Google forsøger at redde sin tv-platform

Trods store ambitioner om at smelte fjernsyn og web sammen er Google TV-platformen blevet et flop. Nu forsøger Google igen.

Artikel top billede

I 2010 kom Google med sin Android-baserede Google TV-platform. Der var store ambitioner om at skabe en helt ny tv-oplevelse, som kombinerer fjernsyn og web, men det blev ikke en succes. Nu forsøger Google igen og denne gang er der kommet nye partnere ombord. LG kommer i denne måned med to nye fjernsyn hvor Google TV-platformen er indbygget, en 47-tommers og en 55-tommers model. Det skriver New York Times.

Koreanske LG mener åbenbart ikke at sporene skræmmer. Logitech var de første til at lancere en boks med Google TV-platformen i 2010, men sidste år opgav Logitech at udvikle en efterfølger til boksen. Det menes at Google TV-eventyret har kostet Logitech mere end en halv milliard kroner.

Logitech placerede ansvaret for fiaskoen hos Google. Platformen var slet ikke klar til lancering på det tidspunkt, hvor de første bokse kom på gaden, mener Logitech.

Google TV er baseret på en simpel computer, der enten kan integreres direkte i fjernsynet eller indbygges i en ekstern boks. Denne computer bruger Android som operativsystem og Chrome som browser.
 
Med platformen kan tv-seerne frit springe mellem tv- og web-indhold og hente både gratis og betalingspligtige tv-kanaler direkte fra nettet. Desuden kan indholdet automatisk skræddersys til brugerens præferencer. Et halvgennemsigtigt Google-søgefelt lægges hen over skærmen.
 
Men anmeldelserne har klaget over, at det er for svært at betjene systemet og der mangler indhold. Desuden har der været mange fejl.

De store amerikanske tv-stationer som ABC, NBC, CBS og Fox har afvist at understøtte Google TV. De første Google TV-bokse brugte Intel-chips, men Intel vil ikke længere fremstille Atom-chips til fjernsyn.

Google har dog ikke ikke tænkt sig at give op. I januar kunne Google præsentere en vifte af partnere - herunder LG, Samsung, Sony og Vizio - på Consumer Electronics Show i Las Vegas. Men der var ingen meldinger om, hvornår produkterne vil være klar til lancering.

Nu har LG så bekræftet, at man kommer med de to nye fjernsyn med Google TV, hvor prisen i USA er henholdsvis 1.699 og 2.299 dollar.

LG fortæller at den nye generation af Google TV kører hurtigere end de første produkter fordi man bruger en ny dual-core-processor. Der er også en såkaldt Magic Remote, der skal gøre det lettere at betjene fjernsynet.

I stedet for et klodset tastatur kan man nu betjene Google TV med en kombination af håndbevægelser og talegenkendelse. Man kan f.eks. vifte med fjernbetjeningen for at skifte kanal eller ændre lydstyrken.

Google har også meldt ud, at man vil integrere sit sociale netværk Google+ med tv-platformen. Her kan man f.eks. anbefale tv-programmer til vennerne og chatte over fjernsynet.

Samtidig arbejder Apple ifølge rygter på et helt nyt tv-produkt. Senest har bloggen Cult of Mac talt med en insider-kilde, som angiveligt har set en prototype af det nye Apple TV.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger chef for Lokal It - Region Øst

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

AP Pension

AP Pension søger BI Developers

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil