Google forsøger at redde sin tv-platform

Trods store ambitioner om at smelte fjernsyn og web sammen er Google TV-platformen blevet et flop. Nu forsøger Google igen.

Artikel top billede

I 2010 kom Google med sin Android-baserede Google TV-platform. Der var store ambitioner om at skabe en helt ny tv-oplevelse, som kombinerer fjernsyn og web, men det blev ikke en succes. Nu forsøger Google igen og denne gang er der kommet nye partnere ombord. LG kommer i denne måned med to nye fjernsyn hvor Google TV-platformen er indbygget, en 47-tommers og en 55-tommers model. Det skriver New York Times.

Koreanske LG mener åbenbart ikke at sporene skræmmer. Logitech var de første til at lancere en boks med Google TV-platformen i 2010, men sidste år opgav Logitech at udvikle en efterfølger til boksen. Det menes at Google TV-eventyret har kostet Logitech mere end en halv milliard kroner.

Logitech placerede ansvaret for fiaskoen hos Google. Platformen var slet ikke klar til lancering på det tidspunkt, hvor de første bokse kom på gaden, mener Logitech.

Google TV er baseret på en simpel computer, der enten kan integreres direkte i fjernsynet eller indbygges i en ekstern boks. Denne computer bruger Android som operativsystem og Chrome som browser.
 
Med platformen kan tv-seerne frit springe mellem tv- og web-indhold og hente både gratis og betalingspligtige tv-kanaler direkte fra nettet. Desuden kan indholdet automatisk skræddersys til brugerens præferencer. Et halvgennemsigtigt Google-søgefelt lægges hen over skærmen.
 
Men anmeldelserne har klaget over, at det er for svært at betjene systemet og der mangler indhold. Desuden har der været mange fejl.

De store amerikanske tv-stationer som ABC, NBC, CBS og Fox har afvist at understøtte Google TV. De første Google TV-bokse brugte Intel-chips, men Intel vil ikke længere fremstille Atom-chips til fjernsyn.

Google har dog ikke ikke tænkt sig at give op. I januar kunne Google præsentere en vifte af partnere - herunder LG, Samsung, Sony og Vizio - på Consumer Electronics Show i Las Vegas. Men der var ingen meldinger om, hvornår produkterne vil være klar til lancering.

Nu har LG så bekræftet, at man kommer med de to nye fjernsyn med Google TV, hvor prisen i USA er henholdsvis 1.699 og 2.299 dollar.

LG fortæller at den nye generation af Google TV kører hurtigere end de første produkter fordi man bruger en ny dual-core-processor. Der er også en såkaldt Magic Remote, der skal gøre det lettere at betjene fjernsynet.

I stedet for et klodset tastatur kan man nu betjene Google TV med en kombination af håndbevægelser og talegenkendelse. Man kan f.eks. vifte med fjernbetjeningen for at skifte kanal eller ændre lydstyrken.

Google har også meldt ud, at man vil integrere sit sociale netværk Google+ med tv-platformen. Her kan man f.eks. anbefale tv-programmer til vennerne og chatte over fjernsynet.

Samtidig arbejder Apple ifølge rygter på et helt nyt tv-produkt. Senest har bloggen Cult of Mac talt med en insider-kilde, som angiveligt har set en prototype af det nye Apple TV.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til AI Udvikling

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S