Her er Nvidias opskrift på en billig og hurtig tablet

Nvidia har præsenteret et design-koncept til en meget billig tavlecomputer med Android og Tegra 3-processor.

Artikel top billede

Kai er navnet på den nye reference-platform fra Nvidia, som blev præsenteret på selskabets årlige investor-møde i denne uge. Nvidia har ikke planer om at fremstille sine egne tavlecomputere, men selskabet er klar med en grydeklar opskrift på, hvordan man kan bygge en Android-tablet med quad-core Tegra 3-processor til blot 199 dollar, skriver Wired.

Det samme koncept kendes fra grafikkort-markedet, hvor Nvidia også udvikler reference-grafikkort og så overlader det til sine partnere at fremstille de færdige produkter med Nvidia-GPU'er. Nu vil Nvidia overføre dette til mobil-området.

De første Kai-baserede produkter skulle allerede være på vej, men Nvidia vil ikke fortælle hvem der skal producere dem.

Nvidia har tidligere vist en 7-tommers Asus-tablet kaldet MeMo 370T med Tegra 3-processor, men der er stadig ikke nogen dato for, hvornår den kommer på markedet.

I sin præsentation af Kai henviste Nvidia direkte til Kindle Fire fra Amazon. Den er meget billig, men ydelsen er skuffende, mener Nvidia.

Kai skal køre med Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), den seneste version af det mobile operativsystem.

Nvidia har også planer om at udnytte den kommende Windows RT platform. Det er ARM-udgaven af Windows 8.

"Det mest spændende mulighed for os er det store opbrud i pc-verden, som betyder at det er slut med Windows og Intel-monopolet. Evnen til at køre Windows på ARM er en meget stor mulighed for Nvidia," sagde vice president Rob Csonger.

Men en tavlecomputer med Windows RT kommer nok til at koste mere end 199 dollar. Det forlyder at producenterne skal betale helt op til 100 dollar i licens til Microsoft for hver enhed.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S