Microsoft udvikler operativsystem til intelligent hus

Det nye HomeOS fra Microsoft skal styre fremtidens netopkoblede hjem.

Artikel top billede

Det intelligente hus er en af de fremtidsvisioner, som aldrig helt er blevet til realitet. Nu forsøger Microsoft igen med et eksperimentelt operativsystem til det, som man kalder "smart homes". Den nødvendige teknologi til at skabe et rigtigt intelligent hus hvor alt fra låse og lys til termostater og kameraer er koblet sammen findes allerede, men det er besværligt at få alle enhederne til at spille sammen.

Dermed er det forbeholdt entusiaster med den nødvendige tekniske viden til at få tingene til at virke og velhavende folk, der kan få andre til at lave det nødvendige arbejde.

Det skal ændre sig med HomeOS, der skal samle alle hjemmets intelligente enheder i en pc-lignende brugerflade. Det hele kan styres direkte fra en computer eller smartphone - og alle enhederne kan selvfølgelig tilgås direkte i skyen. Samtidig bliver det lettere at udvikle applikationer, som kører på enhederne i det intelligente hus.

I denne blog fortæller Microsoft selv om HomeOS. Indtil videre er der stadig tale om en prototype, men operativsystemet bliver allerede testet på flere universiteter i USA.

En af de første applikationer der er udviklet til HomeOS er programmet HomeMaestro fra MIT Media Lab, hvor man kan definere regler for, hvordan enhederne skal opføre sig - og dele disse regler med andre brugere. Det kan være noget så simpelt som "sluk for varmen hvis vinduet i soveværelset er åbent".

Et andet projekt med HomeOS er udviklet af studerende på University of Washington, hvor man bruger Kinect-sensoren til at skabe et integreret alarm- og overvågningssystem.

Microsoft forestiller sig, at applikationerne kan hentes i en App Store-lignende softwarebutik, og hele oplevelsen skulle altså minde om det, som man kender fra sin smartphone.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Midtjylland

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job