Windows Live er død

Microsoft dropper nu Windows Live-navnet og forsøger at rydde op i sine cloud-tjenester.

Artikel top billede

Nu bliver det lidt lettere at finde rundt i Microsofts mange cloud-tjenester til Windows og Windows Phone. I sin Building Windows 8-blog fortæller Microsofts Steven Sinofsky om den nye cloud-strategi. En af de mest markante ændringer er, at Windows Live-navnet forsvinder helt.

Det bliver erstattet af noget, der kaldes for "Microsoft account". Det kan både bruges til at logge på Microsofts egne tjenester og tredjeparts-tjenester som Twitter og Facebook.

Microsoft account erstatter det gamle Windows Live ID og Passport. Når det gælder e-mail bliver Windows Live Mail erstattet af en applikation, som blot hedder Mail, og dette navn bruges både under Windows 8 og Windows Phone.

FolderShare, Live Mesh og Windows Live Mesh erstattes af Microsofts online-lagertjeneste SkyDrive, og Windows Calendar skal fremover blot hedde Calendar. Windows Contacts omdøbes også og går fremover under navnet People, mens MSN Messenger bliver til Messaging applikationen.

Live Photo Gallery får også et nyt og kortere navn, nemlig Photos.

Microsoft kalder nu sine forskellige cloud-tjenester for "apps" og bruger altså de samme navne under Windows 8 og Windows Phone.

Steven Sinofsky erkender i sin blog, at man har skabt forvirring hos brugerne med sin brug af Windows Live-navnet, og de gamle tjenester var udviklet til versioner af Windows, som ikke var forberedt til skyen.

Derfor er der brug for at starte på en frisk, mener Microsoft, og et centralt element er den nye login-tjeneste "Microsoft account", hvor man kan bruge den samme konto til at logge sig på sin pc, Xbox Live, Zune og Windows 8 app store.

Det betyder også at data i kalenderen, mail, kontakter og beskeder automatisk bliver synkroniseret på tværs af alle enheder, hvor man benytter den samme Microsoft-konto.

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse