Julian Assange går i luften med sit eget tv-program

Den kontroversielle Wikileaks-stifter har fået sit debatprogram på russisk tv.

Artikel top billede

I næsten 500 dage har Julian Assange siddet i husarrest med en elektronisk fodlænke i Storbritannien. Men det har ikke forhindret ham i at optage 12 afsnit af et nyt tv-show, "The World Tomorrow", som skal sendes på den russiske tv-station RT i løbet af de kommende måneder. Det første talkshow med Wikipedia-stifteren blev sendt tirsdag den 17. april og kan nu også ses på nettet.

De 12 interviews med forskellige kendte personer er optaget i den britiske landejendom, hvor Assange sidder i husarrest.

Han fortæller at målet med udsendelserne er at "fange og præsentere noget af den revolutionære gejst for et globalt publikum. Mit eget arbejde med Wikileaks har ikke ligefrem gjort mit liv lettere, men det har givet os en platform til at sprede ideer der kan forandre verden".

I den første episode var gæsten den libanesiske Hisbollah-chef Hassan Nasrallah, som lever i skjul og ikke har givet interviews til vestlige medier i flere år. Han deltog over en videoforbindelse fra et hemmeligt sted.
 
Assange bliver allerede kritiseret for at lade sin udsendelse fungere som talerør for Nasrallah, som spreder propaganda mod Israel og udtrykker sin understøttelse til Assad-regeringen i Syrien.

Men en del af kritikken går også på samarbejdet mellem Assange og den statsejede russiske tv-station RT, som bliver regnet som premierminister Putins forlængede arm. RT har 2.000 medarbejdere og sender på engelsk, spansk og arabisk.

Australieren forsikrer dog, at RT ikke har redaktionel indflydelse på udsendelsernes indhold, men tv-stationen har lov til at klippe i de færdige interviews. I en kommende udsendelse vil Assange også invitere russiske oppositions-politikere - sammen med repræsentanter for Putin-styret.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird