Julian Assange går i luften med sit eget tv-program

Den kontroversielle Wikileaks-stifter har fået sit debatprogram på russisk tv.

Artikel top billede

I næsten 500 dage har Julian Assange siddet i husarrest med en elektronisk fodlænke i Storbritannien. Men det har ikke forhindret ham i at optage 12 afsnit af et nyt tv-show, "The World Tomorrow", som skal sendes på den russiske tv-station RT i løbet af de kommende måneder. Det første talkshow med Wikipedia-stifteren blev sendt tirsdag den 17. april og kan nu også ses på nettet.

De 12 interviews med forskellige kendte personer er optaget i den britiske landejendom, hvor Assange sidder i husarrest.

Han fortæller at målet med udsendelserne er at "fange og præsentere noget af den revolutionære gejst for et globalt publikum. Mit eget arbejde med Wikileaks har ikke ligefrem gjort mit liv lettere, men det har givet os en platform til at sprede ideer der kan forandre verden".

I den første episode var gæsten den libanesiske Hisbollah-chef Hassan Nasrallah, som lever i skjul og ikke har givet interviews til vestlige medier i flere år. Han deltog over en videoforbindelse fra et hemmeligt sted.
 
Assange bliver allerede kritiseret for at lade sin udsendelse fungere som talerør for Nasrallah, som spreder propaganda mod Israel og udtrykker sin understøttelse til Assad-regeringen i Syrien.

Men en del af kritikken går også på samarbejdet mellem Assange og den statsejede russiske tv-station RT, som bliver regnet som premierminister Putins forlængede arm. RT har 2.000 medarbejdere og sender på engelsk, spansk og arabisk.

Australieren forsikrer dog, at RT ikke har redaktionel indflydelse på udsendelsernes indhold, men tv-stationen har lov til at klippe i de færdige interviews. I en kommende udsendelse vil Assange også invitere russiske oppositions-politikere - sammen med repræsentanter for Putin-styret.

Annonce

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for Facility Management til Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks