Microsoft udvikler operativsystem til intelligent hus

Det nye HomeOS fra Microsoft skal styre fremtidens netopkoblede hjem.

Artikel top billede

Det intelligente hus er en af de fremtidsvisioner, som aldrig helt er blevet til realitet. Nu forsøger Microsoft igen med et eksperimentelt operativsystem til det, som man kalder "smart homes". Den nødvendige teknologi til at skabe et rigtigt intelligent hus hvor alt fra låse og lys til termostater og kameraer er koblet sammen findes allerede, men det er besværligt at få alle enhederne til at spille sammen.

Dermed er det forbeholdt entusiaster med den nødvendige tekniske viden til at få tingene til at virke og velhavende folk, der kan få andre til at lave det nødvendige arbejde.

Det skal ændre sig med HomeOS, der skal samle alle hjemmets intelligente enheder i en pc-lignende brugerflade. Det hele kan styres direkte fra en computer eller smartphone - og alle enhederne kan selvfølgelig tilgås direkte i skyen. Samtidig bliver det lettere at udvikle applikationer, som kører på enhederne i det intelligente hus.

I denne blog fortæller Microsoft selv om HomeOS. Indtil videre er der stadig tale om en prototype, men operativsystemet bliver allerede testet på flere universiteter i USA.

En af de første applikationer der er udviklet til HomeOS er programmet HomeMaestro fra MIT Media Lab, hvor man kan definere regler for, hvordan enhederne skal opføre sig - og dele disse regler med andre brugere. Det kan være noget så simpelt som "sluk for varmen hvis vinduet i soveværelset er åbent".

Et andet projekt med HomeOS er udviklet af studerende på University of Washington, hvor man bruger Kinect-sensoren til at skabe et integreret alarm- og overvågningssystem.

Microsoft forestiller sig, at applikationerne kan hentes i en App Store-lignende softwarebutik, og hele oplevelsen skulle altså minde om det, som man kender fra sin smartphone.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S