Magnetiske bakterier bygger fremtidens computere

Din næste computer skal måske dyrkes i en bakterie-tank.

Artikel top billede

Forskere fra det britiske University of Leeds og det japanske Tokyo University of Agriculture and Technology har fået bakterier til at fremstille mikroskopiske magneter. Det kan løse et af de helt store problemer i chipindustrien. Efterhånden som strukturbredden bliver stadig mindre, bliver det også sværere at fremstille chips med komponenter i nano-størrelse.

Løsningen kan altså være at få bakterier til at fremstille komponenterne i stedet for at producere dem med traditionelle metoder. Det skriver BBC.

Forskerne har brugt et bakterium, der kaldes Magnetospirilllum magneticum. Det lever under overfladen i vandhuller og søer, hvor det svømmer op og ned ved at følge Jordens magnetfelt.

Bakteriet omdanner selv jern til mineralet magnetit, som er det mest magnetiske mineral på Jorden.

Forskerne har nu kopieret denne metode og brugt til at "dyrke" magneter, som muligvis kan bruges i fremtidens harddiske.

"Efterhånden som komponenterne bliver mindre nærmere vi os hurtigt grænsen for det, der kan fremstilles med traditionelle metoder til elektronik-produktion. De sædvanlige maskiner fungerer ikke godt i denne målestok. Naturen har forsynet os med det perfekte værktøj til at håndtere dette problem," siger forskningschef Sarah Staniland fra University of Leeds.

De samme forskere har også dyrket en mikroskopisk tråd i en kunstig celle, som bruger et protein der også findes i menneskets lipidmolekyler.

"Disse biologiske tråde har elektrisk modstand og kan overføre informationer fra et sæt af celler i en biologisk computer til alle de andre celler," siger forskeren Masayoshi Tanaka fra Tokyo University.

Han mener, at det inden længe bliver muligt at fremstille en komplet biologisk computer.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos