AMD præsenterer sin Trinity-platform

AMD er nu klar med sine Trinity-chips til ultratynde computere. HP kommer med den første Trinity sleekbook i næste måned.

Artikel top billede

Den nye notebook-platform Trinity fra AMD skal give Intel kamp til stregen på markedet for ultratynde computere - det, som Intel kalder en ultrabook. Denne betegnelse kan ikke bruges til computere med AMD-processor og HP bruger da også navnet "sleekbook" til sin første model med Trinity, mens AMD selv har benyttet ultrathin-navnet.

Trinity bruger Bulldozer-arkitekturen og kombinerer op til fire processor-kerner og en GPU (grafik-processor) på samme chip. Ifølge AMD skulle ydelsen per watt være fordoblet i forhold til de gamle Llano-chips. De nye processorer kan klare sig med helt ned til 17 watt.

Der er tale om den anden generation af AMDs APU'er (Accelerated Processing Unit), hvor CPU og GPU er integreret på samme enhed.

AMD har selv regnet sig frem til, at computere med Trinity kan køre op til 12 timer mellem opladninger, men det er ikke muligt at efterprøve denne påstand før de første computere er på markedet. HP kommer med sin første Trinity-sleekbook til juni, skriver BBC.

Trinity bruger en teknologi kaldet "resonant clock mesh", som genbruger en stor del af den elektriske energi der benyttes til hver takt-cyklus i chippen. Det bliver beskrevet i et whitepaper fra firmaet Cyclos Semiconductor, der er startet af forskere fra University of Michigan.

Det skulle reducere strømforbruget med omkring 10 procent og det kan yderligere reduceres ved at køre flere processer i den integrerede GPU.

Det store spørgsmål er, om grafikydelsen er tilstrækkelig til at undvære et selvstændigt grafikkort. AMD siger selv, at Trinity kan klare HD-video med 1080p og spil i høj opløsning med 30 frames i sekundet, og chipfirmaet hævder at grafikydelsen er bedre end i Intels Ivy Bridge-platform. Men kommende tests vil afsløre, om det faktisk er tilfældet.

Der er også funktioner som "Steady Video", der skal fjerne rystelser fra videoer som uploades til f.eks. Youtube, og "Quick Stream", som prioriterer streamet video fra nettet.

Men uanset de tekniske detaljer, så har Intel stadig et klart forspring. Der kommer op mod 100 ultrabook-modeller med Intel-chips inden årets udgang, mens der kun ventes omkring 20 ultratynde computere med Trinity-platformen.

I næste måned kommer AMD med desktop-versionen af Trinity - den nye A-serie - og samtidig kommer også Brazos 2.0 platformen til netbooks og billige bærbare.

En komplet oversigt med de nye A-serie (Trinity) modeller til bærbare findes her.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S