Magnetiske bakterier bygger fremtidens computere

Din næste computer skal måske dyrkes i en bakterie-tank.

Artikel top billede

Forskere fra det britiske University of Leeds og det japanske Tokyo University of Agriculture and Technology har fået bakterier til at fremstille mikroskopiske magneter. Det kan løse et af de helt store problemer i chipindustrien. Efterhånden som strukturbredden bliver stadig mindre, bliver det også sværere at fremstille chips med komponenter i nano-størrelse.

Løsningen kan altså være at få bakterier til at fremstille komponenterne i stedet for at producere dem med traditionelle metoder. Det skriver BBC.

Forskerne har brugt et bakterium, der kaldes Magnetospirilllum magneticum. Det lever under overfladen i vandhuller og søer, hvor det svømmer op og ned ved at følge Jordens magnetfelt.

Bakteriet omdanner selv jern til mineralet magnetit, som er det mest magnetiske mineral på Jorden.

Forskerne har nu kopieret denne metode og brugt til at "dyrke" magneter, som muligvis kan bruges i fremtidens harddiske.

"Efterhånden som komponenterne bliver mindre nærmere vi os hurtigt grænsen for det, der kan fremstilles med traditionelle metoder til elektronik-produktion. De sædvanlige maskiner fungerer ikke godt i denne målestok. Naturen har forsynet os med det perfekte værktøj til at håndtere dette problem," siger forskningschef Sarah Staniland fra University of Leeds.

De samme forskere har også dyrket en mikroskopisk tråd i en kunstig celle, som bruger et protein der også findes i menneskets lipidmolekyler.

"Disse biologiske tråde har elektrisk modstand og kan overføre informationer fra et sæt af celler i en biologisk computer til alle de andre celler," siger forskeren Masayoshi Tanaka fra Tokyo University.

Han mener, at det inden længe bliver muligt at fremstille en komplet biologisk computer.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics