Microsoft investerer i anti-fildelings-teknologi

Et nystartet russisk firma vil blokere ulovlige downloads på torrent-netværk.

Artikel top billede

Det russiske firma Pirate Pay har udviklet en teknologi, som angriber eksisterende BitTorrent-downloads og dermed gør dem ubrugelige. Det har fået Microsoft til at investere omkring en halv million kroner i selskabet gennem sin Seed Financing Fund, ifølge denne artikel.

Det har taget tre år at udvikle teknologien, som egentlig skulle bruges til at administrere net-trafik hos internet-udbydere. Men udviklerne fandt ud af, at softwaren også kan bruges til at blokere BitTorrent-downloads, og de valgte så at koncentrere sig om denne forretningsmodel.

Pirate Pay vil ikke afsløre, hvordan teknologien fungerer, men TorrentFreak formoder at klienterne bliver bombarderet med falske informationer. Dermed bliver det umuligt at få en "rigtig" forbindelse til de klienter, der distribuerer den pågældende fil.

Ifølge det russiske firmas egne tal har man allerede blokeret 44.845 downloads på BitTorrent. Prisen er mellem 12.000 og 50.000 dollar alt efter opgavens størrelse.

Ideen med at blokere BitTorrent-downloads er ikke ny. Firmaet MediaDefender, som nu hedder Peer Media, hævder også at man kan blokere pirat-downloads i torrent-netværk. Her tilbyder man endda at uploade falske torrent-filer.

Men Pirate Pay mener, at firmaets teknologi er helt unik. Firmaet har allerede Sony Pictures og Walt Disney Studios blandt sine kunder, og sidste år fik Pirate Pay opgaven med at beskytte filmen "Vysotsky: Thank God I`m Alive".

I praksis er det dog stort set umuligt at forhindre alle BitTorrent-downloads af en bestemt film - og det kan hurtigt koste mere end det formodede tab på piratkopieringen.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Timengo DPG

    Teknisk Konsulent til vores Service Center

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos