Danske iværksættere skal lære om Silicon Valley

Det danske initiativ Scaleit vil hjælpe danske virksomheder med at vokse ved at bygge bro til iværksættermiljøet i Silicon Valley.

Artikel top billede

Sidste år var 20 danske it-iværksættere på besøg i Silicon Valley i en uge for at lede efter investorer og potentielle partnere. Det skete som en del af det såkaldte Scaleit-program, der er arrangeret af den danske repræsentation i Silicon Valley, Innovation Center Danmark. Nu skal vækstinitiativet fortsættes med en række arrangementer både i Danmark og i USA.

I den kommende tid holdes en række gratis endags-seminarer i de største danske byer, hvor der bliver mulighed for at høre om Silicon Valley og de vigtigste trends i it-dalen. Her kan iværksættere også høre om, hvad de skal gøre for at skaffe kapital fra de amerikanske investorer.

"Vi ønsker generelt at inspirere iværksættere til at tænke deres virksomhed stort og globalt fra start af. Samtidig fokuserer vi på at engagere de teknologi virksomheder der har det største potentiale for at skalere deres virksomhed Internationalt ved at tage dem med til Silicon Valley. Scaleit er en flerstrenget strategi til at eksekvere dansk iværksætteri globalt!" siger Søren Therkelsen, co-founder af Scaleit.

Samtidig gentages modellen fra sidste år, hvor 20 danske virksomheder skal rejse en uge til USA for at lære mere om Silicon Valleys økosystem.

Virksomhederne skal bl.a. besøge it-giganter som Google og Facebook til inspiration, modtage feedback fra amerikanske rådgivere på produkt og forretningsplan, få et indledende netværk, lære at pitche foran rigtige investorer og få et generelt indblik i, hvordan miljøet fungerer.

De 10 danske virksomheder med det største potentiale for at skalere og accelerere deres virksomhed i USA vil blive udvalgt til et længerevarende ophold i Silicon Valley. Selve udvælgelsen sker gennem en proces, hvor et panel med deltagere fra Silicon Valley vil afgøre hvem der skal med.

Gennem de knap to måneder skal der udvikles en skræddersyet vækststrategi for hver virksomhed. Deltagerne vil også blive trænet i investerings- eller salgspræsentationer og blive undervist i hvordan man kan lave en dansk-amerikansk virksomhedsopsætning.

Innovation Center Danmark fortæller at det treårige mål for Scaleit er at involvere op mod 1.000 iværksættere i Danmark og samtidig give op mod 100 danske teknologivirksomheder mulighed for enten en uge eller to måneders ophold i Silicon Valley.

Det skal gøre virksomhederne attraktive for Silicon Valleys risikovillige kapital og give dem forståelse for global markedsføring.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS