Fremtidens LED-pære holder i 23 år

Både Philips og General Electric er nu klar med et LED-alternativ til den forbudte 100-watt-glødepære.

Artikel top billede

Kort tid inden åbningen af lysmessen Light Fair i Las Vegas har både Philips og General Electric (GE) præsenteret deres første 100-watt LED-pærer. Det er allerede forbudt at sælge 100 watt glødepærer i EU, og derfor er der brug for nye alternative produkter. Senere i år er det helt slut med de gammeldags glødepærer i EU - også pærer med lavere watt. Butikkerne må dog fortsat sælge de pærer, de allerede har på lager.

LED-pærer har indtil nu været begrænset til en lysstyrke, som svarer til en 60 watt glødepære. De bruger typisk omkring 15 watt. Den nye LED-pære fra GE bruger 27 watt og har altså en lysstyrke, der svarer til en almindelig pære med 100 watt. Pæren har en lysstrøm på 1.600 lumen.

Problemet med LED-teknologien er den høje varmeudvikling, men det skulle være løst med en forbedret køleteknologi, som bruger en særlig membran til at styre luftstrømmen inde i pæren.

GE oplyser at pæren holder i 25.000 timer eller det, der svarer til 23 år hvis den lyser i tre timer om dagen. Pæren skulle være klar i 2013, og prisen kendes endnu ikke.

Philips har også præsenteret en ny 100 watt LED-pære, som bruger 23 watt og ligger på 1.700 lumen. Den skulle være klar allerede til efteråret og prisen forventes at ligge mellem 40 og 50 dollar. Mens GE-pæren har en farvetemperatur på 3.000 kelvin har Philips valgt en varmere farvetone på 2.700 kelvin.

Spild af energi

 
De gamle glødepærer har eksisteret i 130 år, men de er meget ineffektive. Kun omkring 5 pct. af den energi, de bruger, omdannes til lys. Resten bliver til varme og forsvinder. Moderne lysformer som kompaktlysstofrør og lysdioder har et langt bedre energiregnskab. Sparepærer bruger op til 80 pct. mindre energi end glødepærer, men de er stadig noget dyrere end almindelige pærer.
 
EU har beregnet, at en gennemsnitlig familie kan spare 350 kr. om året ved at skifte til sparepærer, og den samlede besparelse som følge af glødepære-forbuddet frem til 2020 anslås til 23 millioner husstandes elforbrug eller 32 millioner ton CO2 om året.
 
Forbudet gælder kun for omgivelsesbelysning, men der ventes lignende lovgivning om retningslys som spots på et senere tidspunkt.

Det totale forbud mod salg af glødepærer i EU gælder fra september 2012. Det første forbud mod alle matte glødepærer og 100 watt pærer trådte i kraft i 2009, herefter fulgte 75W pærer i 2010, 60W pærer blev forbudt i 2011 og til efteråret er det så pærer med 40W, 25W og 15W, der forsvinder.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Djurslands Bank

    IT-udvikler

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS