Bing bliver social

Microsoft integrerer nu social søgning i sin søgemaskine Bing.

Artikel top billede

Den seneste opdatering til Microsofts søgemaskine Bing er den mest omfattende siden lanceringen i 2009. Det fortæller Microsoft i et blog-indlæg, der beskriver det nye Bing. Foruden forbedringer i søge-algoritmen er der også en meget tættere integration med partneren Facebook.

Nu bliver søgningen social. I det nye Bing kan man stille spørgsmål til sine Facebook-venner direkte fra søgemaskinen. Bing analyserer "Synes godt om" tilkendegivelser, profildata og billeder for at finde Facebook-venner, som kan hjælpe med at svare på spørgsmålet.

Facebook-sidebjælken på Bing viser også Facebook-brugere som ikke er i den personlige vennekreds, hvis søgemaskinen vurderer at de kan hjælpe med den aktuelle søgeforespørgsel.

Her er der også en activity-feed, hvor man kan se posteringer og spørgsmål, der er delt på Bing. Her kan brugeren også svare på vennernes Bing-spørgsmål. Alle posteringer bliver både vist på Bing og Facebook.

Microsoft har også forbedret sin søgealgoritme, som nu skulle være i stand til at levere mere relevante resultater. Søgemaskinen skulle nu være bedre til at frasortere ubrugelige links og resultater fra sociale netværk lander direkte i sidebjælken.

En anden nyhed er den såkaldte snapshot-spalte - placeret i midten mellem søgeresultaterne til venstre og Facebook-sidebjælken til højre. Her finder man forskellige informationer og tjenester, der har forbindelse til søgningen. Det kan f.eks. være kort, hotelreservationer eller restaurant-anmeldelser.

I første omgang er det brugere i USA, der får adgang til det nye Bing, og det bliver senere rullet ud til resten af verden.

Læses lige nu

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos