Microsoft investerer i anti-fildelings-teknologi

Et nystartet russisk firma vil blokere ulovlige downloads på torrent-netværk.

Artikel top billede

Det russiske firma Pirate Pay har udviklet en teknologi, som angriber eksisterende BitTorrent-downloads og dermed gør dem ubrugelige. Det har fået Microsoft til at investere omkring en halv million kroner i selskabet gennem sin Seed Financing Fund, ifølge denne artikel.

Det har taget tre år at udvikle teknologien, som egentlig skulle bruges til at administrere net-trafik hos internet-udbydere. Men udviklerne fandt ud af, at softwaren også kan bruges til at blokere BitTorrent-downloads, og de valgte så at koncentrere sig om denne forretningsmodel.

Pirate Pay vil ikke afsløre, hvordan teknologien fungerer, men TorrentFreak formoder at klienterne bliver bombarderet med falske informationer. Dermed bliver det umuligt at få en "rigtig" forbindelse til de klienter, der distribuerer den pågældende fil.

Ifølge det russiske firmas egne tal har man allerede blokeret 44.845 downloads på BitTorrent. Prisen er mellem 12.000 og 50.000 dollar alt efter opgavens størrelse.

Ideen med at blokere BitTorrent-downloads er ikke ny. Firmaet MediaDefender, som nu hedder Peer Media, hævder også at man kan blokere pirat-downloads i torrent-netværk. Her tilbyder man endda at uploade falske torrent-filer.

Men Pirate Pay mener, at firmaets teknologi er helt unik. Firmaet har allerede Sony Pictures og Walt Disney Studios blandt sine kunder, og sidste år fik Pirate Pay opgaven med at beskytte filmen "Vysotsky: Thank God I`m Alive".

I praksis er det dog stort set umuligt at forhindre alle BitTorrent-downloads af en bestemt film - og det kan hurtigt koste mere end det formodede tab på piratkopieringen.

BEC Financial Technologies

Business analyst (Senior)- Scoutz

Københavnsområdet

Jyske Bank

Graduate, Udvikling Erhverv

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Java - udvikler

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job