Nyt elektronisk papir lyser i mørket

En ny generation af e-bogslæsere med indbygget lys er på vej.

Artikel top billede

En af de store ulemper ved e-bogslæsere med elektronisk blæk - også kaldet e-ink - er at de ikke har deres egen lyskilde. Ligesom almindelig papir kræver det altså, at der er lys fra omgivelserne for at kunne læse teksten. Nu er den første e-bogslæser med indbygget lys kommet, skriver BBC.

Det er den store amerikanske boghandler-kæde Barnes & Noble, der snart lancerer sin nye Nook Simple Touch with Glowlight med lysende skærm. Den fjerner altså den store ulempe ved E-Ink - nu kan man også læse sine e-bøger i mørke.

Barnes & Noble har indbygget LED-lys i rammen, som aktiveres når lyset fra omgivelserne er for lavt.

Amazon har også annonceret, at man arbejder på en version af sin Kindle e-bogslæser med indbygget lys.

E-bogslæsere har én stor fordel i forhold til tavlecomputere - det er meget lettere at læse teksten udenfor i sollys - men til gengæld har man indtil nu haft brug for en ekstern lyskilde for at kunne læse i mørke. Det er altså slut nu.

Men spørgsmålet er, hvad det betyder for batteri-levetiden. Den anden store fordel for e-bogslæsere er nemlig, at de kan køre i ugevis mellem opladninger. Hvis man læser i mange timer med lyset tændt, vil det tære på batteriet.

Barnes & Noble lancerer sin nye Simple Touch til maj i USA og den ventes at koste omkring 900 kr. - lidt dyrere end den gamle version uden lys. I øjeblikket sælger Barnes & Noble ikke sine Nook produkter i Europa, men der spekuleres på, at det vil ændre sig snart.

Selskabet er sponsor for App Zone på det kommende bogfestival i London og afholdt i sidste måned en udviklerkonference i London.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S