Microsoft laver interaktive tv-reklamer med Kinect

I næste måned er Microsoft klar med de første Kinect-styrede reklamer.

Artikel top billede

Sidste år kunne ComON fortælle at Microsoft vil bruge Kinect som annonceværktøj og dermed give brugerne mulighed for at interagere med reklamerne på helt nye måder. Nu er Microsoft langt om længe klar med sit nye koncept, der kaldes for NUads. De første interaktive reklamer kommer i næste måned, fortæller Microsoft til CNET.

"Forestil dig, at du ser nogle fantastiske tv-reklamer under Super Bowl. Du siger noget i retning af "Xbox del" og den sørger automatisk for at dele det, på Facebook eller Twitter. Annoncørerne er meget imponerede," sagde Microsofts Lyn Watts på Privacy Identity Innovation konferencen i denne uge.

Men han indrømmer også at det nu er muligt at "gøre nogle ting som ikke nødvendigvis er det rigtige at gøre". Kinect-mikrofonen kan optage lyd i stuen og sende det tilbage til annoncørerne. Kameraet kan genkende ansigter og sende video tilbage.  

"Hvor mange opholder sig i stuen? Hvordan reagerer de på reklamen? Kan vi observere deres reaktion, og hvis vi kan, har vi så mulighed for at vise en anden reklame, eller den samme reklame, baseret på deres reaktion?" spørger Lyn Watts.

Han mener at Kinect-udviklerne bør tænke grundigt over mulige privacy-problemer og sørge for, at brugerne er klar over hvilke data der indsamles og bruges.

Et eksempel er Razorfish, der har udviklet en KinectShop hvor man kan prøve forskellige virtuelle beklædningsgenstande. Men hvad nu, hvis forhandleren gemmer disse data og bruger ansigtsgenkendelse til at identificere brugeren, når man træder ind i den fysiske forretning?

"Den siger, 'Jane, velkommen tilbage, vi har ikke set dig i nogle uger, du godeste, du har tabt dig fem kilo? Og nu er du størrelse seks?" siger Watts.

Microsoft understreger selv, at man ikke bruger Kinect-data til  at levere målrettede annoncer. Men det gælder ikke nødvendigvis for de mange tredjeparts-udviklere, der skaber applikationer med Kinect.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect