Microsoft udvikler operativsystem til intelligent hus

Det nye HomeOS fra Microsoft skal styre fremtidens netopkoblede hjem.

Artikel top billede

Det intelligente hus er en af de fremtidsvisioner, som aldrig helt er blevet til realitet. Nu forsøger Microsoft igen med et eksperimentelt operativsystem til det, som man kalder "smart homes". Den nødvendige teknologi til at skabe et rigtigt intelligent hus hvor alt fra låse og lys til termostater og kameraer er koblet sammen findes allerede, men det er besværligt at få alle enhederne til at spille sammen.

Dermed er det forbeholdt entusiaster med den nødvendige tekniske viden til at få tingene til at virke og velhavende folk, der kan få andre til at lave det nødvendige arbejde.

Det skal ændre sig med HomeOS, der skal samle alle hjemmets intelligente enheder i en pc-lignende brugerflade. Det hele kan styres direkte fra en computer eller smartphone - og alle enhederne kan selvfølgelig tilgås direkte i skyen. Samtidig bliver det lettere at udvikle applikationer, som kører på enhederne i det intelligente hus.

I denne blog fortæller Microsoft selv om HomeOS. Indtil videre er der stadig tale om en prototype, men operativsystemet bliver allerede testet på flere universiteter i USA.

En af de første applikationer der er udviklet til HomeOS er programmet HomeMaestro fra MIT Media Lab, hvor man kan definere regler for, hvordan enhederne skal opføre sig - og dele disse regler med andre brugere. Det kan være noget så simpelt som "sluk for varmen hvis vinduet i soveværelset er åbent".

Et andet projekt med HomeOS er udviklet af studerende på University of Washington, hvor man bruger Kinect-sensoren til at skabe et integreret alarm- og overvågningssystem.

Microsoft forestiller sig, at applikationerne kan hentes i en App Store-lignende softwarebutik, og hele oplevelsen skulle altså minde om det, som man kender fra sin smartphone.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS