Google er klar med nye cloud-computere

Google har lanceret en ny Chromebook og en stationær Chromebox.

Artikel top billede

Nu har Google officielt lanceret en ny udgave af sin bærbare computer Chromebook og desktop-modellen Chromebox, som ved en fejl blev sat til salg allerede i sidste uge. Den første Chromebook kom for et år siden og den har nu fået en hurtigere processor, som skulle betyde at hastigheden er tre gange højere end i den første model. Både Chromebook og Chromebox bliver fremstillet af Samsung.

Google fremhæver i sin blog, at den nye Chromebook starter på syv sekunder og vågner med det samme fra dvale-modus. Den har fået en ny brugerflade, der skal gøre det lettere at finde og starte apps. Begge computere bruger Googles eget cloudbaserede Chrome OS.

I bloggen er der ingen detaljer om hardwaren, men ifølge de oplysninger der slap ud i sidste uge er der tale om en Intel Celeron B840-processor (dual-core, HD3000-grafik) og 4 GB RAM i Chromebox til 330 dollar.

Brugeren må klare sig med 16 GB lagerplads på en SSD, men konceptet er jo også, at alt bliver lagret i skyen hos Google. Det er altså helt nødvendigt med en internet-forbindelse.

Der er seks USB-porte, DVI-I, to Displayport-udgange, Gigabit-Ethernet og Bluetooth 3.0 samt dual-band WLAN.

Den nye Chromebook Samsung S Series 5 550 har en 12,1 tommers skærm med 1.280 x 800 billedpunkter, den vejer 1,5 kilo og holder seks timer mellem opladninger. Den har en ny multitouch-trackpad, kortlæser og en Displayport-udgang. Prisen er omkring 450 dollar.

De automatiske opdateringer til Chrome OS skal sørge for at computeren bliver hurtigere med tiden - i modsætning til Windows, der er kendt for at blive langsommere.

Brugerens data bliver gemt i skyen og er så tilgængelige på alle netopkoblede enheder. Det skulle også give en meget høj sikkerhed - hvis man ellers stoler på skyen.

Det bliver også lettere at få i en Chromebook eller Chromebox. Google har udvidet antallet af partnere, der sælger computerne i en række lande. Danmark er dog indtil videre ikke med på listen.

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job