Microsoft udvikler operativsystem til intelligent hus

Det nye HomeOS fra Microsoft skal styre fremtidens netopkoblede hjem.

Artikel top billede

Det intelligente hus er en af de fremtidsvisioner, som aldrig helt er blevet til realitet. Nu forsøger Microsoft igen med et eksperimentelt operativsystem til det, som man kalder "smart homes". Den nødvendige teknologi til at skabe et rigtigt intelligent hus hvor alt fra låse og lys til termostater og kameraer er koblet sammen findes allerede, men det er besværligt at få alle enhederne til at spille sammen.

Dermed er det forbeholdt entusiaster med den nødvendige tekniske viden til at få tingene til at virke og velhavende folk, der kan få andre til at lave det nødvendige arbejde.

Det skal ændre sig med HomeOS, der skal samle alle hjemmets intelligente enheder i en pc-lignende brugerflade. Det hele kan styres direkte fra en computer eller smartphone - og alle enhederne kan selvfølgelig tilgås direkte i skyen. Samtidig bliver det lettere at udvikle applikationer, som kører på enhederne i det intelligente hus.

I denne blog fortæller Microsoft selv om HomeOS. Indtil videre er der stadig tale om en prototype, men operativsystemet bliver allerede testet på flere universiteter i USA.

En af de første applikationer der er udviklet til HomeOS er programmet HomeMaestro fra MIT Media Lab, hvor man kan definere regler for, hvordan enhederne skal opføre sig - og dele disse regler med andre brugere. Det kan være noget så simpelt som "sluk for varmen hvis vinduet i soveværelset er åbent".

Et andet projekt med HomeOS er udviklet af studerende på University of Washington, hvor man bruger Kinect-sensoren til at skabe et integreret alarm- og overvågningssystem.

Microsoft forestiller sig, at applikationerne kan hentes i en App Store-lignende softwarebutik, og hele oplevelsen skulle altså minde om det, som man kender fra sin smartphone.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S