Nyt elektronisk papir lyser i mørket

En ny generation af e-bogslæsere med indbygget lys er på vej.

Artikel top billede

En af de store ulemper ved e-bogslæsere med elektronisk blæk - også kaldet e-ink - er at de ikke har deres egen lyskilde. Ligesom almindelig papir kræver det altså, at der er lys fra omgivelserne for at kunne læse teksten. Nu er den første e-bogslæser med indbygget lys kommet, skriver BBC.

Det er den store amerikanske boghandler-kæde Barnes & Noble, der snart lancerer sin nye Nook Simple Touch with Glowlight med lysende skærm. Den fjerner altså den store ulempe ved E-Ink - nu kan man også læse sine e-bøger i mørke.

Barnes & Noble har indbygget LED-lys i rammen, som aktiveres når lyset fra omgivelserne er for lavt.

Amazon har også annonceret, at man arbejder på en version af sin Kindle e-bogslæser med indbygget lys.

E-bogslæsere har én stor fordel i forhold til tavlecomputere - det er meget lettere at læse teksten udenfor i sollys - men til gengæld har man indtil nu haft brug for en ekstern lyskilde for at kunne læse i mørke. Det er altså slut nu.

Men spørgsmålet er, hvad det betyder for batteri-levetiden. Den anden store fordel for e-bogslæsere er nemlig, at de kan køre i ugevis mellem opladninger. Hvis man læser i mange timer med lyset tændt, vil det tære på batteriet.

Barnes & Noble lancerer sin nye Simple Touch til maj i USA og den ventes at koste omkring 900 kr. - lidt dyrere end den gamle version uden lys. I øjeblikket sælger Barnes & Noble ikke sine Nook produkter i Europa, men der spekuleres på, at det vil ændre sig snart.

Selskabet er sponsor for App Zone på det kommende bogfestival i London og afholdt i sidste måned en udviklerkonference i London.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job