Overskud i Cortex efter opkøb - eks-direktør sælger dameundertøj

Omsætning og indtjening vokser hos Cortex Consult, som sidste år overtog Compare IT. Direktøren for Compare har skiftet branche og sælger nu dameundertøj.

Artikel top billede

Michael Artvig, som tidligere var ejer af og direktør for Compare IT, sælger i dag lingeri.

Da Cortex Consult forrige år overtog Compare IT, fortsatte Compares direktør og ejer Michael Artvig som konsulent i den samlede virksomhed. Den stilling har han forladt til fordel for et noget andet job.

"Han sælger dameundertøj, så du kan roligt sige, at han har skiftet branche," beretter Lars Pedersen, direktør, konsulenthuset Cortex Consult.

Sidste år steg bruttoresultatet for Cortex med godt 11 millioner kroner til 41,6 millioner, mens resultatet før skat steg med omkring halvanden million kroner

Det faktum sammen med en voldsom vækst i lønomkostningerne er tydelige tegn på, at Cortex Consult har overtaget Compare IT.

Den udtalelse holder

Efter overtagelsen sagde Lars Pedersen, at han forventede, at de to forhandlere tilsammen ville få en omsætning omkring de 50 millioner kroner om året.

"Den udtalelse holder. Jeg mener, at omsætningen endte på 52 millioner sidste år," siger direktøren.

Antallet af ansatte er vokset fra 36 i 2010 til 53 i 2011, og samtidig er lønomkostningerne steget gevaldigt - begge dele på grund af Compare-opkøbet.

"Jeg kan ikke sætte kroner og ører på, men opkøbet har som forventet været godt for både omsætning og synergi," siger Lars Pedersen, som forventer, at der vil vise sig flere fordele ved opkøbet, efterhånden som tiden går.

Med hensyn til synergi nævner direktøren, at der efter opkøbet var dobbeltfunktioner i form af servicedeske, maskinstuer og lignende, som kunne nedlægges.

Som noget nyt fandt firmaet i marts sidste år på at gøde jorden hos nye kunder ved at udleje it-udstyr til konferencer, kurser og events.

Atea igen igen

Når det handler om konkurrence dukker den allestedsnærværende forhandler Atea op.

"Når vi taler den traditionelle Cortex-forretning, så er det mange gange Atea, vi konkurrerer mod. Herudover også udvalgte mindre konsulenthuse som Global Connect og IT Support," siger Lars Pedersen.

Han forventer en "fortsat kontrolleret vækst" både for så vidt angår omsætning antal medarbejdere og "forhåbentlig også resultatet på bundlinjen."

Cortes betragter fortsat sig selv som et konsulenthus med sine primære forretningsområder og kompetencer i den del af branchen. Med opkøbet af Compare er der "bare puttet nogle yderligere byggesten på."

Mere om samme emne

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Jannie Rossell Holst som medarbejder i Product Sales ved afd. Aarhus. Hun kommer fra en stilling som medarbejder i Licensteamet hos Atea. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S