Fremtidens LED-pære holder i 23 år

Både Philips og General Electric er nu klar med et LED-alternativ til den forbudte 100-watt-glødepære.

Artikel top billede

Kort tid inden åbningen af lysmessen Light Fair i Las Vegas har både Philips og General Electric (GE) præsenteret deres første 100-watt LED-pærer. Det er allerede forbudt at sælge 100 watt glødepærer i EU, og derfor er der brug for nye alternative produkter. Senere i år er det helt slut med de gammeldags glødepærer i EU - også pærer med lavere watt. Butikkerne må dog fortsat sælge de pærer, de allerede har på lager.

LED-pærer har indtil nu været begrænset til en lysstyrke, som svarer til en 60 watt glødepære. De bruger typisk omkring 15 watt. Den nye LED-pære fra GE bruger 27 watt og har altså en lysstyrke, der svarer til en almindelig pære med 100 watt. Pæren har en lysstrøm på 1.600 lumen.

Problemet med LED-teknologien er den høje varmeudvikling, men det skulle være løst med en forbedret køleteknologi, som bruger en særlig membran til at styre luftstrømmen inde i pæren.

GE oplyser at pæren holder i 25.000 timer eller det, der svarer til 23 år hvis den lyser i tre timer om dagen. Pæren skulle være klar i 2013, og prisen kendes endnu ikke.

Philips har også præsenteret en ny 100 watt LED-pære, som bruger 23 watt og ligger på 1.700 lumen. Den skulle være klar allerede til efteråret og prisen forventes at ligge mellem 40 og 50 dollar. Mens GE-pæren har en farvetemperatur på 3.000 kelvin har Philips valgt en varmere farvetone på 2.700 kelvin.

Spild af energi

 
De gamle glødepærer har eksisteret i 130 år, men de er meget ineffektive. Kun omkring 5 pct. af den energi, de bruger, omdannes til lys. Resten bliver til varme og forsvinder. Moderne lysformer som kompaktlysstofrør og lysdioder har et langt bedre energiregnskab. Sparepærer bruger op til 80 pct. mindre energi end glødepærer, men de er stadig noget dyrere end almindelige pærer.
 
EU har beregnet, at en gennemsnitlig familie kan spare 350 kr. om året ved at skifte til sparepærer, og den samlede besparelse som følge af glødepære-forbuddet frem til 2020 anslås til 23 millioner husstandes elforbrug eller 32 millioner ton CO2 om året.
 
Forbudet gælder kun for omgivelsesbelysning, men der ventes lignende lovgivning om retningslys som spots på et senere tidspunkt.

Det totale forbud mod salg af glødepærer i EU gælder fra september 2012. Det første forbud mod alle matte glødepærer og 100 watt pærer trådte i kraft i 2009, herefter fulgte 75W pærer i 2010, 60W pærer blev forbudt i 2011 og til efteråret er det så pærer med 40W, 25W og 15W, der forsvinder.

Statens IT

Teamleder Infrastruktur & Cloud

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter ved Varde Kaserne

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job