Danmark falder bagud på bredbånd

Ny bredbånds-rapport viser at Danmark sakker bagud. Stigningen i bredbånds-hastighed i 2011 var den tredjelaveste i Europa.

Artikel top billede

Forleden kom Akamai med sin State of the Internet-rapport, som måler den globale internet-hastighed. Den seneste rapport viser at den gennemsnitlige internet-hastighed i verden er faldet med 14 procent til 2,3 Mbit/s i slutningen af 2011. Men rapporten indeholder også interessante tal for Danmark - og det er ikke behagelig læsning for alle dem, der tror at Danmark stadig er blandt verdens førende bredbånds-nationer.

Målt i gennemsnitlig hastighed er Danmark blot nr. 9 i Europa med 5,7 Mbit/s. Danmarks stigning i bredbåndshastighed i 2011 var den tredjelaveste  i Europa. Kun Rumænien og Frankrig klarer sig endnu dårligere. Da Europa samtidig sakker bagud i forhold til både Asien og Nordamerika, er udviklingen endnu mere markant.

På verdensplan ligger Danmark på en 14. plads når man kigger på den gennemsnitlige hastighed. Lande som Holland, Irland og Tjekkiet har overhalet Danmark.

Når det gælder "peak-hastigheder" er Danmark blot nr. 16 i Europa med et gennemsnit på 18,7 Mbit/s. Der er tale om et fald på 7,6 pct. i den danske peak-hastighed i løbet af blot ét kvartal, og dermed er faldet større i Danmark end i noget andet europæisk land.

Sydkorea og Japan dominerer stort set på alle parametre i rapporten. Sverige er også på vej frem. Umeå indtager således en 15. plads på listen over byområder med de højeste bredbåndshastigheder i verden.

Rapporten fremhæver også, at man i Estland har et mål om 100 Mbit/s bredbånd til hele befolkningen i 2015, mens den danske regering kun har ambitioner om at alle husholdninger og virksomheder skal have adgang til denne hastighed i 2020.

Hos fiberbranchens talerør, Dansk Energi, henviser man til, at lande der er ambitiøse omkring fibernet ligger bedst placeret i rapporten. Det gælder blandt andet Australien, hvor der er en mærkbar fremgang som følge af regeringens strategi om at rulle fibernet ud til hele landet.

"Hvis Danmark fortsætter rutsjeturen nedad rangstigerne vil danskerne i fremtiden kunne kigge misundeligt på borgere i Sverige og andre lande og se de mange nye velfærdstilbud de modtager, men som ikke kan lade sig gøre i Danmark, fordi vores digitale infrastruktur stagnerede fra 2011 og frem," siger Mikael Bomholt Nielsen, der er konsulent hos Dansk Energi.

Akamai kan ikke selv forklare, hvorfor den generelle internet-hastighed i hele verden er faldet i det sidste kvartal af 2011. En af forklaringerne kan være, at mange skifter til langsommere mobile forbindelser. Men Akamai oplyser dog, at man har fjernet data fra mobilnet i sin måling.

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank