Windows Live er død

Microsoft dropper nu Windows Live-navnet og forsøger at rydde op i sine cloud-tjenester.

Artikel top billede

Nu bliver det lidt lettere at finde rundt i Microsofts mange cloud-tjenester til Windows og Windows Phone. I sin Building Windows 8-blog fortæller Microsofts Steven Sinofsky om den nye cloud-strategi. En af de mest markante ændringer er, at Windows Live-navnet forsvinder helt.

Det bliver erstattet af noget, der kaldes for "Microsoft account". Det kan både bruges til at logge på Microsofts egne tjenester og tredjeparts-tjenester som Twitter og Facebook.

Microsoft account erstatter det gamle Windows Live ID og Passport. Når det gælder e-mail bliver Windows Live Mail erstattet af en applikation, som blot hedder Mail, og dette navn bruges både under Windows 8 og Windows Phone.

FolderShare, Live Mesh og Windows Live Mesh erstattes af Microsofts online-lagertjeneste SkyDrive, og Windows Calendar skal fremover blot hedde Calendar. Windows Contacts omdøbes også og går fremover under navnet People, mens MSN Messenger bliver til Messaging applikationen.

Live Photo Gallery får også et nyt og kortere navn, nemlig Photos.

Microsoft kalder nu sine forskellige cloud-tjenester for "apps" og bruger altså de samme navne under Windows 8 og Windows Phone.

Steven Sinofsky erkender i sin blog, at man har skabt forvirring hos brugerne med sin brug af Windows Live-navnet, og de gamle tjenester var udviklet til versioner af Windows, som ikke var forberedt til skyen.

Derfor er der brug for at starte på en frisk, mener Microsoft, og et centralt element er den nye login-tjeneste "Microsoft account", hvor man kan bruge den samme konto til at logge sig på sin pc, Xbox Live, Zune og Windows 8 app store.

Det betyder også at data i kalenderen, mail, kontakter og beskeder automatisk bliver synkroniseret på tværs af alle enheder, hvor man benytter den samme Microsoft-konto.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Den digitale trussel er konstant, kompleks og stadigt stigende - også i den offentlige sektor

I dagens Danmark har vi indrettet os sådan, at alt kommunikation mellem det offentlige og borgerne foregår på forskellige digitale platforme, hvilket gør både borgerne og de offentlige institutioner skrøbelige overfor cyberkriminalitet. Samtidig...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S