Microsoft reagerer på Greenpeace-kritik

Nu lover Microsoft at hele virksomheden skal være co2-neutral.

Artikel top billede

I sidste måned kom Greenpeace med en rapport som kritiserer Microsoft, Apple og andre cloud-udbydere for at bruge "snavset" strøm. En stor del af energien til verdens datacentre kommer fra kul- eller atomkraftværker. Så hjælper det heller ikke at placere solpaneler på taget - de kan slet ikke levere nok strøm til at holde serverne kørende.

Nu kommer Microsoft så med et nyt initiativ, hvor virksomheden skal gøres co2-neutral. Det bliver beskrevet i Microsofts officielle blog. Det er både Microsofts kontorer og datacenter, som fremover skal køre co2-neutralt. De enkelte Microsoft-afdelinger skal føre regnskab og betale for deres co2-udledning og antallet af forretningsrejser skal reduceres med Microsofts egen software.

Besparelserne skal samles i en fond, der skal bruges til udvikling af nye bæredygtige energikilder.

Men Microsoft er ikke den første it-gigant, der forsøger at skærpe sin miljøprofil. Google har været co2-neutral siden 2007 - hvis man skal tro selskabets egne oplysninger - og Facebook og Apple har investeret i grønne datacentre. Greenpeace mener alligevel, at de ikke har gjort nok.

Microsoft beskriver sit nye initiativ i et whitepaper og håber at det kan fungere som eksempel for andre virksomheder.

"Vi erkender at vi ikke er det første selskab, der forpligter sig til co2-neutralitet, men vi håber at vores beslutning kan få både små og store virksomheder til at se på hvordan de kan tackle denne vigtige problemstilling," skriver Microsofts chief operation officer Kevin Turner i bloggen.

Generelt mener Greenpeace, at der er et stort potentiale for grøn energi i skyen - men det kræver at cloud-udbyderne gør en aktiv indsats. Facebook har fået ros for sit kommende datacenter i det kolde svenske Luleå, der udelukkende skal drives med bæredygtig energi.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S