Teleportation er ikke længere science-fiction

Men indtil videre er det begrænset til fotoner. Kinesiske forskere har netop sat en ny rekord i kvante-teleportation.

Artikel top billede

Det er nok for tidligt at sige "Beam me up Scotty!" Men allerede for ti år siden kunne forskere bevise, at det er muligt at teleportere et objekt fra ét sted til et andet - selvom der indtil videre kun er tale om fotoner - og nu melder kinesiske forskere om en ny rekord for teleportation af de såkaldte kvante-bits eller qu-bits. De har overført fotoner over en afstand på 97 kilometer.

Forskerne fra University of Science and Technology of China i Shanghai udnytter et kvante-mekanisk fænomen kaldet "entanglement".

Det betyder at to qubits kan kædes sammen så de altid har samme værdi - uanset den fysiske afstand. Hvis man ændrer værdien for den ene, ændrer man også værdien for den anden. Denne tilstand bliver altså "teleporteret" til det sted, hvor den anden qubit befinder sig.

De samme fysikere i Kina satte i 2010 en rekord på teleportation over 16 kilometer. Et år tidligere kunne en forsker i USA sende informationer over en afstand på blot én meter. Nu har man så opnået det samme med en afstand på 97 kilometer.

Men der er stadig lang vej igen, inden man kan teleportere en genstand eller et menneske.

Knækker koder

Kvantecomputere skulle derimod være lige om hjørnet. De bruger altså qubits, som ikke har en fast tilstand, 0 eller 1, men kan repræsentere flere forskellige tilstande på samme tid.

Det er kun én af de mange forskelle mellem en normal computer og en kvantecomputer, der følger kvantemekanikkens mystike love.

I teorien skulle det være muligt at bygge en computer der kan regne mange gange hurtigere end dagens systemer. Teknologien spås ikke mindst en stor fremtid indenfor kryptering, hvor nøgler f.eks. kan verificeres flere millioner gange hurtigere end med nutidige systemer.

IBM kunne forleden melde om et gennembrud, hvor man har brugt forskellige teknikker til at reducere fejlraten i elementære beregninger og samtidig bevare de unikke egenskaber i de såkaldte kvantebits eller qubits.

IBM fremhæver at qubits betyder at en kvantecomputer kan arbejde på millioner af beregninger på samme tid. I en enkelt tilstand med 250 kvantebit kan der gemmes flere informationer end i alle universets partikler.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS