Hvert fjerde danske netværk er klar til IPv6

Norge er det land i verden, der er bedst forberedt til IPv6. Danmark klarer sig ikke helt så godt.

Artikel top billede

En måned inden den globale IPv6 Launch Day har den europæiske organisation RIPE udgivet en liste med de 20 lande i verden, hvor den største procentdel af netværkene er i stand til at håndtere IPv6-trafik. Det skriver BBC.

Norge ligger i spidsen som nr. 1. Her er det 49,3 pct. af alle netværk, som er klar til IPv6. Holland kommer på andenpladsen med 43,8 pct., mens Malaysia ligger som nr. 3 med 37,1 pct.

For at finde Danmark skal man langt ned på listen. I Danmark er det 27,7 pct. af alle netværk, der er klar til IPv6, og det rækker kun til en 12. plads.

Hverken Kina eller USA - de lande, hvor antallet af internet-brugere er størst - er med på listen. Så det tyder på, at der stadig er lang vej igen. I Asien er man allerede løbet tør for IPv4-adresser og her er man også kommet længst med at opgradere til IPv6, mens de europæiske IPv4-adresser først slipper op senere i år.

Prøvekørsel for IPv6

I juni sidste år blev der afholdt en World IPv6 Day, hvor mange internet-udbydere og store netgiganter som Google, Facebook og Yahoo lavede en prøvekørsel med IPv6. I år vil Internet Society afholde World IPv6 Launch Day den 6. juni. På denne dag skal internet-udbydere, leverandører af netværksudstyr og webfirmaer permanent aktivere IPv6 i deres systemer og produkter.

I dag er det stadig kun en forsvindende lille del af trafikken på nettet, der bruger IPv6 - selvom man er ved at løbe tør for adresser under IPv4. Den gamle protokol understøtter ellers fire milliarder mulige adresser, og det lyder som meget, men det er slet ikke nok. I IPv6 er antallet af tilgængelige IP-adresser øget fra 4 milliarder til over 340 billion billion billion. Så man løber ikke tør for adresser igen lige med det samme.

I gamle dage havde man blot én IP-adresse til hver computer. Men i dag er det ikke kun pc'er, der skal have IP-adresser, men også smartphones, spilkonsoller, tavlecomputere, biler, industrimaskiner og milliarder af andre enheder med indbygget elektronik.

De sidste store adresseblokke med IPv4 blev da også fordelt tidligere sidste år - og der advares om, at det kan blive svært at få resten af verden på nettet hvis man ikke snart skifter til IPv6.

Indtil videre har internet-udbyderne AT&T, Comcast, Free Telecom, Internode, KDDI, Time Warner Cable og XS4all forpligtet sig til at deltage i World IPv6 Launch Day. Cisco og D-Link lover også at deres routere til private brugere vil understøtte IPv6 fra denne dato.

Desuden har Google, Facebook, Microsoft Bing og Yahoo lovet at aktivere IPv6 permanent på deres websider. Akamai og Limelight vil aktivere IPv6 i hele deres netværk.

Her er hele listen med de 20 lande som er kommet længst med at opgradere deres netværk til IPv6:

  •     Norge - 49,3%
  •     Holland - 43,8%
  •     Malaysia - 37,1%
  •     Japan - 32,5%
  •     Sverige - 31,9%
  •     Tyskland 30,9%
  •     New Zealand - 29,7%
  •     Belgien - 29,2%
  •     Singapore - 29,1%
  •     Irland - 28,7%
  •     Finland - 28%
  •     Danmark - 27,7%
  •     Østrig - 27,3%
  •     Schweiz - 26,7%
  •     Portugal - 25,9%
  •     Frankrig - 22,3%
  •     Taiwan - 21,2%
  •     Slovenien - 21,1%
  •     Hong Kong 20,4%
  •     Sydafrika - 20%

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S