Google er klar med nye cloud-computere

Google har lanceret en ny Chromebook og en stationær Chromebox.

Artikel top billede

Nu har Google officielt lanceret en ny udgave af sin bærbare computer Chromebook og desktop-modellen Chromebox, som ved en fejl blev sat til salg allerede i sidste uge. Den første Chromebook kom for et år siden og den har nu fået en hurtigere processor, som skulle betyde at hastigheden er tre gange højere end i den første model. Både Chromebook og Chromebox bliver fremstillet af Samsung.

Google fremhæver i sin blog, at den nye Chromebook starter på syv sekunder og vågner med det samme fra dvale-modus. Den har fået en ny brugerflade, der skal gøre det lettere at finde og starte apps. Begge computere bruger Googles eget cloudbaserede Chrome OS.

I bloggen er der ingen detaljer om hardwaren, men ifølge de oplysninger der slap ud i sidste uge er der tale om en Intel Celeron B840-processor (dual-core, HD3000-grafik) og 4 GB RAM i Chromebox til 330 dollar.

Brugeren må klare sig med 16 GB lagerplads på en SSD, men konceptet er jo også, at alt bliver lagret i skyen hos Google. Det er altså helt nødvendigt med en internet-forbindelse.

Der er seks USB-porte, DVI-I, to Displayport-udgange, Gigabit-Ethernet og Bluetooth 3.0 samt dual-band WLAN.

Den nye Chromebook Samsung S Series 5 550 har en 12,1 tommers skærm med 1.280 x 800 billedpunkter, den vejer 1,5 kilo og holder seks timer mellem opladninger. Den har en ny multitouch-trackpad, kortlæser og en Displayport-udgang. Prisen er omkring 450 dollar.

De automatiske opdateringer til Chrome OS skal sørge for at computeren bliver hurtigere med tiden - i modsætning til Windows, der er kendt for at blive langsommere.

Brugerens data bliver gemt i skyen og er så tilgængelige på alle netopkoblede enheder. Det skulle også give en meget høj sikkerhed - hvis man ellers stoler på skyen.

Det bliver også lettere at få i en Chromebook eller Chromebox. Google har udvidet antallet af partnere, der sælger computerne i en række lande. Danmark er dog indtil videre ikke med på listen.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Windows Server specialist

    Københavnsområdet

    Beredskabsstyrelsen

    Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics