Google er klar med nye cloud-computere

Google har lanceret en ny Chromebook og en stationær Chromebox.

Artikel top billede

Nu har Google officielt lanceret en ny udgave af sin bærbare computer Chromebook og desktop-modellen Chromebox, som ved en fejl blev sat til salg allerede i sidste uge. Den første Chromebook kom for et år siden og den har nu fået en hurtigere processor, som skulle betyde at hastigheden er tre gange højere end i den første model. Både Chromebook og Chromebox bliver fremstillet af Samsung.

Google fremhæver i sin blog, at den nye Chromebook starter på syv sekunder og vågner med det samme fra dvale-modus. Den har fået en ny brugerflade, der skal gøre det lettere at finde og starte apps. Begge computere bruger Googles eget cloudbaserede Chrome OS.

I bloggen er der ingen detaljer om hardwaren, men ifølge de oplysninger der slap ud i sidste uge er der tale om en Intel Celeron B840-processor (dual-core, HD3000-grafik) og 4 GB RAM i Chromebox til 330 dollar.

Brugeren må klare sig med 16 GB lagerplads på en SSD, men konceptet er jo også, at alt bliver lagret i skyen hos Google. Det er altså helt nødvendigt med en internet-forbindelse.

Der er seks USB-porte, DVI-I, to Displayport-udgange, Gigabit-Ethernet og Bluetooth 3.0 samt dual-band WLAN.

Den nye Chromebook Samsung S Series 5 550 har en 12,1 tommers skærm med 1.280 x 800 billedpunkter, den vejer 1,5 kilo og holder seks timer mellem opladninger. Den har en ny multitouch-trackpad, kortlæser og en Displayport-udgang. Prisen er omkring 450 dollar.

De automatiske opdateringer til Chrome OS skal sørge for at computeren bliver hurtigere med tiden - i modsætning til Windows, der er kendt for at blive langsommere.

Brugerens data bliver gemt i skyen og er så tilgængelige på alle netopkoblede enheder. Det skulle også give en meget høj sikkerhed - hvis man ellers stoler på skyen.

Det bliver også lettere at få i en Chromebook eller Chromebox. Google har udvidet antallet af partnere, der sælger computerne i en række lande. Danmark er dog indtil videre ikke med på listen.

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Senior Forretningsudvikler

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS