Magnetiske bakterier bygger fremtidens computere

Din næste computer skal måske dyrkes i en bakterie-tank.

Artikel top billede

Forskere fra det britiske University of Leeds og det japanske Tokyo University of Agriculture and Technology har fået bakterier til at fremstille mikroskopiske magneter. Det kan løse et af de helt store problemer i chipindustrien. Efterhånden som strukturbredden bliver stadig mindre, bliver det også sværere at fremstille chips med komponenter i nano-størrelse.

Løsningen kan altså være at få bakterier til at fremstille komponenterne i stedet for at producere dem med traditionelle metoder. Det skriver BBC.

Forskerne har brugt et bakterium, der kaldes Magnetospirilllum magneticum. Det lever under overfladen i vandhuller og søer, hvor det svømmer op og ned ved at følge Jordens magnetfelt.

Bakteriet omdanner selv jern til mineralet magnetit, som er det mest magnetiske mineral på Jorden.

Forskerne har nu kopieret denne metode og brugt til at "dyrke" magneter, som muligvis kan bruges i fremtidens harddiske.

"Efterhånden som komponenterne bliver mindre nærmere vi os hurtigt grænsen for det, der kan fremstilles med traditionelle metoder til elektronik-produktion. De sædvanlige maskiner fungerer ikke godt i denne målestok. Naturen har forsynet os med det perfekte værktøj til at håndtere dette problem," siger forskningschef Sarah Staniland fra University of Leeds.

De samme forskere har også dyrket en mikroskopisk tråd i en kunstig celle, som bruger et protein der også findes i menneskets lipidmolekyler.

"Disse biologiske tråde har elektrisk modstand og kan overføre informationer fra et sæt af celler i en biologisk computer til alle de andre celler," siger forskeren Masayoshi Tanaka fra Tokyo University.

Han mener, at det inden længe bliver muligt at fremstille en komplet biologisk computer.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S