Microsoft reagerer på Greenpeace-kritik

Nu lover Microsoft at hele virksomheden skal være co2-neutral.

Artikel top billede

I sidste måned kom Greenpeace med en rapport som kritiserer Microsoft, Apple og andre cloud-udbydere for at bruge "snavset" strøm. En stor del af energien til verdens datacentre kommer fra kul- eller atomkraftværker. Så hjælper det heller ikke at placere solpaneler på taget - de kan slet ikke levere nok strøm til at holde serverne kørende.

Nu kommer Microsoft så med et nyt initiativ, hvor virksomheden skal gøres co2-neutral. Det bliver beskrevet i Microsofts officielle blog. Det er både Microsofts kontorer og datacenter, som fremover skal køre co2-neutralt. De enkelte Microsoft-afdelinger skal føre regnskab og betale for deres co2-udledning og antallet af forretningsrejser skal reduceres med Microsofts egen software.

Besparelserne skal samles i en fond, der skal bruges til udvikling af nye bæredygtige energikilder.

Men Microsoft er ikke den første it-gigant, der forsøger at skærpe sin miljøprofil. Google har været co2-neutral siden 2007 - hvis man skal tro selskabets egne oplysninger - og Facebook og Apple har investeret i grønne datacentre. Greenpeace mener alligevel, at de ikke har gjort nok.

Microsoft beskriver sit nye initiativ i et whitepaper og håber at det kan fungere som eksempel for andre virksomheder.

"Vi erkender at vi ikke er det første selskab, der forpligter sig til co2-neutralitet, men vi håber at vores beslutning kan få både små og store virksomheder til at se på hvordan de kan tackle denne vigtige problemstilling," skriver Microsofts chief operation officer Kevin Turner i bloggen.

Generelt mener Greenpeace, at der er et stort potentiale for grøn energi i skyen - men det kræver at cloud-udbyderne gør en aktiv indsats. Facebook har fået ros for sit kommende datacenter i det kolde svenske Luleå, der udelukkende skal drives med bæredygtig energi.

Læses lige nu

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    IT Business Analyst

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S