Nyt elektronisk papir lyser i mørket

En ny generation af e-bogslæsere med indbygget lys er på vej.

Artikel top billede

En af de store ulemper ved e-bogslæsere med elektronisk blæk - også kaldet e-ink - er at de ikke har deres egen lyskilde. Ligesom almindelig papir kræver det altså, at der er lys fra omgivelserne for at kunne læse teksten. Nu er den første e-bogslæser med indbygget lys kommet, skriver BBC.

Det er den store amerikanske boghandler-kæde Barnes & Noble, der snart lancerer sin nye Nook Simple Touch with Glowlight med lysende skærm. Den fjerner altså den store ulempe ved E-Ink - nu kan man også læse sine e-bøger i mørke.

Barnes & Noble har indbygget LED-lys i rammen, som aktiveres når lyset fra omgivelserne er for lavt.

Amazon har også annonceret, at man arbejder på en version af sin Kindle e-bogslæser med indbygget lys.

E-bogslæsere har én stor fordel i forhold til tavlecomputere - det er meget lettere at læse teksten udenfor i sollys - men til gengæld har man indtil nu haft brug for en ekstern lyskilde for at kunne læse i mørke. Det er altså slut nu.

Men spørgsmålet er, hvad det betyder for batteri-levetiden. Den anden store fordel for e-bogslæsere er nemlig, at de kan køre i ugevis mellem opladninger. Hvis man læser i mange timer med lyset tændt, vil det tære på batteriet.

Barnes & Noble lancerer sin nye Simple Touch til maj i USA og den ventes at koste omkring 900 kr. - lidt dyrere end den gamle version uden lys. I øjeblikket sælger Barnes & Noble ikke sine Nook produkter i Europa, men der spekuleres på, at det vil ændre sig snart.

Selskabet er sponsor for App Zone på det kommende bogfestival i London og afholdt i sidste måned en udviklerkonference i London.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S