Lav det næste Angry Birds: Du skal bruge dette grej

Du må ikke gå ned på udstyret. Se hvilket grej, du skal bruge, når du skal lave apps.

Artikel top billede

Tidligere har vi fortalt dig om, hvilke overvejelser du bør gøre dig, før du går i gang med at lave din egen app. 

Men før du kan udvikle dine egne apps, skal du også ud og investere i noget grej.

Vi har derfor fundet frem til fire ting, som du skal bruge, hvis du vil i gang med at udvikle apps til Apples iOS-platform.


1. Køb en Mac

Når du skal udvikle iOS-apps, er det nødvendigt, at du også investerer i en Mac. 

Det skyldes, at den software, som du skal bruge til at udvikle app'en, kun virker på en Mac.

Den billigste bærbare Mac er en 11" Macbook Air, der koster 7.500 kroner inklusive moms. Men har du ikke brug for en bærbar, og har du allerede en monitor, kan du dog slippe med 4.600 kroner for en Mac Mini. 

2. Download X-Code

Før du kan komme i gang med at kode, kræver det dog også, at du har hentet Apples app-udviklings-software, X-Code. 

X-Code er gratis og kan hentes i Apples App-Store. Du skal desuden huske at registrere dig som officiel Apple-udvikler. 

Det koster 100 dollar - cirka 580 kroner med den aktuelle dollar-kurs - om året at være Apple-udvikler. 

3. Invester i enheder

Du bliver naturligvis også nødt til at eje nogle af de enheder, som du skal udvikle til. 

Du kan ganske vist godt teste app'en i en software-emulator på din computer, men hvis du vil være sikker på, at det virker perfekt, bliver du nødt til at eje en fysisk enhed. 

Derfor bør du som iOS-udvikler investere i den nyeste iPhone og den nyeste iPad, hvis du vil have, at din app skal virke på begge dele. Og ofte vil det være en kæmpe fordel at eje ældre modeller. 

Mange iPhone-brugere har eksempelvis stadigvæk en iPhone 3GS, der er noget langsommere og har en skærm med lavere opløsning end den nyeste iPhone.

Derfor kan det anbefales, at du også tester din app på den model. 

4. Brug Test-flight

Som vi tidligere har fortalt, er det afgørende, at du allierer dig med en række gode beta-testere, der kan give dig vigtig feedback i udviklingsfasen. 

Men hvordan giver du folk adgang til din app, før den er blevet udgivet i App Store?

Det kan du gøre ved at bruge app'en Testflight, der gør det let at overføre app'en til dine beta-testeres enheder. 

Du kan downloade Testflight på testflightapp.com. 

Læs også:

Sådan kan du helt gratis lære at kode 

7 gode råd: Sådan laver du din egen app

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos