Teleportation er ikke længere science-fiction

Men indtil videre er det begrænset til fotoner. Kinesiske forskere har netop sat en ny rekord i kvante-teleportation.

Artikel top billede

Det er nok for tidligt at sige "Beam me up Scotty!" Men allerede for ti år siden kunne forskere bevise, at det er muligt at teleportere et objekt fra ét sted til et andet - selvom der indtil videre kun er tale om fotoner - og nu melder kinesiske forskere om en ny rekord for teleportation af de såkaldte kvante-bits eller qu-bits. De har overført fotoner over en afstand på 97 kilometer.

Forskerne fra University of Science and Technology of China i Shanghai udnytter et kvante-mekanisk fænomen kaldet "entanglement".

Det betyder at to qubits kan kædes sammen så de altid har samme værdi - uanset den fysiske afstand. Hvis man ændrer værdien for den ene, ændrer man også værdien for den anden. Denne tilstand bliver altså "teleporteret" til det sted, hvor den anden qubit befinder sig.

De samme fysikere i Kina satte i 2010 en rekord på teleportation over 16 kilometer. Et år tidligere kunne en forsker i USA sende informationer over en afstand på blot én meter. Nu har man så opnået det samme med en afstand på 97 kilometer.

Men der er stadig lang vej igen, inden man kan teleportere en genstand eller et menneske.

Knækker koder

Kvantecomputere skulle derimod være lige om hjørnet. De bruger altså qubits, som ikke har en fast tilstand, 0 eller 1, men kan repræsentere flere forskellige tilstande på samme tid.

Det er kun én af de mange forskelle mellem en normal computer og en kvantecomputer, der følger kvantemekanikkens mystike love.

I teorien skulle det være muligt at bygge en computer der kan regne mange gange hurtigere end dagens systemer. Teknologien spås ikke mindst en stor fremtid indenfor kryptering, hvor nøgler f.eks. kan verificeres flere millioner gange hurtigere end med nutidige systemer.

IBM kunne forleden melde om et gennembrud, hvor man har brugt forskellige teknikker til at reducere fejlraten i elementære beregninger og samtidig bevare de unikke egenskaber i de såkaldte kvantebits eller qubits.

IBM fremhæver at qubits betyder at en kvantecomputer kan arbejde på millioner af beregninger på samme tid. I en enkelt tilstand med 250 kvantebit kan der gemmes flere informationer end i alle universets partikler.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job