Windows Live er død

Microsoft dropper nu Windows Live-navnet og forsøger at rydde op i sine cloud-tjenester.

Artikel top billede

Nu bliver det lidt lettere at finde rundt i Microsofts mange cloud-tjenester til Windows og Windows Phone. I sin Building Windows 8-blog fortæller Microsofts Steven Sinofsky om den nye cloud-strategi. En af de mest markante ændringer er, at Windows Live-navnet forsvinder helt.

Det bliver erstattet af noget, der kaldes for "Microsoft account". Det kan både bruges til at logge på Microsofts egne tjenester og tredjeparts-tjenester som Twitter og Facebook.

Microsoft account erstatter det gamle Windows Live ID og Passport. Når det gælder e-mail bliver Windows Live Mail erstattet af en applikation, som blot hedder Mail, og dette navn bruges både under Windows 8 og Windows Phone.

FolderShare, Live Mesh og Windows Live Mesh erstattes af Microsofts online-lagertjeneste SkyDrive, og Windows Calendar skal fremover blot hedde Calendar. Windows Contacts omdøbes også og går fremover under navnet People, mens MSN Messenger bliver til Messaging applikationen.

Live Photo Gallery får også et nyt og kortere navn, nemlig Photos.

Microsoft kalder nu sine forskellige cloud-tjenester for "apps" og bruger altså de samme navne under Windows 8 og Windows Phone.

Steven Sinofsky erkender i sin blog, at man har skabt forvirring hos brugerne med sin brug af Windows Live-navnet, og de gamle tjenester var udviklet til versioner af Windows, som ikke var forberedt til skyen.

Derfor er der brug for at starte på en frisk, mener Microsoft, og et centralt element er den nye login-tjeneste "Microsoft account", hvor man kan bruge den samme konto til at logge sig på sin pc, Xbox Live, Zune og Windows 8 app store.

Det betyder også at data i kalenderen, mail, kontakter og beskeder automatisk bliver synkroniseret på tværs af alle enheder, hvor man benytter den samme Microsoft-konto.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT