Her er Microsofts sociale netværk

Nu kan alle prøve Microsofts nye sociale netværk So.cl.

Artikel top billede

Microsoft har uden den store opmærksomhed lanceret sit sociale netværk So.cl (udtales "social"). Projektet blev startet sidste år og det var i begyndelsen forbeholdt studerende på nogle få amerikanske universiteter.

Nu kan alle melde sig til So.cl, men det bliver stadig betegnet som et eksperiment. Der er således ikke tale om en direkte konkurrent til Facebook - i hvert fald ikke endnu.

Men Facebook startede på samme måde. Det blev lanceret på Harvard-universitetet og først senere blev det tilgængeligt for en bredere målgruppe.

So.cl skal hjælpe studerende med at kommunikere og udveksle informationer.

For at bruge tjenesten skal man have en Facebook- eller Windows Live-konto.

De grundlæggende funktioner er de samme, som kendes fra andre sociale netværk. Man kan dele statusopdateringer med tekst, billeder og video, oprette grupper og finde andre studerende med lignende interesser. Men brugerfladen skulle være mere simpel end andre tjenester.

Microsofts egen søgemaskine Bing spiller en central rolle på So.cl. Alle posteringer på So.cl bliver også tilgængelige gennem Bing - medmindre man har markeret, at de skal være private.

So.cl startede som et forsøg på at forbedre søgemaskinen, men skiftede senere fokus og handler nu om, hvordan man finde nye samarbejdsformer og nye måder at dele sine kontakter på.

En af de unikke funktioner på So.cl er de såkaldte "video parties", hvor man kan samle videoer om et bestemt emne og dele dem med vennerne.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S