Danmark falder bagud på bredbånd

Ny bredbånds-rapport viser at Danmark sakker bagud. Stigningen i bredbånds-hastighed i 2011 var den tredjelaveste i Europa.

Artikel top billede

Forleden kom Akamai med sin State of the Internet-rapport, som måler den globale internet-hastighed. Den seneste rapport viser at den gennemsnitlige internet-hastighed i verden er faldet med 14 procent til 2,3 Mbit/s i slutningen af 2011. Men rapporten indeholder også interessante tal for Danmark - og det er ikke behagelig læsning for alle dem, der tror at Danmark stadig er blandt verdens førende bredbånds-nationer.

Målt i gennemsnitlig hastighed er Danmark blot nr. 9 i Europa med 5,7 Mbit/s. Danmarks stigning i bredbåndshastighed i 2011 var den tredjelaveste  i Europa. Kun Rumænien og Frankrig klarer sig endnu dårligere. Da Europa samtidig sakker bagud i forhold til både Asien og Nordamerika, er udviklingen endnu mere markant.

På verdensplan ligger Danmark på en 14. plads når man kigger på den gennemsnitlige hastighed. Lande som Holland, Irland og Tjekkiet har overhalet Danmark.

Når det gælder "peak-hastigheder" er Danmark blot nr. 16 i Europa med et gennemsnit på 18,7 Mbit/s. Der er tale om et fald på 7,6 pct. i den danske peak-hastighed i løbet af blot ét kvartal, og dermed er faldet større i Danmark end i noget andet europæisk land.

Sydkorea og Japan dominerer stort set på alle parametre i rapporten. Sverige er også på vej frem. Umeå indtager således en 15. plads på listen over byområder med de højeste bredbåndshastigheder i verden.

Rapporten fremhæver også, at man i Estland har et mål om 100 Mbit/s bredbånd til hele befolkningen i 2015, mens den danske regering kun har ambitioner om at alle husholdninger og virksomheder skal have adgang til denne hastighed i 2020.

Hos fiberbranchens talerør, Dansk Energi, henviser man til, at lande der er ambitiøse omkring fibernet ligger bedst placeret i rapporten. Det gælder blandt andet Australien, hvor der er en mærkbar fremgang som følge af regeringens strategi om at rulle fibernet ud til hele landet.

"Hvis Danmark fortsætter rutsjeturen nedad rangstigerne vil danskerne i fremtiden kunne kigge misundeligt på borgere i Sverige og andre lande og se de mange nye velfærdstilbud de modtager, men som ikke kan lade sig gøre i Danmark, fordi vores digitale infrastruktur stagnerede fra 2011 og frem," siger Mikael Bomholt Nielsen, der er konsulent hos Dansk Energi.

Akamai kan ikke selv forklare, hvorfor den generelle internet-hastighed i hele verden er faldet i det sidste kvartal af 2011. En af forklaringerne kan være, at mange skifter til langsommere mobile forbindelser. Men Akamai oplyser dog, at man har fjernet data fra mobilnet i sin måling.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen