Skypes første medarbejder vil ændre bankverdenen

Bankerne skal vinke farvel til lukrative gebyrer.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Taveet Hinrikus fra Estland var blandt de første medarbejdere, da Skype blev udviklet i hans hjemland.

Skype endte med at omvælte telebranchen. Nu vil Hinrikus gøre det samme med bankverdenen.

Hvor Skype hev luften ud af telebranchens lukrative forretning på udenlandssamtaler, vil Taveet Hinrikus hive luften ud af bankverdenens grådige mellemmænd, der efter hans mening henter alt for store gebyrer hjem, når kunder overfører penge på tværs af landegrænser.

Hans middel til at "disrupte" bankverdenen, som det hedder på startup-dansk, er firmaet Transferwise, som han har lavet med landsmanden Kristo Kaarman.

Idéen udsprang af et behov de begge havde, fordi de begge levede et liv i både England og Estland. Når regninger i det ene land skulle betales med penge fra en konto i et andet land, tog bankerne sig godt betalt. I stedet samarbejdede de to og brugte hinandens konti i de respektive lande, så pengene aldrig krydsede landegrænser, men de to fungerede i stedet som hinandens bankmænd.

Det er den simple idé, der nu er vokset til en egentlig forretningsidé. En billig mellemmand for internationale bankoverførsler.

Mellemmand

TransferWise fungerer som en mellemmand. Som et alternativ til en bank. Firmaet har konti i mange europæiske lande, som brugere kan indbetale på i deres egen valuta. Firmaet tager så et betydeligt mindre beløb end traditionelle finansielle foretagender for at udbetale pengene i den omvekslede valuta via en anden konto i et andet land.

Firmaet anslår selv, at man kan spare mellem 4 og 10 procent per overførsel alt efter, om man normalt flytter penge via bankinstitutter eller bureauer som Western Union.

Forretningsidéen har fået flere investorer til at finde støttekroner frem. Index Venture, der har adskillige succesfulde startups på listen, og medstifteren af PayPal, Max Levchin, er blandt de investorer, der i alt har lagt 1,3 millioner pund (11 millioner kroner). Det skriver BusinessInsider 

Pt. kan TransferWire kun flytte penge fra pund til euro men håber at tilføje flere valutaer.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen