Microsoft reagerer på Greenpeace-kritik

Nu lover Microsoft at hele virksomheden skal være co2-neutral.

Artikel top billede

I sidste måned kom Greenpeace med en rapport som kritiserer Microsoft, Apple og andre cloud-udbydere for at bruge "snavset" strøm. En stor del af energien til verdens datacentre kommer fra kul- eller atomkraftværker. Så hjælper det heller ikke at placere solpaneler på taget - de kan slet ikke levere nok strøm til at holde serverne kørende.

Nu kommer Microsoft så med et nyt initiativ, hvor virksomheden skal gøres co2-neutral. Det bliver beskrevet i Microsofts officielle blog. Det er både Microsofts kontorer og datacenter, som fremover skal køre co2-neutralt. De enkelte Microsoft-afdelinger skal føre regnskab og betale for deres co2-udledning og antallet af forretningsrejser skal reduceres med Microsofts egen software.

Besparelserne skal samles i en fond, der skal bruges til udvikling af nye bæredygtige energikilder.

Men Microsoft er ikke den første it-gigant, der forsøger at skærpe sin miljøprofil. Google har været co2-neutral siden 2007 - hvis man skal tro selskabets egne oplysninger - og Facebook og Apple har investeret i grønne datacentre. Greenpeace mener alligevel, at de ikke har gjort nok.

Microsoft beskriver sit nye initiativ i et whitepaper og håber at det kan fungere som eksempel for andre virksomheder.

"Vi erkender at vi ikke er det første selskab, der forpligter sig til co2-neutralitet, men vi håber at vores beslutning kan få både små og store virksomheder til at se på hvordan de kan tackle denne vigtige problemstilling," skriver Microsofts chief operation officer Kevin Turner i bloggen.

Generelt mener Greenpeace, at der er et stort potentiale for grøn energi i skyen - men det kræver at cloud-udbyderne gør en aktiv indsats. Facebook har fået ros for sit kommende datacenter i det kolde svenske Luleå, der udelukkende skal drives med bæredygtig energi.

Læses lige nu

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Sparekassen Danmark

    Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse