piratpartiernes verdensforbund havde mulighed for at sende seks delegerede til weekendens kongres i Prag, men hvert land havde kun én stemme. På Twitter kunne kongressen følges under @ppinternational.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S